1/6

Warhammer 40,000: Dark Crusade

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Mark of Chaos'tan önce Warhammer'ın gövde gösterisi
Platformlar PC
Warhammer 40,000: Dark Crusade
Merlin Puanı 88
Artılar Necrons ve Tau'nun eklenmesi, grafikler, sesler, Warhammer dünyasında yeni bir macera ve tek başına yüklenip oynanması
Eksiler Senaryo zayıf kalmış, sınırlama yüzüne eski oyuncular biraz yadırgayabilir
Warhammer sürekli savaşın ve yıkımın hakim olduğu bir dünyadır. Büyük mücadelelere ve çarpışmalara sahne olmuştur. Bu acımasız yerde “Yaşamak istiyorsan öldür!” kuralı geçerlidir. Düşmanı yok etmek ve güçlü kalmak, işte en büyük amaç. Karşınızda sizin kanınızı isteyen acımasız rakipler var. Yapmanız gereken onları ortadan kaldırmak, silmek. Sadece savaş ve savaş. Güçsüz olan kaybeder, güçlü olan kalır. Tek bir tane değil, birden fazla düşman ve daha fazla kan. Siz onların kellesini isterken, onlar da sizin kellenizi istiyor olacaktır. Her saniye saldırı ve vahşet olabilir, dikkatli ve savaşa hazır olunmalı. Barış yok, sadece yok etmek ve öldürmek var.

Karanlık

Warhammer dünyası aslında kelimelerle anlatılamaz bile, sayfalar yetmez bu tarihi yazmaya. Kelimeler birer nokta olup, savaşın acımasızlığını vurgulayamaz. Yapımcılar bu tehlikeli ve sürekli yıkımın olduğu dünyaya biraz geç açıldılar. Başka fantezi dünyaları hakkında oyunlar yapılırken, Warhammer sanki kenara itildi. 1998’de çıkan Warhammer: Dark Omen ve Warhammer 40,000: Chaos Gate oldukça kaliteli ve güzel yapımlardı. Yıkımın ve sürekli savaşın yaşandığı ortamı bizlere güzelce sunmuşlardı. 2003 senesinde bir de FPS olarak Warhammer 40,000: Fire Warrior çıkmıştı. PC’lere gelen konsol çevirim versiyonu ve acemi bir Tau askeri olarak, birbirine yapışık grafiklerle o güzelim atmosferi rezil etmişlerdi. Zaten birçok siteden ve dergiden kötü puanlar alarak, şut olmuştu. Aradan geçen zamanda keşke güzel bir Warhammer oyunu olsa hayalleri içinde kalıyordum ki, Relic yardımımıza yetişti ve benim için efsane olan bir seriyi dibimize getirdi.

Relic, Homeworld’un ilki ile oyun dünyasında bir devrim yapmıştı. 3D grafikleri, mükemmel bir oynanışla sunarak, uzay stratejilerindeki en büyük değişimi sunmuştu. Impossible Creatures’la biraz yavan kalsalar da, gene de iyi bir yapımdı. Homeworld 2’le efsaneyi devam ettirdiler, arkasından Warhammer 40,000 K: Dawn of War ile birlikte Relic, benim ve birçok oyuncunun gönlünde taht kurdu. Dawn of War’ın ek görev paketi Winter Assault’la yaşamımdan birkaç ayı gene çaldı. Ancak bu adamlara yetmemiş olacak ki, son yılların belki de en iyi stratejisi olan Company of Heroes ve Warhammer’ın ikinci ek görev paketi Dark Crusade’le komaya girdim.

Yıkıma devam

Dark Crusade’le savaşın acımasızlığı devam ediyor. Kronus üstünde seçtiğimiz ırk dışında kalan diğerlerine karşı mücadele verip, gezegeni ele geçirmeye çalışıyoruz. Oyunun Campaign kısmına girip de Single Player olarak oynayacağımız zaman, Total War serisindeki gibi harita üstünde belli bölgeleri, kumandan (Commander) figürünü üstüne götürerek işgal etmeye çalışıyoruz. Sırayla tüm ırklar bunu yapıyor ve saldırdığımız bölge harita ekranından çıkarak, oyun içine giriyor ve gerçek zamanlı stratejiye dönüşüyor.

Toplamda yedi farklı taraf bulunuyor ki, bunlar; Chaos, Eldar, Imperial Guard, Necrons, Orks, Space Marines ve Tau Empire. Ancak bu ırklar arasından Tau ve Necrons’lar, Dark Crusade ek görev paketi ile birlikte yeni olarak karşımızda.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×