Warhammer: Vermintide II

Hakan Hervenik
Hakan Hervenik 14.03.2018 - 17:03
Co-op oyun sevdalılarının buluşma noktası
Platformlar PC, PlayStation 4, XBox One
Warhammer: Vermintide II
Merlin Puanı 83
3 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%31
Artılar - Grafikler muazzam
- Co-op mekanikleri
- Uygun fiyat
Eksiler - Bazı küçük hit-box sorunları

Warhammer'ın ilk Vermintide oyunu oyuncuları bir şekilde kendilerine çekmiş olsa da uzun vadede istenileni veremeyen ve bazı hatalar barındıran bir oyundu. Serinin ikinci oyununda ise geliştirici ve yayıncı Fatshark, ilk oyunun bütün eksiklerini kapatarak adeta yağ gibi çalışan bir oyun yapmış. Bununla yetinmeyen ekip, bize son yıllarda oynadığımız en başarılı co-op oyunu vermiş. Hayatınızın bir döneminde Left 4 Dead oyunlarını oynadıysanız ve o günden beri co-op oyunlarda aynı zevki alamıyorsanız, Vermintide 2'ye bir şans vermeniz gerekmekte.

Warhammer: Vermintide 2 incelemesi

Öncelik oyunun içeriklerinden başlayalım. Şuan oyunda 12 harita yer almakta ve beş tane de karakter bulunuyor. "Beş karakter çok az değil mi?" diyorsanız da size hemen bu beş karakterin kendi içerisinde üç farklı sınıfa sahip olduğunu söyleyeyim. Yani, oyunu 15 farklı sınıf ile oynayabilirsiniz. Bu sınıfların her birinin detaylı bir yetenek ağacı bulunuyor. Buradan takım arkadaşlarınıza yardımcı olabileceğini düşündüğünüz ya da tamamen kendi başınıza kafa göz girişebileceğiniz yetenekleri seçebilirsiniz.

Warhammer: Vermintide II

Warhammer: Vermintide serisinin ilk oyununda rakibimiz sadece Skaven ordusuyken, yenip gönderdiğimiz bu ırk yanında Chaos ordularını da getirmiş. Bildiğiniz gidip abisini çağırmış bizi dövsünler diye. İnanın Chaos'un bazı savaşçıları hayatınızda yemediğiniz dayağı yedirtecek güce sahip. Oyun en kolay seviyede bile oyuncuları bir hayli zorluyor. Oyuna ilk başladığınız zaman sizi oyunu öğreten kısa bir eğitim bölümü bekliyor. Skaven ve Chaos birlikleri ile dolu bir zindandan kaçmaya çalıştığımız bu bölümde oyundaki karakterler ile de karşılaşıyoruz. Bu eğitim bölümü bittiği zaman ise asıl oyun başlıyor ve bizi ana merkezimize götürüyor. Kendimize özel olarak kullandığımız bu alan bize farklı mağazalar, silah yapmamız için bir demir ocağı ve oyuna girmek için bir yer veriyor. Parşömen tarzı bu alanda Quick Play, Custom Game gibi modlar yer alıyor.

Oyuna yeni başlayanlar için ilk olarak Quick Play modunu öneririm. Otomatik olarak başka oyuncuların oyununa katılarak istediğiniz sınıf ile co-op deneyiminize başlayabilirsiniz. Hemen şunu da belirtelim ki oyundaki karakteriniz bölümlerde aldığınız puanlar ile seviye atlayarak daha da güçlenmekte. Bölüm sonlarında ve seviye atladığınızda size verilen kutuların içerisinden farklı ve güçlü silahlar çıkma ihtimali de yüksek. Bu kutuları gerçek para ile alamıyorsunuz. Bunun altını çizmek istiyorum. Hem ucuz bir fiyata satılan hem de içerisinde para ile gelişmeye açık olan bir oyunun bu kadar oyuncu canlısı olması kesinlikle takdir edilmesi gereken bir davranış. 

