WhatsApp gizlilik sözleşmesi ile ilgili yeni bir açıklama yaptı

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 11.01.2021 - 10:34
Günlerdir gündemi meşgul eden Whatsapp'ın yeni kullanıcı sözleşmesi ile ilgili resmi bir açıklama yapıldı.

Whatsapp geçtiğimiz günlerde kullanıcılarına yeni bir kişisel sözleşme sunmuş ve kabul etmeyenlerin 8 Şubat tarihi ile birlikte uygulamayı kullanamayacağı açıklanmıştı. İşte tartışma yaratan bu sözleşme ile ilgili firmadan yeni bir açıklama daha geldi. Firmanın yapmış olduğu yeni açıklama şu şekilde;

Whatsapp kullanıcı sözleşmesi için yeni açıklama

WhatsApp olarak insanların uygulama üzerinden alışveriş yapmalarını ve işletmelerden destek almalarını kolaylaştırmak istiyoruz. Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına, gizlilik politikamızı güncelliyoruz. Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler. Bu güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak nasıl iletişim kurduğunu etkilemiyor. Gelecek ay boyunca kullanıcılarımızın gözden geçirmelerine süre tanımak adına yeni politikamızı şimdiden WhatsApp aracılığıyla paylaşıyoruz.

Son güncelleme ve bunun kullanıcılarımız için ne anlama geldiğiyle ilgili daha fazla bilgi almak için WhatsApp Yöneticisi Will Cathcart’ın açıklamalarına ve aşağıdaki soru-cevaplara göz atabilirsiniz:

Bu güncelleme WhatsApp’ın Facebook ile olan ilişkisini nasıl etkiliyor?

- Bu güncelleme, WhatsApp'ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak kurduğu iletişimi etkilemiyor.

- WhatsApp olarak insanların gizliliğini korumaya büyük önem veriyor ve gizlilik politikalarını kullanıcılarımız ile paylaşıyoruz. Bir ay boyunca yeni politikayı gözden geçirmeleri için süre tanımak adına kullanıcılarımızla WhatsApp üzerinden bu değişiklikler hakkında doğrudan iletişim kuruyoruz.

Facebook’un bu güncelleme ile WhatsApp mesajlarına erişimi olacak mı?

- WhatsApp üzerinden arkadaşlarınızla ve ailenizle yaptığınız görüşmeler ve mesajlaşmalar, uçtan uca şifreleme ile korunur. 

- Uçtan uca şifreleme, yolladığınız fotoğrafın, ses kaydının, videonun ya da mesajın sadece sizin tarafınızdan ve konuştuğunuz kişi tarafından okunduğunu/dinlendiğini garanti eder.

- Üçüncü şahıslar, WhatsApp ya da Facebook bile, bu içerikleri göremez. 

- Bunun sebebi, uçtan uca şifreleme sayesinde mesajlarınızın bir kilitle güvence altına alınmasıdır ve sadece alıcı ve siz bu kilidi açıp okuma yetisine sahipsinizdir.

Bu güncelleme Türkiye’deki kullanıcılar için ne anlama geliyor?

- Tüm kullanıcılar için olduğu gibi, Türkiye’deki kullanıcılar da yukarıda da belirtilen aynı gizlilik, uçtan uca şifreleme ve güvenlik özellikleriyle korunmaya devam ediyor.  

WhatsApp gizlilik sözleşmesi ile ilgili yeni bir açıklama yaptı

WhatsApp’ın bu güncellemedeki amacı nedir?

- Çoğu insan WhatsApp'ı arkadaşlarıyla ve ailesiyle sohbet etmek için kullanırken, giderek daha fazla insan WhatsApp aracılığıyla işletmelere de ulaşıyor. 

- Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına gizlilik politikamızı güncelliyoruz. 

- Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler.

Bununla birlikte, WhatsApp üzerinden işletmelerle mesajlaşmayı ya da iletişim kurmayı tercih etmeyen kişiler bu değişiklikten etkilenmeyecek.

8 Şubat’ta ne olacak?

- Güncelleme, WhatsApp'ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor ve insanların dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak kurduğu iletişimi etkilemiyor.

- WhatsApp'ı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların, yeni hizmet şartlarını 8 Şubat'a kadar kabul etmeleri gerekiyor.

- WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların güncel hizmet koşullarını onaylayarak kullanımlarına devam etmeleri mümkün olacaktır. 

Yorumlar 9
MK Okuru
MK Okuru 24.07.2021 23:47
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 12.01.2021 00:14
Aslında en güvenlisi Signal ama ülkemizde onu bilipte kullanan çok az. O yüzden telegram'a geçeceğiz görünüyor. Gerçi ben Signal'i de kurdum.
MK Okuru
MK Okuru 12.01.2021 15:54
signal de amerikadan çıktı telegram rus en azından :)
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 11.01.2021 19:58
Whatsapp facebook instagram kullanmıyorum.. Only Telegram
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 11.01.2021 18:33
İnsanların görmezden geldiği bir diğer konu bu işin hukuki boyutu. Kullanılan verilerinizden dolayı oluşabilicek maddi manevi zararlar içinde yasalar önünde de kendilerini koruyabilecekler. Uçtan uca şifrelemenin de bir anahtarı mevcut ve sonuçta bu da onların elinde.
Kalan Karakter : 300 Gönder
allalla
allalla 11.01.2021 17:06
wp'yi silenleri, instagram ve facebook'u da silmeye davet ediyorum!
android reptilian'ı zuckerberg bizi gözetliyor
Kalan Karakter : 300 Gönder
f8r7t
f8r7t 11.01.2021 15:17
Geçti Bor’un pazarı sür eşeği Niğde’ye.
Kalan Karakter : 300 Gönder
WhatsApp gizlilik sözleşmesi ile ilgili yeni bir açıklama yaptı

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×