1/3

Vakıf kuruluyorken

Ömer Hakan Şimşek
Ömer Hakan Şimşek 3.06.2010 - 12:31
Çok uzak bir gelecekte, Asimov'un eşsiz hayal gücüne tanık oluyoruz.

“Kitabı bitirdiğimde oldukça sinirlenmiştim ve daha fazlasını istiyordum. Tanrı aşkına yazar bendim! Ve bensiz devamı olamazdı.”

Asimov ikinci dünya savaşı sırasında, henüz 21 yaşındayken yazmaya başladı Vakıf (Foundation) serisini. Eser ilk önce dergilerde kısa hikayeler şeklinde yayınlandı. Yaklaşık on sene sonra ise üçleme olarak basıldı. Asimov üniversite eğitimine başlamıştı ve seriden gelen bir miktar para onu tatmin etmişti. Bu seri üstüne düşeni yaptı ve burada bitti diyerek kitapları rafa kaldırdı. Ama yanılmıştı. Okuyucuları kitaba ilgi göstermeye devam ettiler. Seri gün geçtikçe daha fazla ilgi çekmeye başladı. Öyle ki 1966 da bilimkurgu Oscar'ı sayılan HUGO ödülünü aldı. Yayınevi devamını yazması konusunda sürekli baskı yapmaya başladı. Sonunda yapılan maddi ve manevi baskılara dayanamayan Asimov seriyi devam ettirmeye karar verdi. Ama Vakıf serisini eline almayalı yaklaşık 30 sene olmuştu ve kendisi de ayrıntıları unutmuştu. Sürekli bu serinin neden bu kadar tutulduğunu anlayamadığını düşünüyordu. Neydi insanları bu kadar çeken? Seriyi yeniden okumaya başladı. Kitapları okuduktan sonra ise duygularını yukarıdaki cümlelerle ifade etti.

İmparatorluk ve Vakıf


Büyük galaksi imparatorluğu Asimov’un sadece vakıf serisinde anlattığı bir yer değildir. Diğer kitaplarında da bu evreni kullanan yazar imparatorluk tarihine ilişkin başka kitaplar da yazmıştır. Ve bilimkurgu hayranları için hepsi başucu kitabıdır. Ne yazık ki bu seriler Türkiye’de şimdiye kadar ciddi bir yayın politikası altında piyasaya çıkmadı. 1980 li yıllarda, bilimkurgunun yıldızının parladığı dönemde çıkan eserler mevcut. Ama bunlar serinin tamamı olmadığı için konunun tamamını kavrayabilmek için yeterli değiller. Zaten bu kitapları bulmak nerdeyse imkansız. Fantastik edebiyatın yükselişe geçtiği bu dönemde İthaki Yayınevi’nin Vakıf serisini yayınlayacağı haberi bir çok bilimkurgu hayranını sevindirdi. Ve ilk kitap geçtiğimiz günlerde piyasaya çıktı. Yayınlanan kitap, serinin ilk kitabı ama yayınlanış sırası biraz karışık. Yazar ölene kadar yazmaya devam etti ve seride açık gördüğü yerleri doldurmaya çalıştı. Aşağıdaki liste kendisinin “Vakıf Kuruluyorken” kitabının orijinalinde yer alan açıklaması. Yazılışına göre son kitap olan “Forward the Foundation” ilk kitaptan hemen sonra geçse de ve ikinci kitap olarak görülse de yazarın sıralamasına sadık kalacağız. (Yazar 1992 yılında aramızdan ayrıldığı için.) Bunun haricinde “İkinci Vakıf Üçlemesi” adında farklı yazarlar tarafından yazılan bir seri daha mevcut.

1951   Foundation  Serinin ikinci kitabı. 1942 – 1944 yılları arasında dergilerde yayınlanan dört bölümlerden oluşuyor.
1952   Foundation and Empire  Serinin üçüncü kitabı. 1945 de yayınlanan iki bölümden oluşuyor.
1953   Second Foundation  Serinin dördüncü kitabı 1948 – 1949 da yayınlanan iki bölümden oluşuyor.
1982   Foundation's Edge  Serinin beşinci kitabı.
1986   Foundation and Earth  Serinin altıncı kitabı.
1988   Prelude to Foundation  Serinin ilk kitabı.
1993   Forward the Foundation  Serinin birinci kitabından 10 sene sonraki olayları anlatıyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×