Warhammer: Vermintide II

Warhammer: Vermintide 2 içerisindeki oyunlar genellikle basit ve eğlenceli. Sevdiğiniz bir karakter sınıfı bulduğunuz an bu eğlence iki katına bile çıkıyor. Arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz oyunlar listesinin en başlarında yer alabilecek bu oyun uygun bir fiyata da sahip. Oyun içerisinde takım çalışması çok önemli. Bahsetmiş olduğum gibi, oyunun en kolay zorluk seviyesi bile oyuncuyu zorlayabiliyor. Özellikle tek başınıza oynaya çalışırsanız ve takım arkadaşlarınızdan ayrı kalırsanız öleceğinizi garanti edebilirim. Skaven ordusunun küçük fare askerleri en kötü ekipmanlar ile tek vuruşta öldürülebiliyor. Fakat oyun içerisinde bir de elit olan askerler mevcut. Bu askerler oyunculara zor anlar yaşatmakta. Hatta, sizi yakalayan üç adet elit asker de var. Yani, tek başınızaysanız arkadaşınız sizi kurtarmadığı sürece oyunu oynayamazsınız.

Warhammer: Vermintide 2, grafik olarak olağanüstü bir oyun. Unreal Engine 4 ile yapılan ve gerçekten çok başarılı görünen grafikler, oyuna daha güzel bir hava katıyor. Çevre grafikleri, karakter animasyonları ve efektler o kadar güzel yapılmış ki kendinizi orada hissedebilirsiniz. İlk oyunda yaşanan optimizasyon sıkıntısı Vermintide 2'de yok ortalama bir ekran kartı ile çok iyi bir performans alabilirsiniz. 

Warhammer: Vermintide II

Aklınıza gelebilecek olan bir soruyu daha yanıtlayayım. Bu tarz oyunların bir süre sonra tekrar etmesi gayet normal. Fakat, Fatshark bu konunun üstesinden basit bir sistem ile gelmiş. Oyunun haritaları aynı kalsa da düşmanlar sürekli değişmekte. Aynı haritaya denk geldiğiniz zaman aynı yerde aynı düşmanlarla karşılaşmıyorsunuz. Bu da oyunun devamlılığını güzel bir şekilde arttırıyor.

Oyunun diğer teknik özelliklerine gelirsek eğer: Warhammer: Vermintide 2 mod desteğini oyunculara sunuyor. Dedicated sunucular da Nisan ayında oyuna eklenecek. Geçtiğimiz günlerde oyunun açıklanan yol haritasında oyunun DLC'lerinin hızlı bir şekilde çıkacağını ve bir çok yeni harita geleceğini de biliyoruz.

Warhammer: Vermintide II

Sonuç olarak Warhammer: Vermintide 2, son zamanların en başarılı co-op oyunları arasında girebilir. Left 4 Dead serisinden beri co-op mekaniklerine bu kadar özen gösteren bir oyun ile karşılaşmamıştım. Arkadaşlarınız ile gönül rahatlığıyla oynayabileceğiniz bir oyun.

Yorumlar 10
MK Okuru
MK Okuru 11.08.2022 06:29
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 4.12.2018 19:05
Oyun türü: fps - f2p mi? Komikmiş.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 18.03.2018 12:41
Ps4 icin nezaman cikacak
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 14.03.2018 17:23
Hele şükür “”benim için grafik önemli değil ya”” modundan çıktınız
MK Okuru
MK Okuru 18.03.2018 00:30
grafik elbette önemli arkadaşım ama bir araç,amaç değil.daha önemli olan senaryo,atmosfer ve oynanış gibi şeyler
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 14.03.2018 18:17
Abi amaç nedir oyunda? Hikayesi, konusu yok mu? Sadece, belli haritalarda pata küte adam mı kesiyoruz boyna? Nedir yani? İnceleme güzelde konusundanda bahsetseydiniz keşke.
MK Okuru
MK Okuru 15.03.2018 21:18
Left 4 Dead mantığı. Belirli haritalar üzerinde; irili-ufaklı questleri takım işbirliği ile yapıyorsun, arada siren çalıyor ve mob rush oluyor, özel moblar ve bölüm bossları da mevcut tıpkı örnekte olduğu gibi. Eğlenceli ve hızlı bir oyun anlayışı var, tipik co-op aksiyon teması. Tavsiye ederim.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 15.03.2018 16:12
49 TL gibi bir rakama satılan; oldukça kaliteli grafik & atmosfer, ses ve oynanış sunan ve tek eksiği PvP olan, 2018'in en iyi oyunlarından Vermindite 2.
Odoakr
Odoakr 15.03.2018 16:23
Her oyunda illa pvp olacak değil mi? Oyun dünyasına ters olsa bile!!!
Kalan Karakter : 300 Gönder
Warhammer: Vermintide II

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×