1/3

Warhammer 40k: Dawn of War II - Chaos Rising

Emre Günen 3.06.2010 - 12:31
Düzmece hükümdara kölelik bitecek!
Platformlar PC, PC
Warhammer 40k: Dawn of War II - Chaos Rising
Merlin Puanı 88
20 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%51
Artılar Sürükleyici senaryo görevleri. Çoklu oyuncu modlarında Chaos ırkını da kullanabiliyoruz. Yeni eklenen haritalar.
Eksiler Senaryo bölümü çok kısa. Yan görevlerin sayısı az. Games for Windows Live'a bağlanma zorunluluğu can sıkıyor.
Yaklaşık altı sene evvel tanışmıştık Warhammer 40k: Dawn of War ile... O zamana kadar alıştığımız strateji öğelerini bir kenara bırakıp, bu evrenin kendine has kurallarına uyum sağlamaya çalışmıştık. Gerek görsel kalitesi, gerekse savaş kahramanlarına odaklanan oyun yapısı ile herkesin beğenisi toplamıştı. Ek paketleri ile uzun süre gündemde kalmayı başaran Warhammer 40k serisi, geçtiğimiz sene piyasaya sürülen Dawn of War II ile çıtayı epeyce yukarı çekti. Kendine has oyun yapısını yeni karakterler ve görkemli savaş sahneleri ile perçinlemeyi başaran yapımın şimdi de ek paketi ile karşı karşıyayız.

Kaosun önlenemez yükselişi

Company of Heroes oyunu ile isimlerini tüm dünyaya duyuran Relic Entertainment’ın aynı motor ile tasarladığı Chaos Rising, kendine has kuralları olan gerçek zamanlı bir strateji oyunu. Warhammer masaüstü oyunlarının sahip olduğu evrenin kuralları üzerinden giden Dawn of War, kendine has bir hayran kitlesine de sahip. Arka planda böylesine kaliteli bir evren olduğu için senaryo açısından hiçbir eksiği bulunmuyor. En büyük özelliği de insanı hemen kendine bağlayan bir yapıya sahip olması. Bugüne kadar yayınlanan bölümlerindeki videoları izleyip gaza gelmeyecek bir oyuncu yoktur herhalde.

Geçen sene raflardaki yerini alan Dawn of War II’nin devamı niteliğindeki Chaos Rising, önceki oyundan bir yıl sonrasında geçiyor. Büyük Tyranid istilasını bertaraf etmemizin ardından kaldığımız yerden maceraya devam ediyoruz. Öncekine nazaran çok daha tehlikeli düşmanlar karşımızda duruyor. Bu kez işimiz daha zor. Üstelik verdiğimiz kararlar doğrultusunda da maceranın nasıl sonlanacağına etki edebiliyoruz. “Corruption System” adı verilen yeni teknik sayesinde bölüm içinde yaptığımız hamleler ve verdiğimiz kararlar doğrultusunda insanlığa ne kadar ihanet ettiğimiz de ölçülüyor. Eğer gitgitde yozlaşırsak hikayenin sonunda tamamıyla insanlıktan çıkabiliyoruz (Biri Arthas mı dedi?).

Warhammer 40k: Dawn of War II - Chaos Rising

Savaş esnasında kahramanları akıllıca kullanan taraf büyük avantaj sağlıyor

Önceki oyunda bulunan Space Marines, Eldar, Ork ve Tyranid ırklarına ek olarak, Chaos Space Marines ismi verilen, Space Marine askerlerinin yozlaşmış halleri de sunuluyor. Önceki ırklara yeni birimlerin eklendiğini söylemeye gerek yok herhalde. Yine asıl oyunda bulunan harita yapılarına da ek yapıldığını söylemeliyiz. Yeni eklenen Aurelia gezegeni, bir zamanlar yem yeşil bitki örtüsü ile insanlığın göz bebeği iken, Chaos ırkı tarafından lanetlendikten sonra uzayın derin boşluğunda yok olarak sırra kadem basmış. Gezegen yılar sonra yeniden belirdiğinde ise yaşanmaz bir halde karşımıza çıkar. Artık burası karanlık tanrıların kötü emelleri için oyun bahçesine dönmüştür.