1/4

Unreal 2004: Silahlar

İsa Sarı 3.06.2010 - 12:31
Kafa atışlarının düşmana daha çok zarar verdiğini unutmayın!

UT 2004 eski ve yeninin karışımını sunuyor. İlk önce Options (ayarlar) ekranındaki Weappons (silahlar) bölümüne bakmanızı tavsiye ederiz. Çünkü belli silahların geliştirilmiş hallerini beğenmezseniz klasik modelleri ve diğer tüm her şeyi ayarlayabilirsiniz.

Kafa atışlarının düşmana daha çok zarar verdiğini unutmayın!

Translocator

Translocator, tünel çökmelerinde maden işçilerini hızlıca geri çağırmayı kolaylaştırmak için Liandri şirketinin R&D sektörü tarafından dizayn edilmiştir. Bununla beraber, bu hız, saldırıştaki artış ve paranoya artışı dahil olmak üzere bazı hoş karşılanmayan etkilere sahiptir. Translocator’ın sonuncusu, çevreyi keşfederken oldukça kullanışlı olan ve uzaktan çalıştırılabilen bir kameraya sahiptir. Fakat bahsi geçen bu kamera ile çevreyi gözlemlerken oyuncu diğer saldırılara maruz kalablir. TAVSİYELER: Eğer Translocator üzerindeki kamerayı görmek isterseniz, translocator’ı fırlattıktan sonra translocator seçim tuşuna basın. Yer tespiti yapmak için ise ardından ikincil ateş tuşuna basın. CTF oyunlarında translocator’ı bir “güvenlik kamerası” olarak kullanabilirsiniz. Bunun için üs girişine translocator’ı yerleştirmelisiniz. Daha sonra etrafı gözlemlemek için translocator’ın kamera modunu açabilirsiniz. Eğer translocator’ı kullandığınız an birincil ateş tuşu basılı ise otomatik olarak bir önceki kullandığınız silaha geçiş yapacaksınız. Bunun yanında, eğer translocator’ı birisinin durduğu yere fırlatırsanız UT’de olduğu gibi telefrag yapmış olacaksınız. UT2004’ün translocator’ı UT ve UT2003 versiyonlarındaki translocator’ler arasında bir yere sahiptir, UT2003’inkinden daha hızlıdır. Bunun haricinde UT veya UT2003 sitili yörünge işaretini seçebilirsiniz.

Shield Gun

Kemphler DD280 Riot Control Device, gelen mermilere ve enerji toplarına karşı koyma ve yansıtma özelliğine sahiptir. Plazma dalgası, kan akışına ve organlara gaz baloncukları ile büyük bir zarar verebilir. Bu silah yakın mesafe dövüşlerinde kullanılabilir fakat tam olarak kullanıldığında diğer ekipmanlarınız üzerinde de olumsuz etkiler bırakabileceği göz önüne alınmalıdır. TAVSİYELER: Birincil ateş ile silahı şarz ederseniz roket-stili bir zıplayış yapabilirsiniz. Fakat bu aksiyon yere düşüş zararı verebilir fakat birincil ateş tuşunu serbest bıraktığınız anda ikincil ateş tuşuna basarsanız kalkanınız meydana gelecek olan zararın bir kısmını emebilir. İkincil ateş tuşuna bastığınız zaman çoğu kurşunu sektirme kabiliyetine sahip bir kalkan ortaya çıkar. Bu kalkan siyah enerji silahlarını devamlı sektirebilir (pulse ve shock patlamaları). Bunun haricinde bu kalkanı yüksek yerlerden düşerken meydana gelecek zararı engellemek için kullanabilirsiniz. Silahı şarz ederken silah ile koşmaya ve birilerini öldürmeye çalışmayın. Çünkü bu yolla birisini tutturabilmek oldukça zordur. Daha hızlı yakınlaşma sağlamak için çift ilerleyişi (ardı ardına hızlıca ileri tuşuna basın ve ilerlemenin en hızlı ana ulaştığı yerde zıplama yapın) kullanabilirsiniz.

Assault Rifle

Pahalı olmayan ve kolayca üretilebilen AR770 küçük bir ağırlığa sahiptir ve zırhsız düşmanlara karışı oldukça etkili olan 5.56mm mermilerini kullanır. Bu silah, hızlı mühimmat doldurabilme özelliğine sahip olması nedeniyle en iyi hafif destek silahı olarak kullanılabilir. Opsiyonel M355 bomba fırlatıcısı, ağır olarak zırhlanmış düşmanlara karşı oldukça etkilidir. TAVSİYELER: Bomba fırlatıcısı ile bir düşmanı birebir tutturabilmek oldukça güçtür. Bombayı düşmanın üzerine atmak yerine düşmanın yakınına fırlatabilirsiniz. Bombaları daha uzağa fırlatabilmek için ikincil ateş tuşuna basılı tutabilirsiniz. Tam bir şarz ile düşmanlarınızı daha da uzaktan avlayabilirsiniz! UT2004’de, UT Enforcer misali iki tane assault rifle (suikast tüfeğini) aynı anda taşıyabiliyorsunuz.

Shock Rifle

ASMD Shock Rife turnuvalarda kullanılmaya başlandıktan sonra birkaç ufak değişikliğe uğradı. ASMD düşmanları etkisiz hale getirmek için iki farklı ateş moduna sahiptir. Silahı kullanan kişi ikincil ateş tuşu ile şarz halde olan bir şok dalgasını düşman üzerine yollayabilir. Yavaş-hareketli hedefe doğru ilerlerken, silahı kullanan kişi plazma çekirdeğine doğru bir atış yapabilir ve bu atış ile geniş bir enerji dalgası oluşturabilir. TAVSİYELER: Tanımda denildiği gibi şok komboları oldukça kullanışlıdır: sadece ikincil ateş tuşu ile enerji topunu (orb) fırlatın ve birincil ateş tuşu ile de bunun (orb) çekirdeğine ateş edin. UT2004’teki ikincil ateş seçeneği UT2003’tekine göre biraz daha hızlı. Shock rifle Onslaught’da bazı araçlara karşı oldukça kullanışlıdır. Birincil ateş modu Raptor’lara karşı avantajlı iken, en çok etkiyi Manta’da göstermektedir. Bunun yanında birincil ateş tuşu Hellbender tarafından oluşturulan gökyüzü mayın atışlarını da patlatabilmekte ve bu taktiği gökyüzü mayın atışına karşı kullanmanıza da olanak vermektedir.