WanaCry virüsünü kimin yaptığı sonunda belli oldu!

WanaCry virüsünü kimin yaptığı sonunda belli oldu!

Onur Güner
Onur Güner 19.12.2017 - 19:55
Tahminler bir nevi doğru çıktı

Geçtiğimiz aylarda piyasaya çıkan WanaCrypt0r 2.0 adlı kötü amaçlı yazılım bildiğiniz gibi 150'den fazla ülkeye bulaşmıştı. Bu yazılım deyim yerindeyse siber savaş konusunda adeta yeni bir çığır açmıştı.  Ortaya birçok iddia atılmış ve bu uygulamanın aslında Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) bir uygulamasını arka kapı (backdoor) olarak kullandığı söylenmişti. Lakin sonraları araştırmalar derinleşince ortaya farklı iddia atmış ve WanaCry virüsünde Kuzey Kore'nin tam desteklediği Lazarus hacker grubunun izine rastlanmıştı. Ancak bu durum kanıtlanamamıştı. Ta ki bugüne kadar.

WanaCry virüsünü kimin yaptığı sonunda belli oldu!

Amerika'nın başı çektiği İngiltere, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelenda'nın katılımıyla uluslararası kurulan siber güvenlik ordusu bu iddiaların doğrulandığını açıkladı. Her ne kadar ortak açıklamada Lazarus adlı bu hacker grubundan bahsedilmemiş olsa da İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi ve İngiltere Dışişleri Bakanlığı farklı açıklama yaptı. İngiltere hükümeti tarafından yapılan farklı açıklamada ise saldırının arkasında Kuzey Kore destekli Lazarus grubunun olduğu açıklandı. Yani bütün dünyayı dize getiren bu virüsün arkasındaki isim adından sıkça söz ettiren Lazarus grubunun olduğu kesinleşti. Şimdi ise akıllarda tek bir soru var. Virüsten etkilenen ülkemiz dahil dünya ülkeleri olaya nasıl cevap verecek bekleyip göreceğiz.

Yorumlar 5
MK Okuru
MK Okuru 9.03.2021 01:02
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.12.2017 16:41
Bunlar hep Amerika'nın oyunları!
Şaka değil, gerçek!
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.12.2017 10:27
Fetödür :)))))
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.12.2017 09:59
pekii ay-yıldız team bu duruma ne diyecek
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.12.2017 09:10
Yav he he zaten ikiz kulelere de Usame Bin Ladin saldırmıştı anlıyorum seni Amerika çok mağdursun tamam git şimdi bu bahaneyle demokraaaasi getir Koreye.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 19.12.2017 20:51
seneryo v2,bıktık artık bu yalanlardan dolanlardan hep devletlerin kendini mağdur gösterme çabasından,100 yılda bu ülkede kaç darbe oldu,kaç senedir terör adı altında büyük devletler ile savaşılıyor ama gel görki mağdur hep amerika hep yahudiler,bıkkınlık verdiniz,umarım 3. dünya savaşı çabuk çıkar
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×