Warhammer 40.000: Squad Command

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Warhammer 40K portatif dünyada
Platformlar PSP
Warhammer 40.000: Squad Command
  • Yapımcı - Yayıncı THQ Nordic - THQ Nordic
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji,Strateji
Merlin Puanı 72
Artılar Katıksız savaş ortamı, Warhammer'ı PSP'de oynamak
Eksiler Kamera açıları, arada yaşanan kontrol problemleri
Maket askerleri boyamaktan sıkılıyor ya da Risk oynayacak yeterli çoğunluğu toplayamıyorsanız, sıra tabalı strateji türündeki Warhammer 40.000: Squad Command, bu yöndeki ihtiyacınızı büyük miktarda giderecektir. Sıra tabalı strateji severler PSP platformunda Squad Command ile oldukça keyifli vakit geçirebilirler.

İlk olarak şunu belirtmekte fayda var ki, Warhammer 40K: Squad Command THQ firmasından çıkmakla birlikte, yine aynı firmaya ait 40K Dawn of War’ın herhangi bir şekilde el konsoluna uyarlanması değil, başlı başına yeni bir yapım teşkil ediyor. Squad Command komutanıza altı birim vererek sizi sahaya sürüyor. Dawn of War’ın aksine, oyun sırasında destek ünitelerinin artık çağırılamaması nedeni ile her birimin önemi artarak altın değeri taşıyor. Bu bakımdan verilen kararlar, atılan adımların dönüşü bulunmuyor.

Campaign modunda ondan fazla kontrol edebildiğimiz ünite bulunuyor. Her birim oyun başında belli bir aksiyon puanına sahip oluyor. Aksiyon puanları, birimlerin hareket ettirilmesi ve düşman silahlarının vurulmasında harcanıyor, bununla birlikte düşmana yapılan başarılı ateşlerde aksiyon puanı toplamamızı sağlıyor. Yapımda özellikle AP kuvvetleri her hareketlerini büyük bir titizlik ve dikkatle yapmaları gerekiyor, zira en hissedilir masrafı onlar yapıyor. Squad Command’da üs inşaatı, kaynak ele geçirme ya da araştırma gibi detaylar bulunmuyor. Katıksız savaş ortamı içeriği tanımlayan muhtemel en iyi kelime olacaktır. Sahip olduğumuz tek şey aksiyon puanları ve yegane düşmanımız Chaos Terminator’ü haklamak için bundan fazlasına da ihtiyacımız yok.

Risk

Yeni çıkan üniteler hakkında öğretici bilgiler de veren Squad Command, işler karıştığında faydalı olan ünitelere ait silah ve özellikleri hakkında da bilgi veriyor. Single Player modunda on beş Campaign görevi, farklı zorluk seviyelerinde oynanabiliyor. Görevler sırasında yenilmemek için ünitelerin efektif olarak kullanılmaları gerekiyor. Oyuncular ise ünitelerin yalnız ikincil silahları ve mermi kapasitelerine müdahalede bulunabiliyor. Bununla birlikte görevleri yerine getirmek için verilen birimler yeterli ve dengeli güce sahipler. Bölümlerin olumsuz yönüne bakarsak, daha çok çeşitli bir yapıya sahip olmadıklarını görüyoruz. Belli noktada başlayıp, belli noktada çıkan özel düşmanlar ile karşılaşmak mümkün. Yine de Single Player modunda oldukça iyi vakit geçirdiğimiz söylenebilir.

Oyun paylaşımı, lokal ve online oynayabilmeye imkan veren Multiplayer modunda ise haritadaki düşmanları öldürmek, düşman üslerini yok etmek gibi benzer görevler bulunuyor. Oyun paylaşımı sayesinde de, tek bir orijinal kopya ile iki kişinin küçük bir haritada karşılaşmalarına da izin verilmiş. Bununla birlikte online oyunda harita boyutu, tipi, asker tipi gibi kişilerin kendi tercihleri doğrultusunda seçimler ve aramalar yapması sağlanmış. 90 saniye içinde hamle yapılması sınırlandırılarak, Single Player’a göre daha seri bir oynanış elde edilmiş. Ayrıca Single Player’dan farklı olarak, her dört hamlede bir destek birimler çağırılmasına izin verilmiş. Grafikler, animasyonlar ve efektler konusunda ortalamanın üzerinde olan yapım, genel olarak baktığımızda oynanabilir bir oyun vaat ediyor. Çok iyi olmasa da asıl Warhammer 40K’ya en yakın oyun deneyimini taşınabilir bir cihazda sunan oyun, ortalama 20dk’lık görevleri ile saf savaş ortamını PSP’ye taşıyor.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 6.12.2022 07:33
Kalan Karakter : 300 Gönder
Warhammer 40.000: Squad Command

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×