1/2

Universe at War: Earth Assault

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Uzaylılarla yapılan amansız savaş devam ediyor
Platformlar PC
Universe at War: Earth Assault
  • Yapımcı - Yayıncı Petroglyph Games - SEGA
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji,Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 79
9 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%85
Artılar Görsel olarak iyi bir sunum var, sesler kaliteli, birkaç farklı özelliğin birleşimi iyi bir karışım meydana getirmiş
Eksiler Yapay zekada problem var, ırklar arasında az bir dengesizlik söz konusu
Rahmetli Westwood’u iyi bilirdik. Kendileri bizlere çok güzel oyunlar sunabilmiş, strateji konusunda gerçekten usta bir firmaydı. Ama Westwood, EA saflarına katıldı ve çalışanların bazıları ayrıldı. İşte ayrılanların bir kısmı Petroglyph adında bir firma kurmuştu. Petroglyph’i daha önceden çıkardıkları Star Wars: Empire at War ile tanıyoruz. Star Wars’ı temel alan bir strateji oyunuydu. Gerçekten başarılı ve taktire şayandı. Zaten arayı çok soğutmadan Star Wars: Empire at War - Forces of Corruption isimli ek paketini de piyasaya çıkardılar. Firma bundan sonra Universe at War adında bir proje üstünde çalışmaya başladığını açıkladı. Yayınlanan görüntüler ve videolar derken demosu ve sonunda oyunun kendisi de gelebildi.

Uzaylıların işgali

Son dönemlerde aslında aksiyon ve FPS oyunları resmen işgale giriştiler. Empire Earth 3 ve Universe at War dışında son zamanlarda çıkacak başka strateji oyunu da yoktu. Empire Earth 3 bir hayal kırıklığı olarak yerini alırken, Universe at War bu senenin son zamanında strateji türünde iyi bir umut olarak duruyordu. Petroglyph bunu bir şekilde başarmış diyebilirim.

Dünyalılar Savaşı filmini bilirsiniz. Hatta Steven Spielberg yeniden çekip vizyona sokmuştu. İşte bu filmin konusunu, biraz Robotech, biraz Rise of Nations, biraz Warhammer 40K: Dawn of War’ın oynayışıyla birleştirirseniz; elimize “Universe at War” geçecektir. Oyun gerçekten birkaç farklı parçanın ilginç bir karışımı olmuş. Ortada Dünya’yı işgal eden uzaylı istilacılar var. Bunlara karşı savaşmakta olan insanlar var. Aslında öyle detaylı ve ilgi çekici bir olay yok. Ancak yapımcı eski Westwood takımı olduğundan, asıl her şeyin oynanışa gömülü olduğunu da belirteyim. Senaryoda iki tarafla da oynayıp, asıl hikayeyi görebilirsiniz.

Oyuna ilk girdiğiniz andan itibaren kendinizi sanki Warhammer 40K: Dawn of War’ın farklı bir modundaymış hissi kaplayabilir. Bana ilk zamanlar ciddi olarak bu oldu. Ama ilerledikçe oyun bu durumdan biraz daha ayrıldı. Genel olarak oyunda yapılanlar belli amaçlar. Bunlar bir noktadan diğer bir noktaya ilerlemek. Zaten menüdeki haritada belli olan noktaları göreceksiniz. Görevler bilindik tarzdan oluşuyor. Bir yeri ele geçirmek, bir Hero’yu alıp diğer bir noktaya ulaştırmak, savunma yapmak vs… yer alıyor. Oyundaki üniteler arası denge oturtulmuş. Ancak arada aksaklıklar var. Uzaylıların sadece 2 normal askeri, insanların 5 normal askerini telef edebiliyor. Bazı zamanlar böylesi aksaklıklara denk geldim ki, bunlar kritik zamanlarda adama ihtiyaç olduğunda gerçekten can sıkıntısı olabiliyor. Bu hafiften de olsa oynanışı etkileyen faktörlerden biri. Ancak bu durum oyunun geneline yaygın değil. Sadece arada sırada ortaya çıkan ilginç bir aksaklık diyebilirim. Zaten Universe at War için bir tane de yama çıkmıştı. Hemen yamayı yüklemenizi öneririm.

Oyunda Hero’lar bulunuyor. Yine normal ünitelerden daha güçlüler ve kendilerine has özellikleri var. Mesela biri düşen sağlığını yeniden yükseltebilirken, öteki taraftan el bombası atarak ufak bir alanda gerçekten büyük ölçüde zarar verebiliyor. Zaten Hero’ların ölmemesi de gerek bu durumu belirteyim. Ölürse görevi kaybedebiliyorsunuz. Hatta bazı görevler direk olarak onların korunmasıyla ilgili.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×