1/2

Virtua Tennis: World Tour

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Raketlerinizi hazırlayın, tenis oynamaya gidiyoruz
Platformlar PSP
Virtua Tennis: World Tour
  • Yapımcı - Yayıncı SUMO Digital - SEGA
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 85
Artılar İyi fizik ve grafik motoru, yüksek oynanabilirlik
Eksiler Ses ve müzikler
Sumo Digital tarafından geliştirilip Sega firması’nın yayınladığı Virtua Tennis: World Tour, bir tenis oyununun PSP platformunda nasıl eğlenilebilir hale getirildiğinin kanıtını taşıyor. Piyasada ona benzer farklı yapımlar olmakla birlikte, Virtua Tennis hangi platformda olursa olsun başarısını sürdürüyor.
Mavi tonların ağırlıkta olduğu, basit ama kullanışlı menü arayüzü herhangi bir video olmaksızın bizi karşılıyor. Menüde sırasıyla; Quick Match, Tournament, Exhibition, World Tour, Ball Games, Options, Records ve Multiplayer seçenekleri yer alıyor. Quick Match mod’unda size sorulmaksızın rastgele iki rakip ve yarışma sahası seçiliyor. Tournment (Turnuva) mod’unda ise bazı seçenekler bize bırakılıyor. İlk olarak turnuvada tek mi çift olarak mı yarışacağımız soruluyor. Tek kişilik seçenekte bire bir müsabaka yapılırken, iki kişilik mod seçildiği taktirde ikiye ikilik bir müsabaka yapılıyor. İki kişilik mod’da bir oyuncuyu biz yönetirken takım arkadaşımızı PSP işlemcisi yönetiyor ve yarış boyunca ona müdehale gerçekleştirilemiyor. Tek ya da çift kişilik mod’dan hangisinde oynayacağımıza da karar verdikten sonra, otomatik olarak seçilen ilk şehrimizde yarışmaya adım atıyoruz. Her şehirin sahası birbiri ile aşağı yukarı aynı denebilir. Aradaki temel farklar daha çok sahanın zemin rengi ve yapısı ile ilgili olmakta.

Oynanış

Virtua Tennis, esnek oynanış yapısı, rahat kontrolleri ve gerçekçi fizik motoru sayesinde bir arcade oyunundan çok simülasyon kokuyor. Ancak bu yapımın çok zor ve eğlenceden uzak olduğu anlamına gelmemekte. İlk sette servis kullanan, yani rakibe ilk top yollayan biz oluyoruz. Topu ilk kez atmak için X’e basılı tutmaya başladığınız an bir bar beliriyor ve minimumdan maksimuma gidip gelmeye başlıyor. Elinizi X’ten ne zaman bıarktığınıza göre oyuncunuz topa o şiddette vuruyor ve karşı taraf servisi karşılıyor. Böylece top iki rakip arasında gidip gelmeye başlıyor. D Pad ya da Analog tuş ile oyuncumuzu saha içerisinde kontrol ediyor, butonlar ile de çeşitli atış stillerini gerçekleştirebiliyoruz. En kolay mod’da dahi rakipleriniz yenip yutulur cinsten değiller. Bu yüzden başlarda yapıma ısınana kadar çokça maç kaybedebiliyorsunuz. Ancak alıştıktan sonra rakiplere daha çok hırslı yaklaşıyor ve rekabetle aldığınız zevk aynı oranda artıyor. İyi bir sayı atışımız ya da yememiz durumunda pozisyonun tekrar gösterilmesi de ihmal edilmemiş. Ancak sayı yedikten sonra izlemek pek zevkli olmamakla birlikte, genellikle X tuşu ile izlemeden geçme yoluna da gidebilirsiniz. İlk yarı ardından taraflar yer değiştiriyor ve bu sefer servisi rakibimiz bize karşı kullanmaya başlıyor. Setlerin birini bir taraf, diğerini diğer taraf aldığı taktirde beraberliği bozmak üzere yeni bir set daha oynanarak eşitlik bozulmaya çalışıyor. Kazandığımız her maç ardından da belli bir miktar para ile ödüllendiriyoruz. Kazanılan paralar ile yeni ekipmanlar satın alabiliyoruz.
Exhibition mod’u maç öncesi bazı detaylara daha fazla müdehaleye izin vermekte. Bu mod’da da tek oyuncu ve partner (cpu) ile oynanan çift kişilik seçenek mevcut. Tenis kortu için seçilen pozisyon ardından oyun ile ilgili bazı ayarların yapılabildiği ekran geliyor. Oynanacak set sayısı, Tie Break (beraberlik bozucu- beraberliğe izin verilip verilmeyeceğini ayarlar), zorluk seviyesi (kolay-normal-zor-çok zor) gibi detaylar bu kısımda belirleniyor. Akabinde 28 farklı şehirden hangisinde yarışmak istediğimizi belirleyerek yarışmaya geçiliyor.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×