1/2

Virtua Tennis 3

Merlinin Kazanı
Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Sanal alemin en eğlenceli tenis kortuna hoş geldiniz!
Platformlar PC
Virtua Tennis 3
Merlin Puanı 81
Artılar Karakter modellemeleri ve animasyonları çok gerçekçi, eğlenceli mini oyunlar ve kontroller çok rahat
Eksiler Bir süre sonra maçlar basit gelmeye başlıyor, alıştırma bölümleri ise sıkıcı olabiliyor
Oyun severler için tenis türünde fazla alternatifin sunulmadığı bir gerçek. Piyasada uzun süredir ses çıkmayan bu türde arka arkaya sunulan iki oyun ise hayranlarına keyifli vakit geçirmelerini sağlamaya başladı bile. Önce Top Spin 2, şimdi de Virtua Tennis 3 ile herkes tenis kortlarındaki yerini almaya başladı. Kısaca bir tanım yapmak gerekirse, Top Spin, ne kadar gerçekçi ve simülasyona yakın bir oynanabilirlik sunuyorsa, Virtua Tennis ise bir o kadar arcade tarzı ve rahat oynanabilirlik üzerine kurulmuş bir yapı sergiliyor. Grafiksel açıdan her iki oyunun da çok başarılı olduğu bir gerçek, ama öncelikle yeni nesil konsollardan Xbox 360 için piyasaya sürülüp ardında PC’ye adapte edilen Virtua Tenis 3 daha gerçekçi karakter modellemeleri ile hemen ilgiyi üzerine çekiyor.

Gerçekçilik bir yana dursun

Virtua Tennis, bir SEGA yapımı olduğu için menülerinden oynanışına kadar her anında arcade havasını hissettiriyor. İlk karşılaştığımız ekranda yaratacağımız karakteri sıfırdan dünyanın bir numarasına kadar götürmeye çalışacağımız kariyer modunun haricinde, tekli ve çiftli maçlara, turnuvalara ve alıştırma bölümlerine ulaşabiliyoruz. En uzun mod olan kariyer seçeneğinin içine girdiğimizde uzun soluklu bir tenis macerası bizi bekliyor. İlk olarak bir karakter yaratmamız gerekli. Benzer spor ve dövüş oyunlarında alıştığımız üzere belli başlı özellikleri değiştirerek kendimize uygun bir karakteri oluşturuyoruz. Boy, kilo, saç rengi gibi fiziksel özelliklerini belirledikten sonra sıra karakterimizi bir numaraya getirecek turnuva çalışmalarına götürmeye geliyor.

Kariyer modunun içine girdiğimizde bir dünya haritası ile karşılaşıyoruz. Evimizde dinlenebiliyor, yeni kıyafetlerimizi deniyor ve tatile çıkabiliyoruz. Dünya haritasının diğer bölümlerinde bulunan seçeneklerden de alıştırma aşamalarına, tenis akademisine ve tabii ki düzenlenen turnuvalara katılabiliyoruz. Yeni yetme bir tenisçi olduğumuz için öncelikle yeteneklerimiz geliştirmemiz gerekli. Bunun için de alıştırma bölümlerini, tenis akademisini düzenli olarak ziyaret etmeliyiz.

Akademik eğitim

İlk olarak tenis akademisinden bahsedelim, bu akademiye ilk başladığınızda en düşük seviyede olduğunuz için başarılması kolay hedefler üzerine yoğunlaşıyorsunuz. Mesela bir rakibin karşınıza çıkıp, 5 vuruşuna karşılık verin, backhand ile maç kazanın, üstü üste üç kere smaç vurun gibi basit görevler ile karşılaşıyorsunuz. Bunları başardıkça minik madalyalar kazanıyor ve bir üst kademeye geçiyoruz. Akademi kimi zaman fazlasıyla sıkıcı olabiliyor. Çünkü sizden beklenen hareketi yapmak için çoğu zaman rakibinizle sonu gelmeyen karşılıklı vuruşlar silsilesi içine girmek zorunda kalıyorsunuz. Başardığınızda ise daha zoru karşınıza çıktığından akademiden kısa zamanda sıkılmanız doğal.

Karakterimizi geliştireceğimiz diğer seçenek olan mini oyunlar ise gerçekten çok eğlenceli. Karakterimizin vuruş gücü, kasları, koşuşu ve servis kullanma tekniklerini geliştirmek için birbirinden ilginç ve komik mini oyun deniyoruz. Bunlar arasında neler yok ki? Mesela bildiğiniz bowling kukalarını filenin öte tarafına dizilmiş vaziyette buluyorsunuz ve koca topunuzla bunları devirip istenen puanı toplamaya çalışıyorsunuz. Eğer başarılı olursanız bu oyunda geliştirdiğiniz özellikleriniz seviye atlıyor. Ayak oyunlarını geliştirmek için üzerinize akan insan boyutundaki tenis toplarından kaçmaya çalışıyorsunuz. Başka bir mini oyunda ise sağdan sola akan sayıları vurarak bingo oynuyorsunuz.