1/2

Unreal Tournament 3

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Sadece Unreal motoru ile çalışan oyunları düşünmek bile heyecan verici.
Şüphesiz, FPS severlere en önemli hizmetlerden birini Epic Games'in Unreal motoru sunmuştur. Hem motor hem de oyun olarak karşımıza çıkan Unreal'ın son versiyonu "Unreal 3 Engine" (U3E) geçtiğimiz günlerde Gears of War ile huzurlarımızda idi. X360'ın önemli başlıkları arasında yer alan GOW birçok oyunsevere U3E'in gücünü göstermişti. Bugüne kadar U3E için hep Gears of War konuşulmuştu. Bunun en önemli sebeplerinden biri bu oyunun 3 milyondan fazla kopya satmış olması tabii ki. Ama yavaştan asıl oyunu düşünmeye başlamanın vakti geldi hatta geçti bile.

Unreal Tournament 3

Unreal Tournament'in önceki versiyonlarını oynayanlar ne derece başarılı ve gelişmiş çoklu oyuncu desteğini beraberinde getirdiğini bilirler. UT3'de bu yapı üzerine kurulmuş. Geniş arenalarda kapışmayı sevenlerin favorilerinden olacağı şimdiden kesinleşmiş gibi. Bu tekli oyunculara destek vermeyeceği anlamına gelmiyor tabii ki. Yapımcılar, son derece sağlam bir senaryo ile bu oyuncuları da mutlu edeceklerini söylüyorlar. Buna da en büyük gerekçe olarak, orijinal CD-key ile oyunu yükleyenlerin çok büyük kısmının multiplayer sunuculara bağlanmamış olmasını gösteriyorlar. Demek ki oyuncular evlerinde de tek başlarına oynamayı seviyorlar.

Hikayenin başladığı nokta

İlk Unreal Tournament oyundan sonra, kötü ırk olan Necris'ler yok oluyordu. UT3 ile geri dönen bu ırk, turnuvayı bozuyor ve Taryd gezegeninin tüm enerjisini sağlanyan Tarydium kaynaklarını kendi çıkarları için kullanmak üzere harekete geçiyorlar. Tarydium madenleri askeri birlikler tarafından korunuyor. Ve bilin bakalım bu askeri birlikler ortaya çıktığına göre kim devreye giriyor? Tabii ki biz. Necris tarafından saldırıya uğrayan madenlerimizi korumak zorundayız. Elimize silahımızı alıp, başlıyoruz savunmaya.

Karakter yaratma zamanı

Askerimiz standart olarak gelmiyor. Tüm geçmişini biz belirliyor ve buna göre başlıyoruz. Bu sayede Role Playing öğeleride eklenmiş oluyor. Her ne kadar tekli oyuncu gibi gözükse de yanımızda bilgisayarın yönettiği bir takım arkadaşımız olacak ve birbirimizin arkasını kollamak için gerekirse kendimizi tehlikeye atacağız. Bu bana daha çok Gears of War'u hatırlatsa da yapımcılar altını çizerek, çok daha farklı bir ilerleme ve senaryo modunu sunacaklarını, bu sayede GRAW serilerinde olduğu gibi taktik aksiyon tarzında daha yakın belirtiyorlar. Karşınıza çıkan düşmanları, zorlukları "öyle elde silah önüne geleni öldür" şeklinde aşmanız büyük ihtimalle sonunuz olacak. Ayrıca savaşlarda yapacağınız hamlelerin ilerleyen aşamalarda savaşın tamamı ile farklılaşmasına sebep olacağını da belirtmek lazım. Mesela düşmanın bir teknolojisini çalıp, bunu kendiniz için kullanabilir ya da madenleri ele geçirip, kaşrı tarafı enerjsiz bırakabilirsiniz. Bu gibi hamleler oyunun akışını olduğu gibi değiştirecek. Unutmadan aynı teknikleri düşmanınızda kullanabilir. Bu yüzden UT3'ü daha çok taktik aksiyon olarak adlandırmak doğru olacaktır.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×