1/2

Wars & Warriors: Joan of Arc

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Lara Croft'a yeni bir rakip daha çıktı
Platformlar PC
Wars & Warriors: Joan of Arc
  • Yapımcı - Yayıncı Enlight Software - Enlight
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Role Playing Game
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 80
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%85
Artılar Kaliteli grafikler, sürükleyici kurgu
Eksiler Yüksek sistem gereksinimi, müzikler

Joan of Arc güzel, güzel olduğu kadar da iyi bir savaşçıdır. 1429'lu yıllarda yaşadığı yere İngilizler tarafından bir saldırı düzenlenir. Bütün kasaba alt üst olmuştur. Yaşayan herkes gibi güzel Joan'ın da hayatı değişmiştir. Bu durum üzerine kendisi ve arkadaşları bu saldırının intikamı ve yaşadıkların yerin şerefi uğruna İngilizler ile savaşmaya karar verirler. Aynı film senaryosu gibi. Öncelikle belirtmeliyim şu yazının çıktısını alıp, giriş videosunu izlerken başka bir arkadaşınıza okutursanız eminim kendinizden geçeceksinizdir. Sitemizin böyle yararları da vardır.

koş Joan koş

Oyunumuz çok sevilen ve çoğu oyuncu tarafından bilinen 2 oyunun ortasında kalmış. Biri Diablo diğeri ise Morrowind. Diablo'ya benziyor çünkü "hack'n slash" denilen yani vur kır parçala türünün güzel bir örneği. Morrowind'e benziyor çünkü grafikleri oyunu inanılmaz anımsatıyor. Detaylara geçelim. Görüntü olarak üçüncü gözden oynuyorsunuz fakat kamera açısı sizin elinizde. Karakterin dibine kadar da girebilirsiniz ki az daha girebilseniz FPS olacak yada en tepeye çekebilirsiniz ki savaşlarda inanılmaz derecede işinize yarıyor. Sadece bir kaç dakikalık yalnızlığın ardından hemen yanınıza bu yola baş koymuş arkadaşlarınız katılıyor. Dolaştıkça ise kurtardığınız köylerden askerler alıyorsunuz. Asker sayısı yada özellikleri sizin elinizde değil. Kurguya göre veriliyor. Bu şekilde oyunun ortalarına doğru neredeyse bir ordu ile gezmeye başlıyorsunuz. Tabi ki ordu ile gezinmenin iyi yanları kadar kötü yanları da var. Görevler sayınıza göre zorlaşıyor. Daha büyük ve kalabalık savaşlar yapıyorsunuz. Ayrıca iyi bir sisteminiz yok ise bu savaşları yapmak daha da zor oluyor. Neyse grafiklerden sonra söz ederim. Dövüşme olayı ise çok güzel geliştirilmiş. Hep aynı şekilde vurmak yerine onlarca kombinasyon yapılmış ve bunları kendinize göre, daha doğrusu yaratmak istediğiniz karaktere göre sizler belirliyorsunuz. Bence çok başarılı olan bir level sistemi yapılmış. Öldürdüğünüz düşmanlarınızın zorluk seviyesi ve sizin öldürme tarzınıza göre yetenek puanları alıyorsunuz. Uzaktan ok ile öldürdüğünüz düşmandan atıyorum 100 puan alırsanız gidip daldığınızda 300 puan alıyorsunuz. Tabi olay bu kadar basit değil ama genel olarak bu tarz bir denge kurulmuş. Yetenek puanlarınız belli bir seviyeye geldiğinde ise level atlıyorsunuz. Bu şekilde daha fazla sağlık kazanırken, isteğinize göre karakterinizin hareketleri daha başarılı yapmasını yada farklı hareketler yapmasını sağlıyorsunuz. Bu hareketlerden kastım ise dövüşürken yaptığınız kombinasyonlar. Farenin sağ tuşu ve sol tuşuna kombo şeklinde bastığınızda ortaya seri hareketler çıkıyor. Normalde sağ tuş saldırı iken sol tuş "power" denilen yani daha kuvvetli vurmanızı sağlayan işleve sahip. Bu "power" olayını her zaman kullanamıyorsunuz. Belli bir seviyesi var tıpkı Diablo'daki büyü yapabilme miktarı olan mana gibi. Bu seviye siz level atladıkça artıyor. Komboları çok iyi öğrenmek gerekiyor. Zorunlu değil tabi fakat kalabalık ordular ile başa çıkarken hem daha az can kaybediyor hem daha fazla düşmana zarar veriyor hem de görsel açıdan tam seyirlik görüntüler açığa çıkıyor. Bu kombolara karakterinizin özelliklerini gösteren menüden ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca aynı menüden sağlık, güç durumunuzu, yanınızdaki eşyaları, kullandığınız silahı görebiliyorsunuz. Gene aynı menüden yanınızdaki karaktere herhangi bir eşyayı kolaylıkla verebiliyorsunuz.

At üstünde Joan

Bölümler sırasında değişik atraksiyonlar olabiliyor. Mesela bazılarında "boss" denilen aşmış düşmanlar oluyor. 3-4 arkadaş zor öldürüyorsunuz. Tabi karşılığında kaliteli bir eşya alıyorsunuz. Bu aşmış adamların dışında ilginç bir olay da at bulabilirseniz ki ben buldum binip onun üzerinde savaşabiliyorsunuz. Harika bir zevk. Koşturarak düşmana vurduğunuzda bazıları bir seferde bile ölebiliyorlar. Bunun dışında gitmeniz gereken yerler sağ üst köşedeki haritada belirtiliyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×