1/2

WarioWare: Smooth Moves

Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
Sağ eller havaya...
Platformlar Wii
WarioWare: Smooth Moves
  • Yapımcı - Yayıncı Nintendo - Nintendo
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Bulmaca
Merlin Puanı 85
Artılar İnanılmaz mikro oyunlar; Remote'u şimdilik en başarılı kullanan oyun.
Eksiler Tek kişi olunca çok çabuk sıkabiliyor.
Wii oyunlarında en çok önem kazanan noktaların başında doğal olarak Remote ve Nunchuk'ın kullanım yönlerini gösteren detaylar ayrıca öneme sahip. Türü gereği her oyunun bunu ortaya koyabileceği noktalar bulunuyor ve Wii'nin hakkını, Nintendo'nun da istediği gibi "oyunu yaşamak" şeklinde kullanıcıya vermeye çabalıyorlar. Zelda, Rayman ya da Wii Sports... Hepsi de bunu başarıyla oyuna odaklayabildiler, fakat mesele kontrolleri eğlenceye dönüştürmekse, Warioware GBA ve Gamecube'den beri bu işin zaten ustası.

Oyun daha ana menüye ayak basmadan sizinle etkileşime girmeye başlıyor (laubali ?) ve ufak detaylarıyla bile inanılmaz bir eğlenceyi garanti ediyor. Burada Wario'nun bıyıklarını çekiştirip burnuyla oynayabilir, gözlerini şaşı edebilirsiniz. Bu, biraz da Remote'un ne kadar atraksiyonlu özelliklerle kullanıldığını da gösteriyor. Ardından kendinizi oyunun geçtiği şehirde buluyorsunuz ve Wario'nun kendisiyle "mikro" (mini değil, evet) oyunlara başladıktan sonra Mona, 9-Volt gibi diğer öteki ünlü Wario kahramanları size katılıyor. Oyunlara mikro diyor olmamın nedeni bu tanımı Smooth Moves'un kendisinin getirmesi, zira çoğu 5 saniyeden bile uzun değil. Fakat sunum açısından olaya baktığımızda amacınız kendinizi karşılaşacağınız şeye çabucak hazırlamanıza ve yapmanız gereken şeyi de aynı hızla gerçekleştirmeye dayalı olduğundan bu bir sorun olarak göze batmıyor; zaten oyunların tamamı da birbiri ardına geldiği için bunu düşünmenize fırsat kalmıyor, kaldı ki bu da Warioware'in oyun stili.

Move you

Ana menümüz şehrin bir haritası görünümünde ve ilerledikçe burada yeni yerler ve ekstralar açılıyor. Senaryo ilerleyişinde uzunca bir süre sadece Remote kontrolörü kullanıyorsunuz ve her kahraman kendine özgü bir mini hikaye ve kontrol biçimine sahip. Kontrollerin tamamı size yeni oyunlarla karşılaştıkça birer ikişer tanıtılıyor ve böylelikle onları akla hayale gelmeyecek biçimlerde kullanmış oluyorsunuz. Buna göre de sadece Remote'u kullanabildiğiniz ve bir de Nunchuk'un bağlanabildiği toplamda 19 farklı oynanış alternatifine sahipsiniz. Oyunun kendi enteresan havası, olayları size kendine özgü destansı yapısıyla birleştirerek sunuyor. Buna göre Smooth Moves'da Remote kontrolöre Form Baton, Nunchuk'a ise Balance Stone denmiş.