Virtua Fighter 5

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Mükemmel bir serinin son üyesi göz kırpıyor
Platformlar XBox 360
Virtua Fighter 5
  • Yapımcı - Yayıncı SEGA - SEGA
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Dövüş,Dövüş
Merlin Puanı 90
Artılar Mükemmel grafikler, animasyonlar, eklenen iki yeni karakter, online destek
Eksiler Çok az yerde yavaşlama olabiliyor
Virtua Fighter’ın dövüş oyunları arasındaki yeri benim için farklıdır. Bundan bir 10 seneyi geçkin zaman önce, PC’de oynamıştım. İlk tanıştığım zaman bana oldukça ilginç gelmişti. Ancak kısa bir süre içinde iyice alışmaya başlamıştım. Aradan geçen zaman içinde Virtua Fighter serisinin yenileri çıktı. Son olarak PS2’imde Virtua Fighter 4’ü doya doya oynadıktan sonra, yenisini beklemeye başlamıştım. Sega yüzümü kara çıkarmadı. Yeni nesil konsollara, yepyeni bir Virtua Fighter çıkartarak bu özlemimi sona erdirdi.

Dövüş başlasın

Genel olarak birçok dövüş oyununda hız ve combo’lar ön plana çıkar. Ancak VF 5’te bu durum yer almıyor. Combo ve hız yerine daha yavaş ve oturaklı bir sistem kullanılıyor. Zaten VF’nin temel olarak kullandığı dövüş sistemi de çılgın combo’lar ve yüksek adrenalin hakim değildi. Bunun yerine daha çok rakibin yapacağı harekete göre verilen karşılık ve karşıdakinin hareketini bir nebze olsa tahmin etmek üstüne daha çok kuruluydu. Bu genel işleyiş devam ediyor. Bu şekilde dövüşler daha güzel geçiyor. Dövüşlerde özellikle rakibin hareketini en baştan tahmin edip onu engellemek ve arkasından gerekli saldırıyı yapmak, işin en zevkli kısmı.

Virtua Fighter 5’te değişen ve eklenen yenilikler var. Bunların en başında grafikler yer alıyor. Dövüş oyunlarında her zaman önde olan karakter tasarımları, VF 5’te de aynı şekilde. Detaylı ve düzgün modellemeler en başta öne çıkan noktalar. Arka planda yer alan kısımlar da kaliteli yapılmış. Her şey sadece karakterlerin detaylarıyla sınırlı kalmıyor. Oyun görsel olarak genelinde oldukça iyi ve bunların hepsi yumuşak animasyonlarla birleşince, VF 5’in görsel zenginliği kendini belli ediyor.

Eklenen iki yeni karakter var. Eileen ve El Blaze yeni yüzler olarak karşımıza çıkıyor. Eileen, Monkey adı verilen bir teknik kullanıyor. Oldukça etkili bir karakter. Blaze ise daha farklı, ancak o da oyundaki etkili yeni bir karakter. Yapımda önceki oyunlara göre değişen diğer nokta, yapılan hareketlerin daha yavaş olması. Önceki oyunlarda bu biraz daha hızlıydı, ama hareketlerin daha yavaşlatılması eksi bir etken değil. Tam tersi olarak artı bir etken denilebilir. Zaten yüksek olan oynanabilirlik, bu şekilde daha da yükseltilmiş.

Seri sonu kumaşı

Virtua Fighter 5 hem X360 hem de PS3 için piyasaya sunuldu. Oyun iki platformda da genel olarak aynı, fakat X360’ın bir avantajı var, çünkü X360 versiyonunda online destek bulunuyor. Bu Xbox kullanıcıları açısından iyi bir özellik. Live desteğiyle birleşince güzel bir artı olarak geçiyor.

Genel olarak oyun oldukça iyi ve kaliteli. Gerek dövüş mekanikleri, gerek içeriği gerekse teknik yönden çok doyurucu olmuş. Görsel yönden serinin en iyisi olduğu tartışmasız bir gerçek. Tanıdık karakterlerle yeniden dövüşmek çok zevkli. Eğer Virtua Fighter serisini seviyorsanız kaçırmamanız gereken bir oyun.
Yorumlar 6
MK Okuru
MK Okuru 25.07.2021 06:44
Kalan Karakter : 300 Gönder
Virtua Fighter 5

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×