1/3

Wii Sports

Erdem Maşlak
Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
Wii'yi ve kontrolleri test etme zamanı
Platformlar Wii
Wii Sports
  • Yapımcı - Yayıncı Nintendo - Nintendo
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Spor
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 77
Artılar Konsolu ve kontrollerin imkanlarını göz önüne sürüyor, hergün bir iki saat oynanmayı hak ediyor
Eksiler Grafikler iddialı değil, sesler üst düzey değil
Nintendo’nun yeni nesil konsolunu tanıtmaya başladığı günlerden bu yana belki de en çok göz önünde olan oyunların başında Wii Sports yer alıyordu. E3 fuarlarında yapılan gösterilerden Reggie ile Miyamoto’nun yaptığı tenis maçına kadar Wii’nin bütün özelliklerini ortaya koymak için seçilen bu oyun gerçekten de inanılmazdı. Konsolun kendi özelliği olan Mii’lerimizi yaratarak oyunu oynuyorduk ve zaman geçtikçe Wii ile Wii Sports iyiden iyiye özdeşleşmeye başladı. Ve en nihayetinde Nintendo, Wii Sports’un konsol ile birlikte geleceğini açıklayarak aralarındaki ilişkiyi resmileştirdi. Bu beraberliğin ne kadar süper bir şey olduğunu görmek hiç de zor değil. Nintendo böylelikle SNES’den bu yana ilk kez bir konsolunun yanına oyun da koymuş oldu. Yalnız, Wii Sports’un alelade bir oyun olmadığından hemen söz edelim. Wii Sports, gerçekten de Wii’nin en iyi oyunlarından biri olarak, konsolla birlikte gelmiş olmasaydı bile para verip alınabilecek kadar kaliteli bir oyun.

Aslında düşünüldüğünde konsolu alan herkesin bu oyuna sahip olduğunu bilmek bu inceleme yazısını biraz gereksizleştirebiliyor. Zira ne kadar iyi veya kötü, gerekli veya gereksiz olmasından ziyade en nihayetinde bir tane oyununuz var; seçme şansınız ise yok. Fakat incelememiş olmayalım, bizim de fikrimiz bulunsun diyerekten bu inceleme yazısını hazırlamış bulunuyoruz. Bu da demek oluyor ki artık Wii yazılarıyla da karşınızda olmaya başlıyoruz.

Tenis ve Beysbol

Bilindiği üzere oyunun içeriğinde beş farklı spor bulunuyor. Bunlar tenis, bowling, beysbol, boks ve golf. Oyuna başladığınız anda karşınıza gelen ekranda hangi sporu oynamak istediğinizi seçebiliyorsunuz. Wii arabirimi içerisindeki Mii kanalında yarattığınız Mii’lerinizi bütün bu oyunlar içerisinde kullanabiliyorsunuz ve oynadığınız oyunlarda kullandığınız karaktere göre kayıt dosyaları ayrı ayrı tutuluyor, kazanılan puanlar buna göre sınıflandırılıyor. İstediğiniz sporu seçtikten sonra gelen karakter seçim ekranında işte bu Mii’lerinizden birini seçebiliyorsunuz. Daha sonrasındaysa oyunlara giriş yapıyorsunuz. Her oyunun kendine göre bir standardı ve oynanış dinamiği var. Dahası bunların tamamında uzmanlaşmak çok da kolay değil. Teker teker bu sporları şimdi inceleyelim.

Oyunun ana mönüsündeki sırayı takip ederek bütün oyunlara baktığımızda ilk olarak tenisi görüyoruz. Tenis oyunu, Wii piyasaya çıkmadan önce yapılan gösterilerde en çok kullanılan oyunların başında geliyordu. Basitliği ve dünyadaki bilinirliği açısından bu sporu icra etmek de çok kolay. Sadece Remote kontrolörü kullanıyoruz ve kolumuzu sağa sola sallayıp duruyoruz. Bunun yanında sporun gereği olarak forehand ve backhand vuruşlarımızı topun geldiği tarafa göre yapmamız gerekiyor. Karakterimiz üzerinde doğrudan bir kontrolümüz yok, bu yüzden Mii’miz top ne tarafa doğru geliyorsa oraya koşuyor ve biz de uygun pozisyona geldikten sonra zamanlamamıza göre kolumuzu sallayarak topa vurmuş oluyoruz. Buna göre erken vurduğunuzda top içe, zamanında vurduğunuzda düz, geç vurduğunuzda ise dışa yöneliyor. Normal vuruş gerçekleştirmek için Remote’un üst yüzü yukarı bakacak şekilde tutmamız gerekiyor. Ne kadar hızlı savurmanıza bağlı olarak da vuruşunuzun sertliği değişiyor. Ne tarafa döndürüp salladığınıza göre de vuruşunuz dört bir tarafa doğru falso kazanıyor, bunun sonucunda daha hızlı gidiyor veya sağa sola dönerek ilerliyor. Tenis, Wii Sports’un en göz önünde olan oyunu ve fazlasıyla başarılı bir yapım. Kontrollerdeki ufak detayları kaptıktan ve istediğiniz vuruşları yapmayı öğrendikten sonra daha çok zevk almaya başlıyorsunuz.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×