1/2

Warhammer 40K: Soulstorm

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Warhammer evrenindeki kana kan mücadele devam ediyor!
Platformlar PC
Warhammer 40K: Soulstorm
  • Yapımcı - Yayıncı Relic - THQ
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji,Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 78
Artılar İki yeni ırk, sürükleyici savaşlar
Eksiler Birkaç bug var, grafikler yaşlandığını belli ediyor
Warhammer sürekli olarak savaşın yaşandığı, acımasızlığın hüküm sürdüğü, kendine has kurallarla çevrili olan muhteşem bir evrendir. Normalde masa üstü oyunu olan Warhammer, kendisine ait geniş bir kitleye de sahiptir. Şu zamana kadar kendisini konu alan bazı yapımlar, PC’de ve konsol platformunda yer aldı. Ancak nedense çıkan oyunların çoğu üzerinde fazla uğraşılmadığı için ne yazık ki başarısız yapımlar olarak kalmıştı. İçlerinde akıllarda kalan az bir isim geçiyordu. Ancak takvimler 2004 yılını gösterdiği zaman Homeworld’la devrim yaratan Relic firması, strateji üstündeki yeteneğini yeniden kanıtlar biçimde Warhammer 40K: Dawn of War ile bomba gibi oyun dünyasına düştü. Dawn of War gerçekten kaliteli ve harika bir stratejiydi. Warhammer evrenini olması gerektiği biçimde ve başarılı bir şekilde sunuyordu. Warhammer’dan habersiz olan oyuncuları bile kendisine çekmeyi başarmış ve bir hayran kitlesi kazanmıştı. Tabii ki bu başarının arkasından çok geçmeden ek paket Winter Assault kendisini gösterdi. Ek paket Dawn of War’ın oyuncularla arasının soğumamasını sağlarken seriyi başarılı bir şekilde götürdü. Eklenen yeni ırklarla ve içerikle bir ek paketin nasıl olması gerektiğini de örnek bir şekilde kanıtlamıştı. Necron ve Tau’ların oyuncularla tanıştığı Dark Crusade aynı şekilde serinin yapıcı ikinci ek paketiydi. Çoğu kişiyi PC başına mahkum edip, sabahlara kadar kendisini oynattı. Yalnız bir durum ortaya çıktı. Dark Crusade’ten sonra Warhammer’a iki yeni ek paketin daha geleceği söyleniyordu. Bu durum en başta yalanlansa bile ara fazla uzatılmadan Soulstorm duyuruldu. Warhammer sevenler için sadece beklemek ve sabretmek kalmıştı. Sonunda zaman geçti ve sabredenler birbirine kavuştu.

Korkudan dokuz doğurmak

Warhammer 40K: Soulstorm (Bundan sonra kısaca Soulstorm diye geçeceğim) Dawn of War’ın diğer oyunlarına ihtiyaç olmadan tek başına oynanabilir (Stand-Alone) bir ek paket. İki yeni ırkı da içinde barındırıyor. Bunlardan bir tanesi Dark Eldar, diğeri ise Sister of Battle. Böylece; Chaos, Eldar, Imperial Guard, Necrons, Orks, Space Marines ve Tau Empire’la birlikte toplamda dokuz ırk oluyor.

Yeniliklere gelecek olursak en başta ırklarla başlayalım. Sister of Battle, Amazonların ve Kutsal Tapınak Şövalyeleri’nin karışımı sayılabilecek bir ırk. Zaten Holy Crusader olarak lanse ediliyorlar. Birimlerinde erkek familyası bulunmuyor, tam tersi olarak birimleri tamamen dişilerden oluşuyor. Sister of Battle, Chaos’la Space Marine’leri oynayanlar için tanıdık gelecek bir yapıya sahip. Yer ünitelerinde ilk olarak çıkartılan saldırı birimleri Battle Sister’lar gelişimleri de yapılınca, oldukça etkili. Yapılan silah Upgrade’leriyle birlikte rakip ırkların ünitelerine karşı oldukça etkili olabiliyorlar. Ancak Battle Sister’lara ek olarak Seraphim ve Celestian üniteleri de işinize yarayabilir. Ayrıca yakın dövüş uzmanı Death-Cult Assassins birimleri kalabalık savaşları lehinize çevirebiliyor. Sister of Battle’ın başında Canoness Selena Agna karakteri bulunuyor. Yönettiğimiz bu Hero, düşmanlar üstünde kesip parçalama işlemini çok iyi gerçekleştirebiliyor. Bu ırkta en çok hoşuma giden özelliklerden biri, savunma için artı olarak Turret dışında yerlere mayın döşeme imkanının bulunması. Bize karşı saldıranlar için mayınlar savunma konusunda etkili olabiliyor. Hatta haritanın kritik kısımlarına mayınlardan yerleştirirseniz, size gelmekte olan düşman grubunun gücünü düşürebilir, kayıplar vermesini sağlayabilirsiniz. Böylece normal birimlerinizle saldırdığınızda daha kolay üstlerinden gelebilirsiniz. Stratejik noktalarda ve savunma için mayınları etkili kısımlara yerleştirmeniz tavsiyem.

Normal birimlere ek olarak robot üniteler olarak Penitent Engine başvurduklarımdan biri oldu. Ancak Sister of Battle’ın karizmatik ve en güçlü birimi Living Saint. Tek başına koca bir düşman güruhunu ortadan kaldırabiliyor. Bunların üstüne yeteneklerini de kullanırsanız, bazı kritik anlarda kaderinizi değiştirebilecek bir ünite olmuş. Ancak yerinde ve etkili bir biçimde kullanmanız gerekli. Sister of Battle’da Faith denilen bir kaynak yer alıyor. Fakat çok gerekli değil. Olmasa da olurmuş denilebilir.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×