Valve, 4 tane patent ihlalinden mahkemelik oldu

Onur Güner
Onur Güner 2.09.2016 - 15:03
Valve'nin şimdi işi zor
İngiltere'nin en büyük telekominikasyon şirketlerinden birisi olan Biritsh Telecom, Valve'ye karşı patent davası açtı. Açılan davaya göre Valve, Biritsh Telecom'a ait olduğu iddia edilen 4 tane patenti izinsiz şekilde kullanıyormuş. İnternette çıkan habere göre, telekom şirketi aslında 2015 yılından beri Valve'ye dilekçeler göndermiş, uyarılarda bulunmuş ancak Valve pek dinlememiş. Hal böyle olunca da, telekom şirketi hakkını yasaların uygun gördüğü yollarla aramaya karar vermiş. Savcılığın hazırladığı dava dilekçesine göre Valve, ''devamlı surette ve kasten patent ihlali yapıyor'' maddesi ile suçlanıyor. Peki bu patenti alınan özellikler neler? Telekom şirketine göre, Steam Kütüphanesi, Steam Konuşma, Steam Mesajlaşma Servisi ve Steam Yayın Yapma özellikleri yer alıyor. İddiaya göre telekom şirketi bu özelliklerin patentlerini farklı isimlerle 1998 yılında aldı.

Valve, 4 tane patent ihlalinden mahkemelik oldu
Telekom şirketine ait olan Gittins sistemi, Steam Kütüphanesine eşit. Zira patent başvurusunda geçen madde de ise, ''Kullanıcıların farklı üyelik servislerinden edineceği ürünleri tek bir portal altında toplamak ve istedikleri ürüne anında ulaşmak amacı taşıyor'' gibi ifadeler yer alıyor.

Diğer patent ise Newton patenti. Bu patent ise Steam'in çevrimiçi mesajlaşma servisine eşit. Patent başvurusunda geçen madde ise, ''Kullanıcıların aralarında gönderdikleri mesajların sunucularda tutulması ve standart aralıklarla bu mesajların birbirine gönderilmesi.'' ifadelerinden oluşuyor.

Şirketin sahip olduğu Beddus patenti ise, Steam'in arkadaş listesine denk geliyor. Patentin dikkat çeken maddesi ise, ''Kullanıcılar, uygunluklarını kontrol edebilir, görebilir ve ister yazılı ister sesli olarak mesajlaşabilirler.''

Son patent ise Buckley. Bu patent ise, Steam'in canlı yayın yapma özelliğine denk geliyor. Maddesi ise, ''Kullanıcılar, sahip oldukları ürünlerin canlı yayınını yapabilir ve diğer kullanıcılarla paylaşabilirler.''

Ancak oyuncuların kafasında bazı soru işaretleri var. Madem telekom şirketi bu özelliklerin patentine sahip o zaman neden şimdiyi bekledi ve neden Valve? Bildiğiniz gibi YouTube, Playstation Network, Xbox Live, Twitch, Origin vs. uygulamalarda da aynı sistemler kullanılıyor. Bakalım Valve tarafından ne tür cevap gelecek bekleyip göreceğiz.
Yorumlar 38
MK Okuru
MK Okuru 1.07.2022 13:24
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 10.09.2016 11:02
Valve sayesinde korsan oyundan kurtuldu oyuncuların büyük çoğunluğu, 50 liralık oyunu 5 liraya alabilir olduk, korsanı valve gibi şirketler bitirecek. Bu patent olaylarının ucu çok açık, kullanılan bir patentin 3-5 yerinde yapısal değişiklik yaparlar olur biter.
Kalan Karakter : 300 Gönder
_yigittotalwar_
_yigittotalwar_ 9.09.2016 17:28
Beyler para nın patentini aldım kimse kullanamaz artık ona göre ayık olun .
Kalan Karakter : 300 Gönder
warehouseman
warehouseman 7.09.2016 13:06
Üye olmadan yorum yazma konusunda acilen patent alın MK ekibi,ayık olun biraz xD
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 3.09.2016 19:45
Hiçbir şey olmaz Valve gibi büyük şirketler bunlara bile takılmaz gerekeni avukatları yapar yola devam edilir. Sizde sadece haber yaparsınız.
MK Okuru
MK Okuru 7.09.2016 08:45
Sizde birleşik yazılır sen de ayrı..Yok pardon sizde ayrı ayrı sende birleşik.Yada her iksii ayrı. Sende sende Siz de sizde ..Duruma göre ayarla sen dostum.
MK Okuru
MK Okuru 6.09.2016 18:05
bu yorumlar için para mı alıyonuz ?
MK Okuru
MK Okuru 5.09.2016 23:02
sen de , siz de'yi birleşik yazarsın...
MK Okuru
MK Okuru 4.09.2016 21:28
Sizde sadece haber yaparsınız... başka napıcaklardı?
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 6.09.2016 09:10
Beter olsunlar inşallah...
Kalan Karakter : 300 Gönder
Valve, 4 tane patent ihlalinden mahkemelik oldu

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×