1/3

Warhammer Online: Age of Reckoning

Emre Demiray 3.06.2010 - 12:31
EA Mythic'in savaş planını inceledik.
"Savaş her yerde !" diyor EA Mythic Studios sözcüsü. Lothern sahillerinden, Ostland ormanlarına, oradan Karak'ın Sekiz Tepesinin zirvelerine kadar. Savaş her yerde. Yeni yarattığınız Goblin Squig Herder'ınızın kafasını ezen Dwarf Hammerer bunu kendi ana şehrinde yapıyorsa, bu durumu oyunun baş tasarımcısı John Drescher şöyle açıklıyor: "Oyuna başladığınız ilk andan itibaren PvP yapmaya başlayabileceksiniz. Bu oyun, örümcek ya da fare öldürme oyunu değil. Bu oyun, (eğer bir orksanız) en başından itibaren dwarf öldürebileceğiniz bir oyun."

Yeni Greenskin ve Dwarf'lar

Warhammer Online'nın yeni tasarlanan Greenskin ve Dwarf başlangıç noktalarını görünce bu denilenlerin abartı olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Tel örgüler ve duvarlara çevrili başlangıç şehrinde dolaşırken daha yarım saat önce yeni yarattığınız karakterinizi bir katapult tarafından dwarfların savaş gemileri inşa ettiği bir yere fırlatılırken bulabilirsiniz ya da Empire başlangıç şehrinde akın akın gelen Chaos ordularını engellemeye çalışan dev topları görebilirsiniz. Pazarlama bölümü yöneticisi Steve Perkins ise Dwarf başlangıç şehrinin biraz dışındaki inşa edilmekte olan duvara dikkatimizi çekerek, burada, "Waaagh'ın" verdiği güçle üzerinize dar geçitlerden geçerek gelen ork sürülerini engellemeye çalışacağımız savaşları anlatıyor.

Bu gözükenlerin ardına baktığımızda ise gemi inşa eden Dwarfların aslında diğer MMORPG'lerdeki örümceklerin ya da farelerin şekil değiştirmiş hali olduğunu anlıyorsunuz. Daha sonra ise, şehir duvarlarının dışına çıktığınızda ilk görevlerinizden biri mantar toplamak, elbette ki savaş için bu mantarları topluyoruz.

MMORPG oyunlarının müdavimi olanların hemen anlayacağı şekilde, başlangıç bölümleri son için hazırlık aşamasını oluşturuyor. Görünüm ve oyun başı mekaniklerinin farklı gözükmesine rağmen Warhammer Online sanki biraz 8.5 milyon nüfuslu rakibine benziyor. Ancak Warhammer Online'ın fark yarattığı nokta "realm-vs-realm" savaşları. En üst seviye World of Warcraft oyuncuları beş kişilik zindanlarda ve PvE raidlerinde zaman öldürüken, Warhammer, oyuncularını Dark Age of Camelot benzeri bölgesel PvP mücadelelerine yönlendirecek. WoW oyuncuları "Savaş alanları ve arenalar nerede ?" diye ağlarken, Warhammer'da bu alanlar sonradan eklenti olarak değil, oyunun özü olarak karşımıza çıkacak.