1/5

Watch Dogs

Ceyda Doğan Karaş 21.07.2014 - 10:31
Tek bir tuşla, tüm Chicago kontrolünüz altında
Platformlar PC, PlayStation 3, Wii U, PlayStation 4, XBox One
Watch Dogs
  • Yapımcı - Yayıncı Ubisoft - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 85
4 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%66
Artılar Tatmin edici oynanış süresi. Açık dünya öğeleri. İlginç bir hikaye. Doyurucu müzikler. Hack fikrinin eğlenceli ve başarılı kullanılması.
Eksiler Bug'lar ve mantık hataları. Kamera sorunsalı. Yıl olmuş 2014 hala gölge hataları...
Kontrol sizde olsaydı?

Birçoğumuz şu meşhur “hack” işine oldukça farklı bir gözle bakarız. Kimimiz için son derece karışık ve zor, ayrıca riskli bir iştir; kimimize göre ise tek bir tuşla kontrol edilebilecek çok özel bir dünyadır. Eh, işin gerçeği daha çok yasal olmayan yolla, bilgiye ulaşmak veya o bilgiyi bozmak için kullanılır; en azından genelleme yaparsak bu şekilde düşünebiliriz. Gel gelelim, insan düşünmeden edemiyor "Acaba tek bir tuşla bulunduğumuz tüm şehrin alt yapısına ulaşabilecek özel bir telefonumuz olsaydı ne yapardık?" Hatta tek bir şehirle sınırlı kalmayıp, tüm dünyanın alt yapısına giriş yapabilecek bir telefonumuz olsaydı? Bir düşünsesine, milyarlarca bilgi...

Watch Dogs
İtiraf edin, birçoğunuz tek bir tuşla, birçok şeyi kontrol etmek istediniz ve belki de hala istiyorsunuz. Ubisoft’un son yapımlarından biri olan Watch Dogs, bizi her ne kadar Chicago ile sınırlasa bile, kimi zaman insan kendisini daha büyük bir yerdeymiş gibi düşünüyor ve tek tuşla, birçok şeyi kontrol edebiliyoruz.

Ubisoft çok güzel bir pazarlama tekniği uyguladı öyle değil mi? Viral reklamlar, şaka videoları, sayısız ekran görüntüsü ve ayrıca birçok oyun içi görüntü. Hemen hemen her gün Watch Dogs ile ilgili bir şeyler duyduk ve bir süre daha duymaya devam edeceğiz.

Ufak bir not


Şuraya not olarak yazıyorum: GTA! Neden insanların bu oyunu GTA ile kıyasladığını sanırım anlıyorum. İşte açık dünya, suç öğeleri, polisten kaçma, ortalığı karıştırma, yeri gelince banka soyma vs. vs. vs. Ancak bilmediğiniz özel bir nokta var; Watch Dogs’un oynanışı ve hikayesi GTA’dan çok farklı. Bu yüzden sizden ricam, bu yazıyı okurken düşüncelerinizden arının ve GTA’yı bir kenara bırakın. Zaten yazımın sonunda her şey kafanızda şekillenmiş olacak. Hatta Assassin's Creed’i de bir kenara bırakın. “Şundan şunu almış, bundan bunu almış” düşüncelerinizden de arının...Tamam haklısınız, AC ile Watch Dogs’un aynı firmadan çıkması, bazı noktalarda benzemesi gerektiğini göstermiyor. Scarface göndermesiyle GTA: Vice City ve son oyun GTA V, benim için oldukça başarılı olsa bile; bizim konumuz şimdilik Watch Dogs.

Watch Dogs
İlginç bir hikaye

Watch Dogs, bizleri Aiden Pearce isimli sıradan bir adamla tanıştırıyor. Her ne kadar sıradan gözükse bile, Chicagolu vatandaşlarımız onu tam olarak göremiyor veya tanımıyor. Hiçbir kamera onun yüzünü gösteremiyor, hatta polisler onun peşinde olsa bile, neyi kovaladıklarını bilmiyorlar. Peki nedir bu adamı bu kadar özel kılan? Aiden aslında telefonu yardımıyla, şehrin çok özel bilgilerine ulaşabilen biri. Bir gün bir ortağı ile insanların hesaplarına sızıyor ve para çektiriyor ancak işler planladığından çok farklı çıkıyor çünkü kendisi gibi olan başkalarının olduğunu öğreniyor.. Ortağı yüzünden başı belaya giren Aiden, ister istemez ailesini de bu işin içerisinde buluyor. Zira Aiden’ın hack’leme gücünü sadece kendi çıkarları için kullanmak isteyen başka adamlar da mevcut ve onlar da gücün, paranın peşindeler. Ailesini ve tabii ki kendisini beladan kurtarmak isteyen Aiden, daha önce hiç yüz yüze görüşmediği başka bir arkadaşı ile iletişime geçerek ondan yardım ister; Badboy17. Sadece kod ismiyle ve sesini değiştirerek, telefonumuz aracılığla ulaşabildiğimiz gizemli kişilik, bize maceralarımızda ortaklık ediyor ve genelde yönlendiriyor.

Watch Dogs'u Playstore'dan satın almak için tıklayınız.
Watch Dogs: Deluxe Edition'ı Playstore'dan satın almak için tıklayınız.
Watch Dogs: Season Pass'ı Playstore'dan satın almak için tıklayınız.


DEVAMI DİĞER SAYFADA
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>