Wallace & Gromit Episode 1

Barış Terun
Barış Terun 3.06.2010 - 12:31
Hayal kırıklığı yaratmayan bir film uyarlaması daha
Platformlar XBox 360
Wallace & Gromit Episode 1
  • Yapımcı - Yayıncı Telltale Games - Telltale Games
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera,Macera
Merlin Puanı 78
Artılar Hoş espriler, animasyon tipi grafikler, keyifli maceralar
Eksiler Oyun sırasındaki duraklamalar
Film oyunlarının imajı genelde pekiyi değildir. Ne yazık ki bu imajın düşmesini sağlayan da video oyun firmalarının kendileri. Sadece ismiyle ürün satabileceklerini düşünen yapımcılar yüzünden, oyun severler haklı bir önyargı içindeler... Yine de son zamanlarda bu durum biraz olsun iyileşti. Chronicles of Riddick, Spiderman: Web of Shadows gibi projeler kullanıcıların yüzünü güldürdü.

Wallace ve Gromit de hayal kırıklığını yaratmayan yapımlardan birisi olmaya aday. Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit’i izleyenler hatırlar… Wallace ve Gromit mutasyon geçirmiş tavşanlara karşı, kasabanın tek umudunu temsil eder. Kendisini dahi olarak gören, ama zihni-sinir projelerden fazlasını üretemeyen Wallace’in başını beladan kurtarmak, zeki köpeği Gromit’in işidir. İngiliz yapımı bir animasyon filmi olan Wallace ve Gromit, tüm dünyada çok beğenildi ve yaratıcılarına 200 milyon dolara yakın bir gelir sundu. En iyi animasyon dalında Oscar ödülü kazanmayı bile başardı. Serinin oyunu da, öncüsü kadar başarılı olmak istiyor.

Wallace ve Gromit, Sam and Max’in yolunu izleyecek gibi görünüyor. Yani kısa maceralar halinde, dizi olarak piyasaya sürülecek bir yapım… Örnek aldığı Sam and Max gibi başarılı bir seri olacağına benziyor, çünkü macera türünün yıldız çocuğu Sam and Max gibi, keyif ve komedi unsurunu bir potada eritmeyi başarıyor.

Kahvaltı, iyi bir günün en önemli öğünüdür

Oyunumuz kahvaltı ederken başlıyor. Bu tür bir yapım için akıllıca bir başlangıç yeri olduğunu söylemeliyim. İlk görevimiz ise şu: Gromit’i kontrol ediyoruz ve Wallace’in yarattığı zımbırtıları kullanarak, olabildiğince normal bir kahvaltı hazırlamak zorundayız. İnanın bunu söylemesi çok kolay. Çünkü ortağımız kendisi bile neyi neden yarattığına emin değil.

Wallace & Gromit Episode 1
"Oyun içindeki modellemeler komik yapılmış."

Bu aşamada epey ilginç grafiklerle karşılaşıyoruz. Farklılar, hoş görünüyorlar. Sizi animasyon filminin içindeymiş gibi hissettiriyorlar. Ne yazık ki bu noktada, tazeleme oranı sorunu ile karşı karşıyayız. Bu da hem animasyonun, hem de oyun içi grafiklerinin keyfini kaçırıyor. Ama birbirinden saçma ve komik tiplere sahip komşuları ve sıcak sokakları görünce keyfiniz yine yerine geliyor.

Kahvaltımız bitince Wallace ve Gromit gündelik işlerle uğraşmaya başlıyorlar. Bilmeceleri çözüyorsunuz, şemalar hazırlıyorsunuz ve komşularınızın tuhaf ikilemlerine cevap getirmeye çalışıyorsunuz. Örnek olarak komşunuzun evi tuhaf yaratıkların istilası altında. Siz de robot farenizi o eve yolluyorsunuz. Fareniz peynirden örnekler topluyor. Toplanılan örneklerle, peyniri ne tür canlıların tükettiğini çözüyorsunuz. Ona göre de, o canlıları temizleyecek ekipmanları topluyorsunuz. Harita ve alan oldukça küçük. İsteseniz bile, önemli bir detayı gözden kaçırma olasılığınız da az.

Bu kadar mıydı?

Wallace ve Gromit’i kontrol etmek oldukça kolay. Oyun kumandanız ile nesneye tıklamanız yeterli. Nesne aktif olduktan sonra, diğer düğmelerle o nesne üzerinde neler yapacağınız seçiyorsunuz. Envanteriniz kolayca düzenlenebiliyor, farklı yerlerden getirdiğiniz nesneleri kombine edebiliyorsunuz. Yaratıcı düşüncenin ve sabrın çözemeyeceği hiçbir şey ile karşılaşmayacaksınız. Wallace ve Gromit arasında, dilediğiniz gibi atlamalar yapabiliyorsunuz. Benim şahsi fikrimi sorarsanız; Wallace yerine Gromit’i seçin.

Serinin ilk parçası, özellikle tecrübeli macera oyuncularının birkaç saatinden fazlasını almaz. Zorluk seviyesi düşük, uğraştığınız kişiler dehanın doruklarında dolaşmıyorlar. Sorunları da bu kişilerin zeka seviyelerini yansıtıyor. Frame-rate de biraz sorunlu, buna rağmen Wallace & Gromit Ep. 1, keyif vermeyi iyi beceriyor. Oyun, animasyon filmi seyredenler, macera türünü sevenler ya da ikisini birden sevenler için doğru bir seçim. Günün stresinden kurtulmanızı sağlayıp, sizi gülümsetiyor.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 17.05.2022 17:52
Kalan Karakter : 300 Gönder
Wallace & Gromit Episode 1

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×