1/2

Vietcong

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Gelmiş geçmiş en iyi Vietnam konulu oyun olan Vietcong piyasayı alt üst etti!
Platformlar PC, PC
Vietcong
  • Yapımcı - Yayıncı Illusion Softworks - Gathering of Developers
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 90
Artılar -
Eksiler -

Son zamanlarda bir Vietnam konusu tutturulmuş gidiyor. En son çoğumuzun beğendiği Line Of Sight: Vietnam'ı oynamıştık. Doğrusunu söylemek gerekirse Vietcong'un çok daha iyi olduğunu düşünüyordum. İşin içinde Mafia'yı yapanların olması ve oyunun hala daha ödül alması firmanın en az Mafia kadar iyi bir oyun yapması demekti. Kotayı bir kez yükselttiniz mi indirmek imkansızdır. Mafia ile bu kota çok yüksek yerlere çıktı. Doğal olarak oyuncular grafiksel ve konusal olarak çok başarılı bir oyun bekliyorlardı. Firma olanların bilincinde idi ve neredeyse mükemmele yakın yeni bir FPS yapmayı başardı. Oyunun beni etkileyen yanları saymakla bitmez. Ormanın gerçekçiliği, konunun mükemmel ilerleyişi, grafiklerin çok üst düzey hazırlanması bunlardan sadece bir kaçı.

Asker olmak hiçte kolay bir iş değil

Konudan laf açılmışken girişi yapalım. Adımız Steve Hawkins. Bir istiparat görevlisi olarak orduda çalışmaktayız. Sene 1960'lar. Gelen emir üzerine ölen bir askerin yerine Nui Pek denen özel birliğin bulunduğu karargaha doğru yola çıkıyoruz. Kısa zamanda ortama ayak uydurarak ufak tefek görevlere çıkıyoruz. Konu ana hatları ile böyle. Tabi ki ilerledikçe konu çok güzel bir şekilde dallanıyor. Bütün oyun boyunca yanımızda birlikte savaştığımız 5 adet asker var. Bunlar Defort, Hornster, Crocker, Bronson ve Nhut. Hepsinin kendine özel yetenekleri var ve görev sırasında birisinin ölmesi görevin bitmesi demek. Başta "ben bunları mı koruycam kardeşim" desek de biraz oynadığımızda korumamız gerektiğini anlıyoruz. Çünkü herhangi birinin ölmesi direk sizin görevinizi etkiliyor. Mesela doktorun ölmesi demek vurulduğunuzda iyileşememeniz ve kan kaybından ölmeniz demek. Yada telsizi taşıyan askerin ölmesi demek sizin herhangi bir zor durumda hava desteği alamamanız ve hatta kaybolduğunuzda yerinizin belirlenememesi demek. İş böyle olunca herkezi korumanız gerekiyor. Ama işin güzeli siz onlardan çok daha az tecrübeli olduğunuzdan genelde emir alıyorsunuz. Nhut bütün görevlerin öncülüğünü yapıyor. İstediğiniz zaman siz de emir verebiliyorsunuz ama genel olarak takıma ayak uydurmanız gerekiyor. Oyunda tam olarak 20 görev bulunmakta. Ama bu görevler o kadar uzun sürüyor ki anlatamam. Yaptığım ufak bir araştırmaya dayanarak şunu söyleyebilirim ki, daha oyunun başındaki 2. görevi yapmak tam 2 saatinizi alıyor. Bunun sebebi ise beklenmedik durumların oluşması ve ormanda hızlı ilerleyememeniz.

Ünlü balta girmemiş ormanlarda ufak bir gezinti

Konu Vietnam olunca akla gelen ilk şey orman olsa gerek. Vietcong'da ormanlar inanılmaz detaylı yapılmış. Öyle koşa koşa ilerlemek gibi bir şansınız yok. Ormanlar tuzaklar ile dolu. Bir an önünüze bakmazsanız bir mayın patlıyor yada kazıklara oturuyorsunuz. Hepsini atlatsanız bile çok iyi saklanmış olan düşmanlarınız birden bire karşınıza çıkarak bütün takımınızı birkaç mermi ile al aşağı edebiliyor. Düşmanlardan bahsetmişken yapay zekadan söz edeyim. Birkaç kusuru var elbet yapay zekanın ama genel olarak çok iyi diyebilirim. Düşmanlarınız çok iyi gizleniyorlar. Buna karşın takım arkadaşlarınız en ufak bir ateş açılmasında hemen kendilerini bir kayanın arkasına atarak siper alıyorlar. Düşman askerinin mermisi bittiğinden kendini feda etmek için üzerinize doğru koşturuyor. Eğer anlık bir dalgınlığa gelirseniz sizi bıçaklıyor yada açığa çıktığınız için arkasındaki düşman sizi öldürüyor. Öldürmekten laf açılmışken öldürdüğünüz her düşmanın üzerinden kullandığı silahlar çıkıyor. Hiçbir düşmandan boş geçmiyorsunuz. Bu konuda oyun inanılmaz gerçekçi. Eğer düşmanı gördüğünüz gibi vurursanız bir ton mermi ile silah kalıyor. Eğer uzun bir çatışmaya girerseniz sadece silah kalıyor. Takım arkadaşlarınız öldürdükleri düşmanların yanlarına giderek neler olduğuna bakıyorlar ve eğer işlerine yarayan birşey var ise alıyorlar. Çok uzun bir çatışmaya girdikten sonra eğer kazanırsanız takım arkadaşlarınız genelde çok sinirli oluyorlar ve gidip ölmüş olan düşmana kurşun sıkmaya başlıyorlar. Bir yerden sonra atmosfer öyle bir hal alıyor ki oynarken sizde bu moda giriyorsunuz. Yapay zeka hakkındaki ufak başarısız yan ise 3. görevde kendini gösteriyor. Yanınıza bir takım arkadaşınız veriliyor ve birisi ile buluşmanız isteniyor. Üssünüzde adamı ararken dar bir yere girip geri çıkmak istediğinizde takım arkadaşınız da arkadanızdan girdiğinden yolu kapıyor ve çıkamıyorsunuz. Hiçbir şekilde oradan çıkmak mümkün olmuyor. Anca bir önceki saveden devam edebiliyorsunuz. Ama şunu söyleyebilirim ki oyun boyunca birtek o görevde böyle bir şey başıma geldi. Genel olarak yapay zeka gerçekten çok başarılı.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×