V8 Challange

Ceyhun Altıok
Ceyhun Altıok 3.06.2010 - 12:31
Kim bilir? Belki Mk Takım’ı olarak yarışlara adınızı winner anonsu olarak duyabilirsiniz.
Platformlar PC, PC
V8 Challange
Merlin Puanı 75
Artılar -
Eksiler -

Yarışçı olmak çok eskilere dayanan ve aynı ölçüde de kadar da deneyim isteyen bir spor dalıdır. Çok küçük yaşlarda carting ile başlayan bu tutku, sıkı bir yarışçı olmak için atılan en doğru adımdır. Nedeni ise çok basit; nasıl bir oyunu oynayarak kendimizi o oyunda geliştiriyorsak aynı şey bu konuda da geçerlidir. Genç yaşta carting’e başlayarak belli bir seviyeye gelene kadar birçok deneyim yaşarsınız cartingte. İzmir körfez pistinde veya televizyonlardaki rallyler de izlediğimiz yarışçı abilerimizin bir çoğu çok küçük yaşta bu zevki yaşamış olan insanlardır.

Aslında bir çoğumuzun severek takip ettiği bir konudur araba yarışları. Araba yarışlarının bir çok farkılı türleri vardır. Örnek verecek olursak F1, Nascar, Carting. Şimdi de sizlere tanıtacağım oyun, bu türler içinde yer alan V8 ile ilgili. 

Patlak egzos sesi

V8’de hepimizin ağzının açık kalacağı türde motorları var. Normalde günlük hayatımızda kullandığımız arabaların birazcık daha makyajlı hali ile karşımıza çıkıyorlar. Yani modifiye edilmiş arabalardan bahsediyoruz. Bu arabalarda dış görünüşten çok arabanın motorunun güçlülüğü önemli. Oyun içinde her ne kadar sanal bir ortam olsa bile motorun gücünü hissedebiliyorsunuz. Eğer siz de kendinizi bu atmosfer içine atmak istiyorsanız size tavsiyem yarış oyunlarını titreşimli bir direksiyon ile oynamanız olacaktır.

V8 de takım halinde yarışıyorsunuz. Aynı F1 de olduğu gibi. V8 yarışlarında çok yakından tanıdığımız Holden Racing Team, Ozemail Racing, Castrol Perkins Racing ve Big Kev Racer takımları bulunuyor. Yarışlar ise V8 yarışlarının yapıldığı yerler olan Bathurst, Sandown, Adelaide, Queensland, Melbourne.

Nasıl bir şeydir bu V8 motorları?

Oyun daha önceden de söylediğim gibi V8 takım halinde yapılan bir yarış oyunu. V8’i sizlere benzerlik yönünden örnek vermek gerekirse, oyunun tam Nascar da olduğu gibi bir atmosfere sahip olduğunu söyleyebilirim. Saatler boyu pist içinde dönüp dolaşıyorsunuz. Kimi zaman arabanız kontrolden çıkıp sizin yarışı kötü bir derece ile bitirmenize neden oluyor. Çünkü arabanızın kontrolu, Nascar arabalarında olduğu gibi değil. Aslında Nascar yarışları ve V8 yarışları arasında pek fazla bir fark yok. İkisinde de deli gibi saatlerce aynı pistte dolaşıyorsunuz.

Oyun içinde arabanıza istediğiniz ayarlamaları yapabiliyorsunuz. Böylece yarışacağınız piste göre sorunsuz bir yarış çıkartabilirsiniz. Oyun içinde yaptığınız ayarlamalarda ayrıca hava şartlarını değiştirmek gibi bir imkanınız da olacak. Yağmurlu bir havada arabanızı kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Çünkü yapacağınız en küçük bir hatadan dolayı arabanızın hasar alma olasılığı çok yüksek. Gerçi güneşli havalarda yaptığınız yarışlarda da aynı durum ne kadar söz konusu olursa olsun siz gene de yağmurlu havalarda çok dikkatli olun.

Kendine ne kadar güveniyorsun?

V8 de Championship modunda karşınıza iki seçenek çıkıyor. Biri V8 arabaları ile yarışmanız için bir diğeri ise V8 motorlu pick uplar ile yarışyabilirsiniz. Bunun haricinde Single ve Multiplayer modları ile de oynamanız mümkün.

Kendi yarış arabalarını tasarlamak isteyenlere güzel bir haberim var. Oyun’un yapımcıları tarafından geliştirlen Skins Programı ile kendi arabanızı isteğiniz gibi tasarlayabilirsiniz. Arabanızın üzerine ister reklam koyabilir veya kendi adınızı bile yazabilirsiniz. Bütün bunları yaptıktan sonra yapmanız gereken tek şey hazırladığınız dosyayı V8’ın klasör’ünün altına koymak. Hatta işlemleri kısaca anlatalım. Önce hazırladığınız skin’i 24bit Tga formatında kaydettikten sonra C:/ Program Files/Ea Sports/V8 Challenge/Textures klasörünün altına yapıştırın işte hepsi bu kadar.Bu skin programını Electronic Arts’ın web sitesinden temin edebilirsiniz.

Winner Mk Team

Kim bilir belki Mk Takım’ı olarak yarışlara katılıp yukarıdaki başlığı anons olarak duyabilirsiniz. Neyse konudan fazla kopmadan son sözleri söylecek olursak, oyun V8 fanatikleri için hazırlanmış olan güzel bir yapım. Araba yarışları ile uzaktan yakından alakası olmayanlar için pek tavsiye etmem. Fakat eğer bilgisayar oyunlarında yarış türünü seviyorsanız size V8 Challenge’ı tavsiye ederim. Arşivinizdeki yarış oyunlarınızın arasındaki yeri almaya değer.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 28.09.2021 09:37
Kalan Karakter : 300 Gönder
V8 Challange

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×