War Plan Orange

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Çelik canavarların denizlerde yüzdüğü zamanlar
Platformlar PC
War Plan Orange
  • Yapımcı - Yayıncı 2by3 Games - Matrix Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 60
Artılar Tür için çıkan nadir oyunlardan
Eksiler Ekranın birbirine girmesi
Wargame adında bir tür vardır, kendi kalıplarını ve kurallarını çizmiştir. Genel olarak herkese hitap etmez, kendine ait kitlesi vardır. Türe çıkan yeni oyunları takip ederler ve oynarlar. Çıkan yapımlarda grafik olmaz, önemli olan ayrıntıları ve içerikleridir. En ufak bir hatanızda oyunu kaybedebilirsiniz, bir birim dahi savaşın gidişini değiştirebilir. Bu tür yapımlar piyasaya fazla çıkmaz. Eğer sizde benim gibi Wargame türünü seviyorsanız, War Plan Orange: Dreadnoughts in the Pacific 1922 – 1930 piyasaya sürüldü.

Dreadnought

Dreadnought’lar 1. Dünya savaşı sırasında kullanılmış dönemin en ağır gemileriydi. Ağır topları ve zırhları ile yüzen birer kalelerdi. 2. Dünya savaşında da kullanıldılar, ama sonra yerlerine hızlı ve daha dayanıklı gemiler geldi. Özelikle 2. Dünya savaşında uçak gemilerinin gazabına uğradılar. Dreadnought’ların bir çoğu havadan uçakların bombardıman yapması ile sulara gömüldü. Günümüzde bir çoğu terk edildi. Bu eski savaş kaleleri bomba denemelerinde kullanıldı, jilet yapıldı veya kızağa çekilip çüremeye terk edildi.

1. Dünya savaşının önemli kozlarından olan bu gemiler oyunumuza da ismini vermiş durumdalar. O zamanlar bu önemli silaha sahip olmak, büyük bir avantaj sayılıyordu. Özellikle İngiltere’nin donanması o dönemlerde Dünya’nın en kuvvetlisi olarak sayılıyordu. Dreadnought’lardan ellerinde en fazla bulunan ülkeydi, ama 2. Dünya savaşında bu güçlü halleri kırıldı. Oyunumuz isminden de anlaşıldığı gibi, Pasifik’de olan mücadeleyi konu alıyor. Japonlar ve Amerikalılar arasındaki mücadelede baş rol oynuyoruz. Oyunun ana menüsü bir kontrol paneli olarak yapılmış. Oynanışla ilgili bir çok ayrıntıyı buradan ayarlayabiliyoruz. Yapmamız gereken daha sonradan bir senaryoyu seçip oyuna girmek oluyor.

Savaş oyunu

Wargame türünden olan oyunlardan grafik beklemek her zaman hata olur. Önemli olan sizlere sunduğu içerik ve oynanıştır. War Plan Orange işte bunu ortaya koyuyor, ekranda olan görüntü Pasifik okyanusu ve çevresinden oluşma bir harita. Bunun haricinde bazı savaş sahnelerinde iki boyutlu kısma geçebiliyoruz. Bu tarafı Heroes of Might and Magic’in savaş kısmına benzetebiliriz. Düşman ve sizin donanmanız karşı karşıya geliyor, istatislikler son derece önemli. Gemilerinizin zırhı, taşıdığı silah vb... ayrıntılar mücadelenin galibini belirliyor. Eğer yara alırsanız tershanelerde savaş makinelerimizi tamir ettirebiliriz. Yinede koca bir gemiyi size ait en yakın tershaneye kadar götürmek, sonra onu tamir ettirip yeniden denize bırakmak bir hayli zaman alabiliyor.

War Plan Orange sıra tabanlı bir strateji, bu yüzden istatisliklere, düşmanın hareketlerine, birimlerinize vb... neredeyse bir çok ayrıntıyı iyice düşünüp bir dahaki hamlenizi yapmanız gerek. Yapacağınız yanlış bir hareket, kötü sonuçlara neden olabilir. Arabirim düşmanın hareketini, birimlerinizi vb... gerekli tüm bilgileri sizlere sunabiliyor. Oldukça ayrıntı bulunuyor, bazı zamanlar bunlar arasında bunalabilirsiniz. Birimlerinizin silah, model, pozisyonu ve diğer ayrıntılara göre taktik ve düzenleme şekilleri alt dallara ayrılıyor. Saldırılar, düşmanın hareketleri, nerede neler yaşandığı vb... bir çok detayı öğrenebiliyorsunuz. Konvoylarınızın durumu, uçak filonuz, pilotlarınız, birimleriniz için ekstralar derken kafanız menüde fazla karışmasın.

Bulamaç

Savaşlar bir hayli çetin geçiyor, ani ve güçlü saldırılar uğrayabilirsiniz. Bu yüzden savunmada da dikkat etmemiz gerekiyor. Mesela birimlerimizden biri çıkarma yapılacağını keşfediyor ve size haber veriyor. Size gelen istihbarat ile ilgili olarak gerekli tedbirleri almanız gerekiyor. Düşmanın asker ve silah gücüne karşılık sizinkiler ve nasıl bir savunma yapacağınızı düşünmeniz gerekiyor.

Oyun içinde bazı hatalar var ki bunlardan en önemlisi, ekranın birbirine girmesi. Saldırı yapacağınız noktayı seçmek istediğiniz bazı zamanlar, ekran saçmalayabiliyor. Kendi kendine iyice birbirine giriyor. Gemilerinizin istatisliklerini gösteren menüye girip, sonrada ana savaş haritasına dönmek istediğiniz zaman menü ile harita birbirine yapışıyor. Bu hata oyunu baltalıyor, çünkü yapmak istediğiniz bir atağı yapamıyorsunuz. Elinizi devrederseniz, bilgisayar kontrolüne geçildikten bir süre sonra ekranın birbirine karışması olayı düzeliyor. Bu önemli bir sorun, Matrix firması yeni birimler ekleyen ve hataları fixleme yapan bir yama yayınlamıştı, onu indirip kurmanızı tavsiye ederim. Yoksa bu sorun ile oyunu oynama imkanınız oldukça az.

Graf Zeppelin

Kullanılan savaş sesleri ile oyun tamamlanıyor. Arkada çalan parçalar savaş atmosferine yeterince gidiyor. Menülerdeki ayrıntılar ve çeşitlilik bazı zamanlar insanı bunalma noktasına getirsede, içerik olarak oldukça zengin bir demet sunuyorlar. Tek sorun şu ekranın karışması, bu normal olarak oyundaki potansiyeli düşürüyor. Wargame tarzını seviyorsanız alın derim, eğer bu tür ile ilgilenmiyorsanız oyun size oldukça kötü ve basit gelebilir.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 2.07.2022 18:19
Kalan Karakter : 300 Gönder
War Plan Orange

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×