1/2

Viva Pinata

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
X360'ın sevimli hayvanları şimdi de PC ortamında
Platformlar PC
Viva Pinata
  • Yapımcı - Yayıncı Climax - Microsoft
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Simülasyon,Simülasyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 78
17 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%69
Artılar Renkli grafikler, sesler, eğlenceli oynanış, değişik bir oyun
Eksiler Live özelliği biraz sancılı, kontroller az da olsa bazen sıkıntı yaratabiliyor
Geçtiğimiz sene X360’ta Gears of War kasırga gibi esiyordu. Gerek Single Player olarak gerekse Multiplayer olarak çoğu oyuncunun gönlünde taht kurmuştu. Epic Games’in yarattığı bu fırtına tüm şiddetiyle eserken, arada kıyıda X360 için ilginç bir yapım çıktı. Diğer oyunlar gibi aksiyon ve şiddeti sunmuyordu. Grafikleri karanlıklar içinde değildi. Ele aldığı dünya da oldukça renkliydi. Viva Pinata bunları kullanıcılara sunuyordu. Bir bütün olarak sevimlilik abidesi sayılan Viva Pitana, geçtiğimiz E3 fuarında(E3 fuarı da kalmadı artık, kırptılar iyice) Microsoft tarafından, Games for Windows etiketiyle geleceği duyuruldu. Aradan geçen zaman içinde oyunun tamamlandı ve piyasaya sunuldu.

Renkli pasteller

Özellikle bu son bir ay içinde resmen oyun yağdı. Beklenen oyunlar Call of Duty 4, Crysis, Gears of War PC versiyonu derken, son derece iyi yapımlar çıktı. Hangi birine yetişebiliriz diye düşünürken, gene sessiz sedasız bir biçimde Viva Pinata’nın PC versiyonu da raflardaki yerini aldı. İlginç bir nokta da iki tane X360 oyunu Gears of War ve Viva Pinata, konsolda çıktıktan 1 yıl sonra aynı zaman dilimleri içinde PC’ye geldi.

Oyun Pinata isimli hayali bir ada da geçiyor. Yapıma girer girmez, Viva Pinata’yı anlatan eğlenceli bir video ile karşılaşıyoruz. Ondan sonra ise oyun içine giriyoruz. İlk olarak yavaş yavaş ilerlerken, karşımızda ağlayan birini göreceğiz ki, adı Leafos. Leafos, aslında bizim sağ kolumuz diyebiliriz. Çünkü kontrolleri, neler yapmamız gerektiğini, neyi nasıl yapacağımı, olan gelişmeleri direk olarak aktarıyor. Amacımız bize verilen bahçeyi “Cennet bahçesi” misali gibi bir hale getirmek. İçini ne kadar güzel ve düzenli hale getirirsek, çevreden hayvanlar gelmeye başlıyor. İlk başladığımız zaman bahçe içinde hurdalar yer alıyor ve bakımsızlıktan dolayı mahvolmuş durumda. Bir kürek sayesinde toprağı düzeltip, hurdaları kırabiliyoruz. Yeri geldiğinde toprağı kazıyor, farklı bir şeyler ekebiliyoruz. Ekmek demişken, sonuçta çimsiz, çiçeksiz bahçe olmaz. Kürekle düzelttiğimiz veya kazdığımız yerlerin üstüne çim serpmemiz ve yeşil doğal bir alan kazanmamız lazım. Zaten bu doğal yaşanabilir alanı kazandıkça, havyanlar da akın akın bahçemizi dolduruyor. Tabii ki çimle değil, ayrıca ektiğimiz bitkilerle de etrafı daha yaşanabilir ve güzel hale getiriyoruz.

Viva Pinata’da da doğal bir denge var. İş sadece bahçeyi düzenlemekle bitmiyor, ayrıca dengeyi de sağlamak lazım. Şöyle ki; mesela bahçeye ilk gelen kurtlar çimlerle besleniyor ve bu yüzden etrafta çimin olması lazım. Kurtçuklardan sonra gelen kuşlar ise kurtçuklarla besleniyorlar. Başka bitkilerle beslenen yaşayan hayvanlar oluyor, otçul bu hayvanlarla beslenen etçil diğer hayvanlar oluyor. Eğer bir şey eksik olursa denge bozulabiliyor. Aynı şekilde beslenme zinciri yanında hayvancıklarımızın(Hayvancık diyorum çünkü çok sevimli modellenmişler) üremesi ve barınmasını da sağlamamız gerekiyor. Yaşamaları için yuvalarını yapıyoruz. Yuvaların inşaatını ise robot yardımcımız hallediyor. İnşaat olayına girmeden önce bahçe içine bir tane derme çatma barınak kuruluyor ki, bahçede uygun olan kurulacak yere koyuyoruz. Daha sonra robot yardımcımız geliyor ve içine giriyor. Bir süre sonra yuvayı yapmış oluyor. Ancak iş sadece yuva yapımıyla sınırlı değil tabii ki, bunlar dışında farklı şeylerde inşa ediliyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×