1/3

Unreal Tournament 3

Unreal Tournament 3

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Sanıldığının aksine herşey gerçek!
Platformlar PC
Unreal Tournament 3
Merlin Puanı 90
Artılar Kaliteli grafikler, sesler, eğlenceli oynanış, botların yapay zekası iyi, Multiplayer
Eksiler Müzikler yok gibi, sistem gereksinimleri
Belki de oyun teknolojileri ile birlikte en hızlı gelişen tür FPS’dir. Gelişim gösteren grafik faktörünün, sınırsız online serüvenlerinin en iyi örneklerini bugüne kadar çoğu kez FPS oyunlarında gördük. Çünkü birinci şahıs görünüm, bize sanal dünyada istediğimiz çoğu şeyi verebiliyor. Doom ile “Multiplayer oynanış” kendini gösterdi. Yıllar sonra bir oyun çıkageldi ki; Multiplayer kuralları yeni baştan yazıldı. Quake 3. hem görselliği hem de oynanışı ile birer online fenomen haline gelen bu iki oyunun yaratıcısı Id Software, tam da FPS dünyasında hakimiyetini kuracakken, Valve bombasını patlattı ve Half-Life doğdu. Fakat her ne olursa olsun Quake’in asıl rakibi daha sonra ortaya çıkacaktı. Böylece hem grafik teknolojileri olarak, hem de oyun yapımı olarak Id, en önemli rakibine merhaba demiş olacaktı. Bu isimler: Epic ve onun ismi gibi destansı yapımı Unreal Tournament’ten başkası değildi.

Birkaç yıl öncesine kadar “Next-Gen oyun teknolojisi” ben geliyorum derken, bu gücün arkasında yine aynı tanıdık iki isim vardı: Doom ve Half Life… Haliyle Unreal Tournament ismi eksikti, ama Epic’in geliştirmiş olduğu Unreal 2 grafik motoru yine de harikalar yaratıyordu. Her şeye rağmen başlangıçta başrolde yer almayan Epic Games, şimdi bu teknolojiye farklı bir yön vererek inanılmaz bir ivme kazanmasına yol açtı. İlk olarak Gears of War ile denenme şansına erişen “Unreal Engine 3” sayesinde ortaya çıkan muhteşem grafikler, oyun eleştirmenleri tarafından ayakta alkışlanmıştı. Ardından gelen sayısız lisans anlaşmaları sonucu artık “Her şirkete bir Unreal 3 lazım” kampanyası varmışçasına bu kaliteli motoru almayan kalmadı neredeyse. Şimdi ise sahne alma sırası motorun gerçek sahibine, yani Unreal Tournament 3’e geldi.

En sonunda

Küçük bir çocuk meraklı bir şekilde gördüğü bir şeye bakmak için hareket ediyor, ama biraz sonra o sessiz ortamda yaratıklar beliriveriyor ve arkasında askerler. Oldukça kaliteli bir video ile merhaba diyoruz Unreal Tournament 3’e. The Necris ırkı, yaşamakta olduğumuz gezegenin doğal kaynakları için (Tarydium) büyük bir saldırı gerçekleştiriyor. Böylece Yaratıklar ve Direnişçi savaşçılar arasında büyük bir savaş kaçınılmaz oluyor. Bu savaş size büyük bir muharebeyi anımsatmasın(En azından oynanış olarak). Her ne kadar hikayeyi beynimizde canlandırdığımızda derin bir bilim-kurgu tablosu hazırlayabiliyor olsak ta UT3, diğer kardeşlerinde de olduğu gibi online tarafı ağır basan bir yapım. Böylece bir tarafta yaratıklar yer alıyorken, diğer tarafta insanlar yer alıyor. Multiplayer kısmını kısa süreliğine bir kenara bırakırsak(Bırakalım diyorum ama burada anlattıklarım da Multiplayer ile hemen hemen aynı), UT3’te Camping modu mevcut yine. Bu sayede oyunu tek başınıza botlarla birlikte oynayabilirsiniz.

Tek kişilik senaryoda yönetme şansına eriştiğimiz kişi, Reaper isminde iri yarı ve karizmatik bir asker. Sırasıyla Deathmatch, Team Deathmatch, Capture the Flag, Warfare gibi modları ve daha fazlasını oynayabiliyoruz, ama sanmayın ki normal botlu bir oyun oynuyorsunuz. Aksine her ne kadar botlara karşı oynayarak devamlı belirli bir bölgede yer alsak ta; her bölümde yerine getirmek zorunda olduğumuz bir görev var ve bunu halledemediğiniz sürece isterseniz yüzlerce adam vurun nafile. Her bölümün amacına göre hareket etmek en mantıklısı. Böylece sadece adam öldürmeye zorunlu bırakılmıyorsunuz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×