1/3

Watchmen: The End Is Nigh

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Bitti denen umutlar onlar sayesinde diriliyor...
Alan Moore tarafından seksenli yıllarda kaleme alınan Watchmen isimli çizgi roman, yayınlandığı Amerika’da gerek kurgusu gerek kahramanlarıyla dönenimin en başarılı çizgi romanlarından biri olarak hafızalara kazındı. İç içe geçmiş ve çok katmanlı hikayesiyle, sıradan bir süper kahraman öyküsünden çok daha fazlasını içinde barındıran Watchmen, 2009 yılında çizgi roman sayfalarından taşarak beyaz perdede boy gösterecek. 300 filminin yönetmeni Zack Snyder tarafından sinemaya aktarılacak olan Watchmen, hemen hemen aynı dönemde video oyun dünyasına da adım atacak. Mart 2009’da salonlarda boy gösterecek olan filmin oyunu da aynı tarihlerde PC (Steam üzerinden yayınlanacak), PlayStation 3 (PSN üzerinden yayınlanacak) ve Xbox360 (XboxLive! Üzerinden yayınlanacak) platformları için de raflarda yer bulması bekleniyor.

Tam adı Watchmen: The End is Nigh olan yapım bir hayli iddialı hazırlanıyor. Zira orijinal romanın illüstratörü Dave Gibbons ve yazarı Alan Moore’da hem film hem de oyun projesinin içerisinde. The End is Nigh’ın prodüktörü Soren Lund, Watchmen’den şu şekilde bahsediyor: “Biliyoruz ki Watchmen, çizgi roman tarihinin kilometre taşlarından biri. Bu yüzden romanın evrenini değiştirmedik ama bu bize birçok zorunluluk getirdi. Dolayısıyla yaptığımız her şeyi çizgi romanı temel alarak hazırladık.” Filmin yönetmeni Snyder da bir oyuncu ve geçmişte onu epey üzen bir deneyim yaşamış. Yönetmenliğini yaptığı 300 filminin PSP’ye oyun olarak oldukça başarısız bir şekilde adapte edilmesi, ileride keyifle hatırlayacağı bir olay değil. Bu yüzden Watchmen: The End is Nigh için işi sıkı tutuyor. “Sonuçta bu bir video oyunu ve en azından diğerleri kadar iyi olmalı” diyor, beklentileri yükseltmeden Snyder.

Yağmur delicesine yağıyordu

Nite Owl ve Rorschach oyunda yönetebileceğimiz Watchmen karakterleri. Tek kişilik oyunda bunlardan birini seçip, diğerini de yapay zeka kontrolüne bırakıyorsunuz. Eğer tercihinizi Co-op’tan yana kullanırsanız, bu kez bir arkadaşınız ile (Online seçeneği yok) beraber ilerliyorsunuz ve ekran ikiye ayrılıyor (Split Screen). 6 farklı bölümle karşılaşacağımız oyunda, her bir görev için çizgi roman referans alınmış. Hatta yapımcılar öyle ileriye gitmiş ki, yalnızca çizgi romanın sıkı takipçileri tarafından bilinebilecek Jimmy the Gimmick ve Underboss gibi karakterleri de oyuna dahil etmiş. Kısmen harabelere dönmüş detaylı bir şehir, neon ışıklar ve delicesine yağan bir yağmur… Oyunda karşılaşacağımız New York’u tarif etmek için yeterli. Yapıma alışmak adına Watchmen: The End is Nigh’ın ilk bölümü, yürekli ve kavgacı tiplere hitap ediyor. Zira bir hapishanede başlıyoruz ve bu bölüm, hızlıca oyun mekaniklerini kavramak için tasarlanmış.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×