1/2

Warhammer 40K: Soulstorm

Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Acımasız savaşlar bitmiyor, Soulstorm'la yeniden başlıyor.
Warhammer dünyası oldukça geniş, alabildiğince ucu bucağı belli olmayan bir evren. Buradan aslında baya oyun çıkar. Ama yıllar yılı pek fazla oyun yapılmadı, yapılanların kaç tanesi başarılı oldu ayrı bir konu. Kaliteli yapım olarak aklıma ilk gelen örnek Warhammer: Dark Omen’dir. Uzun zaman önce piyasaya çıkmıştı. O zamanlar bende lisedeydim. Okul çıkışında eve koşar hemen bilgisayar başında Dark Omen’e sardırırdım. Bir aralar Chaos Gate çıkmıştı, o da güzel bir oyundu. Oynarken gerçekten çok zevk aldığım kaliteli Warhammer yapımlarından biriydi. Ancak bir daha Warhammer için çok iyi projeler gelmedi. Bir aralar Rites of War rezaleti ortalıklarda dolaşıyordu. Sonrasında Kuju’dan, Warhammer 40,000: Fire Warrior isimli FPS projesi duyuruldu. Warhammer dünyasında, hem de FPS olarak oynarım diye düşünürken, berbat bir konsol port’uyla karşılaşmıştım. Multiplayer özelliğini hiç unutmam, direkt konsoldaki gibi ekran ikiye bölünüp oynanıyordu. İki rezalet sonunda bir daha yeni bir Warhammer oyunundan haber alamamıştım. Ancak son olarak Company of Heroes’la stratejilerde yeni bir devrim yapan, Homeworld’le 3D uzay stratejisini yaratan Relic, acil duruma el koymuştu. Takvimler 2004 yılını gösterdiği vakit, Warhammer dünyasını kaliteli biçimde taşıyan Dawn of War piyasadaydı.

Warhammer dünyasına geri dönüyoruz

Dawn of War gerçekten kaliteli bir stratejiydi. Benim gibi Warhammer fanlarını anında kendine çekti. Yapılan savaşlar, çoklu oyuncu kapışmaları derken, oyunun başarısı üstüne Relic ek görev paketi Winter Assault’u piyasaya çıkardı. Winter Assault’la beraber single player’da 2 yeni campaign oynama imkanı oldu. Ayrıca Imperial Guard yeni ırk olarak oyuna ekleniyordu. Winter Assault’taki çarpışmalar süredursun, bu sefer Dark Crusade el altından geliştirildi. Necron’ların çekiciliğiyle Dark Crusade geçen sene beni bilgisayar başında az sabahlatmadı. “Hadi şu görevi yapayım, şu savaşı yapayım” derken bir bakmışım hoca sabah ezanını okuyor. Bunu daha önce de Warhammer 40K: Dawn of War ve diğer ek görev paketi Winter Assault’da yaşamıştım. Uykusuz gecelerin nedeni, birçok oyuncunun belalısı Warhammer, yeni ek görev paketi Soulstorm’la geri dönüyor.

Hatırlanacağı üzere Dark Crusade’den sonra ortalıklarda dedikodular yayılmıştı. Söylentiye göre Warhammer’a 2007 içinde 2 yeni ek görev paketi daha gelecekti. Relic’ten yeni paketler hakkında bir açıklama yapılmadı, bu konuda uzun bir süre ses seda da çıkmadı. Ama sonunda bombayı patlatıp, Soulstorm müjdesini verdiler. Ek paketle ilgili bilgilere gelecek olursak. Önceki ek paketlerle beraber oyunda; Chaos, Eldar, Imperial Guard, Necrons, Orks, Space Marines ve Tau Empire olmak üzere 7 farklı ırk bulunuyordu. Soulstorm’la beraber bu sayı dokuza yükseliyor. Dark Eldar ve henüz açıklanmayan bir ırk daha Warhammer 40k’ya katılacak.

Dark Eldar’lar başına buyruk bir ırk olarak lanse ediliyor. Oldukça agresif ve saldırganlar. Dark Eldar’ların en büyük özelliği ruhlar üzerinde olan uzmanlığı. Kendileri düşmanlarının ruhlarını tüketiyorlar. Şöyle ki, herhangi bir savaş sonrasında meydanda sadece Dark Eldar ırkını oynayan oyuncuların görebileceği, düşmanlara ait “Soul Essence” yani ruh özleri kalıyor. Dark Eldar ırkı bunları toplayarak, oyunda olmayan kendilerine ait üçüncü bir kaynak yaratıyor. Bu kaynağı yetenekleri için, kendi ihtiyaçları için kullanıp harcıyor. Bu özellik en başta diğer ırklara karşı bir üstünlük veya dengede bozulmalar yaratabilen bir faktör olarak gözükebilir. Ancak durum böyle değil, tam tersi olarak dengede hiçbir şekilde bozulmaya neden olmayacak.