Vinas Solamnus

Yusuf Ünal
Yusuf Ünal 3.06.2010 - 12:31
Büyük hayatlar nadiren büyük hikayeler haline gelirler.

Selamlar...

Bir kez daha bir Ejderha Mızrağı kitabı ile karşınızdayım. Aslına bakarsanız ne zaman bir EM kitabının Türkçe çevirisinin kritiğini yapsam heyecanlı ve sevinçli olurdum, ama ne yazık ki geçmişte hissettiklerim bu kitap için geçerli değil. Bunlara daha sonra değineceğim ben en iyisi geleneklerimi bozmadan herzaman yaptığım gibi kitabı size biraz anlatayım sonra yaparım eleştirilerimi. Kitabın adı Vinas Solamnus ve kitabın konusu adından da anlaşılacağı üzre Vinas Solamnus'un hayatı ve Solamniya şovalyeleri. Kitapta Vinas Solamnus'un gençlik yıllarını ve bu zatın nasıl Solamniya şovalyelerini kurduğunu anlatılıyor. Açık söylemek gerekirse Vinas öyle aham şahım bir karakter deeğil bir defa yaratımı kesinlikle çok kolay olabilecek bir karakter dahası kitabın dili ve geçtiği zamanda oldukça karamsar, e hal böyle olunca ortaya vasat hatta bazılarına göre vasatın da altında bir kitap çıkıyor. Sanırım konuyu biraz dağınık işledim en iyisi en baştan başlayıp kısa bir özet çıkarmak...

Est Sularus oth Mithas

Vinas Solamnus, Andreas Solamnus adlı bir lordun-asilzadenin oğludur. Tek hayali usta bir savaşçı olup tüm Krynn'da nam salmak olan Vinas 16 yaşındayken evden kaçar ve çok yakın bir arkadaşıyla beraber imparatorluk ordusuna kayıt olmaya gider, ama burda yaşadığı talihsiz bir kaza sonucu evden kaçtığı anlaşılır. Daha sonra babası oğlundaki savaş ateşini görür ve bağlantılarını kullanarak Vinas'ı albay rütbesiyle orduya sokar. Burda geçirdiği iki yılın ardından Scipio adlı bir komutanın halka karşı olan zalim tutumunu farkeden Vinas bir kaç yakın silah arkadaşıyla beraber Scipio'nun yiyecek ambarını ve ahırını soyar fakat olaylar planladığı şekilde gitmez ve Vinas yakalanır. Bu olayı öğrenen babası mahkeme sonucunu bilmektedir; Vinas idam edilecektir. Andreas'ın yüreği buna dayanmaz ve imparatorla pazarlığa oturur. Sonunda imparator Vinas'ı, Vinas'ın bir Paladine rahibi olması şartıyla affeder. Tabi Vinas'ın hayalleri yıkılır ama yinede rahip olur. Daha sonra yıllar geçtikçe Vinas kötülüğe döner fakat yine anlar ki savaş sadece güç için olmamalıdır. İşte bu değişimin sonucunda soylu bir savaşçı olur ve cenk etmeye başlar. Fetihlerin ardından ise Solamniya devletini, Solamniya şovalyelerini kurar ve Düstur denen kadim kuralları yazar.

Kitabın konusu kısaca böyle. Ben en iyisi birazda teknik konulardan bahsedeyim. İlk olarak kitap Kayıp Efsaneler'in birinci cildi oluyor, ve önümüzdeki aylardada serinin ikinci cildini okuyabileceğiz. Kitabın yazarı J.Robert King, Türkçeleştirmesi ise Onur Şen' e ait ve son olarakta söylenebilecek kitabın Ankira yayıncılık tarafından piyasaya sürülmüş olması.

Son sözler olarak ise ancak şunları söyleyebilirm; kitap okuduğumuz bunca EM klasiğinden sonra oldukça avam kaçıyor. Üstelik Yaz Alevi Ejderhaları'ndan sonra cidden katlanılmaz olabiliyor. Dili ise beklendiği üzre Margeret Weis& Tracy Hickman ikilisinin tarzından çok daha kötü. Fakat herşeye rağmen şovalyelik kurumunu, rahipleri ve bu kadim şovalyelerin geçmişini merak edenlerdenseniz size bir şley diyemem, çünkü merakınızı giderebileceğiniz tek ve yagane eser bu. Yok eğer tüm bu saymadıklarımı sevmeyenlerdenseniz eğer Ölüm Kapısı serisi gibi bir klasiği okuyabilirsiniz, bu kitap yerine...

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 26.07.2021 22:32
Kalan Karakter : 300 Gönder
Vinas Solamnus

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×