Uzayda stres çarkı çevrilirse ne olur?

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 17.10.2017 - 00:09
Yer çekimi olmadan çevrilen çarka ne oluyor?

Ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada popüler bir hale gelen ve bu popüleritesini aynı hızda kaybeden stres çarkı ile ilgili oldukça enteresan bir haber daha ortaya çıktı. Fidget Spinner olarakta bilinen stres çarkı bu sefer hiç beklemeyeceğimiz bir yerde, uzayda çevrildi.

Uluslararası Uzay İstasyonunda görev alan astronotlar doğal olarak stres çarkına bizden biraz daha geç ulaşmış olacaklar ki bununla ilgili bir video ile karşımıza çıktılar. Bu videoda "Stres Çarkı uzayda çevrilirse ne olur?" sorusunun cevabını da bir nevi yanıtlamışlar.

Uzayda stres çarkı çevrilirse ne olur?

Newton'un yerçekimi kanununu göz önüne aldığımızda tabi ki tahmin ettiğimiz gibi bir sonuç ile karşılaşıyoruz. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli olan Paolo Nesponi’nin çektiği videoya baktığımızda çalışanların oldukça eğlendiği de gözleniyor. Stres çarkı ile birlikte dönen astronotlar dönüşün yerçekimsiz ortamdaki geri bildirimini de adeta gözler önüne sermiş.

Tabi bu videoyu izlediğimde benim aklıma direk olarak Christopher Nolan'ın yönettiği Interstellar filminde yer alan meşhur "Docking Scene" sahnesi geldi. Videoyu izlerken hans Zimmer'ın efsanevi bestesini de dinleyebilirsiniz :)

Yorumlar 4
MK Okuru
MK Okuru 12.08.2022 20:39
Kalan Karakter : 300 Gönder
129912994
129912994 17.10.2017 03:30
abi biz uzaya yıllarca nerdleri mi yolluyorduk yaaaaaaaaaaaaaa................. hoaydaaaaaaaaaaaaaaaa...........
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.10.2017 03:04
ee sonuç? uzayda stres çarkı çevrilirse ne olur? Daha mı uzun döner, daha mı kısa sürede durur? Yer çekimi olmadığı için yere düşmeyeceğini biliyoruz onun dışında da boşlukta dönen aptal adamlar dışında hiç bir şey yok videoda. Yere düşmemesi dışında uzayda veya dünyada çevirmenin farkı nedir?
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.10.2017 01:35
sürtünmenin olmadığı yerde sonsuza kadar döner ne olcak
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.10.2017 00:17
bırak sen çarkı markı adamlar uzaylıya benzemeye başlamışlar
Kalan Karakter : 300 Gönder
Uzayda stres çarkı çevrilirse ne olur?

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×