1/4

Voyage

Hüseyin Karaca
Hüseyin Karaca 3.06.2010 - 12:31
Return to Mysterious Island'tan sonra başka bir Jules Verne klasiği...
Kheops Studio ile yaptığımız röportajdan hemen sonra Voyage’ın oynanabilir demosu yayınlandı. Demo’dan gördüğüm üzere Kheops yine oldukça kaliteli bir yapım ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Daha önce defalarca yazdım ama okumayanlar için Kheops Studio’yu kısaca tekrar tanıtayım. Kheops Studio, Egyptian Prophecy, Crystal Key 2 ve Return to Mysterious Island ve Echo: Secrets of the Lost Cavern’in yapımcıları.

Röportajdan kopya

Henüz Echo’yu oynama fırsatı bulamadım ama özellikle Return to Mysterious Island’ta yapımcılar ortaya bir klasik çıkartmışlardı. Türün gelişime açık olduğunu gösteren ve ileride macera oyunlarındaki değişim ve gelişme işte bu oyunla başladı diyebileceğimiz bir klasikti Return to Mysterious Island. Jules Verne’nin hikâyesinden etkilenilen fakat aynen kopyalanmayıp devamı niteliğinde bir hikâye akışı yaratılan oyunumuzu klasik olmaya iten en önemli özellikleri bulmacaları ve harika inventory sistemi idi.

Şimdi ise RtMI ile aynı ruha sahip bir oyunla karşı karşıyayız. Ancak, demo’dan görüldüğü kadarıyla yapımcılar, RtMI’nın başarısının üzerine yatmamışlar ve RtMI’da türe getirdikleri yeni özellikleri geliştirirken macera oyun türünde alışık olmadığımız farklı eklentilerde yapmışlar.

Öncelikle oyunun konusundan biraz bahsedelim. Oyunumuzun konusunda yine Jules Verne’den etkilenilmiş. Hikâye, Jules Verne’in “From the Earth to the Moon” ve “Around the Moon” romanlarına devam olarak yazılmış. Bu romanları eğer okuduysanız, oyunumuzun kahramanı Michel Ardan ve arkaraşları Barbicane ile Nicholl’u da tanıyor olmalısınız. Hatırlarsanız Verne’in romanında aya iniş münkün olmuyordu ancak oyunumuzda kahramanlarımız (bir kısmı ölüde olsa) aya inmeyi başarıyorlar. Yakın zamanda yayınlanan demo’da oyunun ilk bölümünü oynuyoruz. Michel Ardan, geçici bir hafıza kaybı yaşıyor. İsmini hatırladıktan sonra kapsülün içerisinde Barbicane ve Nicholl’un uyumakta olduğunu görüyor ve demo’muz bu noktada başlıyor. Demo’nun çözümünü ilerleyen sayfalarda bulabilirsiniz.

Sonrasını isterseniz Kheops Studio’nun CEO’su Benoit Hozjan’ın ağzından okuyalım(nasıl oluyorsa???):

“Ay yüzeyinde kararsız ama nefes alınabilen bir atmosfer olacak. Bu yüzeyde araştırma yapan oyuncu çok geçmeden yaşam izlerine ve bir patlamaya tanık olacak. Bütün bunlardan sonra oyuncu yüksek zekâdaki bir ırk tarafından yapılmış olan bir tapınak keşfedecek. Bu noktada oyuncunun karşısına bütün bunları yapan ırka ne olduğu sorusu gelecek. Bazı heykellerden görüldüğü üzere yozlaştılar mı yoksa Ay’ın merkezinde bir sığınak mı aramaya başladılar? İşte bu soruların cevabını oyuncu bulacak ve bu fantastik keşifleri Dünya’ya haber verebilmek için sonrasında Dünya’ya geri dönmeye çalışacak.”

Konu 10 üzerinden 10. Gelelim arayüze. Kheops Studio, RtMI’da kullandığı başarılı arayüzü -birşey iyi çalışıyorsa kurcalama bozarsın- prensibinden faydalanarak hiç dokunmadan aynen kullanmış gibi gözüküyor. Yani, Voyage’ı, Myst gibin first person arayüzü ile oynayacağız.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×