Vietcong Fist Alpha

Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Galiba yeni görev paketi yapmak, komple oyun yapmaktan çok daha zor.
Platformlar PC
Vietcong Fist Alpha
  • Yapımcı - Yayıncı Pterodon - Gathering
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 70
Artılar Kaliteli görevler, geliştirilmiş atmosfer, müzikler
Eksiler Grafik problemleri

Geçtiğimiz günlerde yazdığım Delta Force: Black Hawk Down - Team Sabre ve şimdi de Vietcong Fist Alpha. İkisinin de ortak yönü görev paketi olması. Vietcong bence BHD'dan çok daha başarılı bir oyundu. Özellikle grafikleri ve orman içinde geçen görevlerdeki atmosferi inanılmazdı. O zamanlarda bu kadar gerçekçi bir oyunu ilk defa gördüğümden yüksek bir not vermiştim. Zaman içinde çıkan ek paket söylentileri beni aşırı şekilde sevindirmişti. Oyun görev paketinden ibaret olmasına karşın gene de 2 cd çıkmış. Halbuki 2. cd de demo vs. gibi materyaller ve oyunun ufak bir kısmı var. İsteseler 1 cd yapabilirlermiş yani.

Yeni görevler

Orjinal Vietcong'da Steve Hawkins adında bir istihbarat görevlisini oynuyorduk. Bu sefer ise Douglas adında bir askeri oynuyoruz. Sene ise biraz ilerlemiş, 1967 yılındayız. Eski arkadaşlarımızın bir kısmı görev paketinde de bizi karşılıyor. Fakat sadece ufak bir kısmı, çoğunluk yeni arkadaşlardan oluşuyor. Vietcong'u bitirenler bilirler oyunun sonunda kamp yerle bir oluyordu. Bu sefer farklı bir kamp yerindeyiz ve yeni karakter de çok daha işinde uzman birisi. Doğal olarak direk çatışmaların ortasında dalıyoruz oyuna. Yani deneme görevleri felan yok. Bence gayet güzel, direk atraksiyon.

Yeni silahlar

Ek paket ile 7 adet yeni görev geliyor. Şimdi eski oyunda 30'a yakın görev oynayıp bitiren biri olarak bu rakam beni kesmedi. Görevler biraz uzatılmış fakat gene de bana yetmedi. Oyunu bitirmem 1 günümü aldı o kadar. Tabi ki bunda eski oyunu bitirmemin ve oyunda bir çatışma sırasında nasıl savaşacağımı iyice öğrenmemin de rolü vardır. Eğer ilk defa oynayacaksanız bir süre sizi idare edebilir. Bu yeni görevlerin haricinde 8 adet yeni multiplayer harita var. Ülkemizde çok fazla tercih eden olmasa da yurt dışında Vietcong çok büyük bir multiplayer meraklısının bağımlısı olduğu bir oyun. Bu sebepten dolayı yeni haritalar eklenmiş bu pakete. Haritaların ve görevlerin dışında tahmin edeceğiniz gibi silahlar ve araçlar da eklenmiş. 6 adet yeni silah ve aralarında B52 bombardıman uçağı, F-105 Thunderchief'in olduğu bir çok yeni araç eklenmiş.

Yeni sorunlar

Zamanında Vietcong ile ilgili pek fazla sorun konulu mail almamıştım. Fakat bu sefer forumlarda okuduğum ve kendi deneyimlerime göre gerçekten farklı sorunlar ortaya çıkmış. Ek görev paketi ile birlikte yapımcılar grafikler de ufak tefek eklemeler, geliştirmeler yapmışlar. Özellikle orman atmosferi gözle görülür şekilde değiştirilmiş. Fakat bunlar ile birlikte yeni sorunlar ortaya çıkmış. Oyun bu sefer komik bir şekilde yüksek sistemlerde sorunlar çıkartmaya başlamış. Yaptığım denemeler de bunu kanıtladı. Eski oyunu yüksek değerlerde oynayanların, bu ek paketi çok ağır çalıştığı için oynayamadıklarını öğrendim. Kendi sistemimde yaptığım denemeler ise biraz garip oldu. 1024x768 çözünürlükte 40-50 FPs gibi bir değer alırken, çözünürlüğü yükselttiğimde bu değerin arttığını gördüm. Mantık olarak düşmesi gerek ama bir sorun olduğu ortada. Forumlarda da buna yakın şikayetler okudum. Yani yapımcılar grafikleri geliştirelim derken bir miktar bozmuşlar. Gene de oyun her sistemde farklı şekilde çalışıyor. Çok çok düşük bir sistemde denedim ve hayret verici şekilde hızlı çalıştı. Yani oynayacaksınız şansınızı denemekten başka yol yok. Yakın bir zamanda bu tür sorunlar için yapımcıların bir yama çıkartacağını tahmin ediyorum. Bu sorunun dışında karakterlerin modellemelerinde, silahlarda, araçlarda pek fazla gelişme yok. En göze çarpan olay orman atmosferinin gelişmesi. Eski yapay zeka sorunları da kısmen halledilmiş. Sesler ve müzikler ise gene harika. Ormanda duyulan kuş sesleri, bastığınız dallardan çıkan sesler, her türlü efekt başarılı bir şekilde yapılmış. Müziklerine ise bir kez daha hayran oldum.

Son Sözler :

Vietcong Fist Alpha, bahsettiğimin grafiksel sorunlarını bir yama ile çözdüğünde gerçekten oynaması çok zevkli bir oyun olacak. Tabi ki sorun çıkartmadığı sistemler de var. Ben oynarken çok zevk aldım. Uzun zamandan beri bu kadar gerçekçi ve oynarken beni kasan bir FPS oynamamıştım. Bu arada yakında eski oyun ve bu yeni paketin bir araya getirildiği Vietcong Purple Haze adlı bir oyun daha çıkacak. Eski oyunu oynayanlara tavsiye edeceğim, hiç oynamayanlara ise kaçırmaması gereken bir FPS. Ayrıca Vietcong'u mutlaka multiplayer olarak denemenizi öneririm.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 15.07.2024 17:06
Kalan Karakter: 300 Gönder
Vietcong Fist Alpha
İlginizi Çekebilir