1/2

Victoria II: Heart of Darkness

Victoria II: Heart of Darkness

Metehan Şahin - Numudia
Metehan Şahin - Numudia 3.07.2013 - 10:54
Sanayi devrine kafa yoran bir macera
Artılar: Yapay Zeka, Tarih ile uygun onlarca event, Ülkeler çok ayrıntılı, Orkestra elinden çıkan müzikler
Eksiler: Grafikler çağ gerisi, biraz bug var
Puan: 7.9

Hayatımda ilk defa bir oyunun incelemesine nasıl başlayacağıma, hangi özelliğini öveceğime,  hangi güzel yanından bahsedeceğimi bilemedim.Uzun zamandır Victoria II ve Victoria II A House Divided oynuyorum.Paradox Develop Studionun' 17 Nisan günü çıkarttığı Heart of Darkness Eklenti Paketi pek çok açıdan yenilikler ve değişikler getirmiş.Oyuna adeta yeni bir soluk getirmiş.

Oyun çok ayrıntılı ve her şey bir biri ile bağlantılı.Yani oyunun en ufak bir özelliğinden bahsetsem 20’ye yakın yeni konu çıkar.Ama bir yerden başlamak lazım.Oyun sanayi devrimi konu alan bir Zaman Bazlı Strateji.Temel amacı istediğiniz bir devleti seçiyoruz ve o devleti her açıdan dünyanın devi yapmaya çalışıyoruz.Oyunda belirli bir sıralama var. Sıralama nasıl yapılıyor diye soracak olursanız oyunda temel olarak 3 puan var.Prestij, Askeri ve Endüstri puanları.Bunların toplamı ile ortaya bir puan çıkıyor ve sıralama oluşuyor;

Askeri Puan:Ülkenizde ki ordu potansiyeline göre bir puan.
Prestij Puanı:Oyun başında her ülkenin belirli bir prestiji var.Prestij savaş kazanarak, reform yaparak ve sıralamadaki yerinize göre artar.

Endüstri Puanı: Ülkenizde ki ve diğer ülkelerde kurduğunuz fabrika sayısına göre orantılı bir puan.

Devletler ilk olarak 2’ye ayrılıyor.Civilized ve Uncivilized diye.Eğer ülkenizde gerekli siyasal ve sosyal reformlar yoksa ve teknolojiniz çok geride ise Uncivilized devlet olarak kalıyorsunuz ve asil sıralamaya dahil olamıyorsunuz.En yüksek puana sahip olsanız bile Civilized olmadığınızda 1. olamazsınız.Yani Civilized  ve Uncivilized devletler arasında 2 farklı sıralama var.Civilized devletler ise aralarında 3’e ayrılıyor.İlk olarak Great Power dediğimiz ilk sekiz devlet.Sonra 8 ile 16 arasında Secondry Power, geri kalanlar ise Civilized adını alıyor.Elbette ki bu sıralamaların  avantajları ve dezavantajları var.Great Power’lar başka ülkeleri etki alanına alabiliyorlar.Etki alanı ne diye soracak olursanız bir Great Power devletin Great Power olmayan başka bir devleti kendi himayesi altına alması.Yani tam bir karşılığı yok ama etkisi altına aldığınız devlet sonuna kadar sizin arkanızda oluyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×