1/2

Wii Sports Resort

Merlinin Kazanı
Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Haydi! Wii'nin tropikal adasında spor dolu bir tatil yapmaya gidiyoruz
Platformlar Wii
Wii Sports Resort
  • Yapımcı - Yayıncı Nintendo - Nintendo
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor,Spor
Merlin Puanı 82
Artılar Eğlenceli oyunlar, Motion Plus'ı iyi bir şekilde kullanıyor
Eksiler Kılıç oyununda hareketler daha keskin olabilirmiş
"Yazı için Ozan Özarslan'a teşekkür ederiz."

Nintendo 2006 yılında Wii’yi piyasaya sunduğunda oldukça akıllı bir iş yapmıştı. Bu farklı ve yeni sistemi, her kitleye ulaştırmak için herkesin sevebileceği bir oyunu konsol ile birlikte satışa çıkardı. Wii Sports son derece sade görüntüleri olmasına rağmen, basit 5 spor oyunu ile sistemin nasıl çalıştığını anlatmak için oluşturulan bir programdı. Yapımın bu basitliği Japonya’da en çok satan konsolun Wii, en çok oynanan oyunun Wii Sports olmasını engelleyemedi. O kadar ünlü oldu ki, Hollywood filmlerinden, Beyaz Saray’a kadar birçok yere girmeyi de başardı. Nintendo oyunun satıldığının ve sevildiğinin farkına vararak devamını piyasaya çıkarttı. Wii Sports Resort (WSR), diğer oyunlardan farklı olarak büyük bir kutu içerisinde karşımıza çıkıyor. Kutunun içerisinden merakla beklenen “Wii Motion Plus” da (WMP) yer alıyor.

İlk oyunda spor yaptığımız yerlerin neresi olduğu belli değildi. WSR’de spor yapabileceğimiz yer olarak Wuhu Adası seçilmiş. Daha çok tatil havası veren bu ada oyuna güzel görüntüler katmış. Bu ada bize 5 değil, 12 spor oyununu oynama imkanı veriyor. Sporlardan bahsetmemiz gerekirse; frizbi, okçuluk, jet ski, Wakeboarding, masa tenisi, kılıç savaşı, basketbol, bisiklet, golf, bowling, Skydiving, kano, planör yapım içerisinde bulunan seçenekler.

Wii Sports Resort
"Oyunda Mii'miz kendi hareket ediyor ve sadece gelen toplara vuruşlarımızda Motion Plus işe yarıyor."

Spor yapmak hiç bu kadar zevkli olmamıştı

Frizbi: Adında anlaşılacağı gibi bir frizbi atma oyunu. Yapım içerisinde WMP’yi en iyi kullanma imkanı veren oyunlardan birisi. Arkadaşlarınız ile oynadığınızı düşünün, frizbiyi fırlatma şekliniz elinizde gerçek bir frizbi varmışçasına olmalı. Bu oyunda bize küçük bir köpek yardım ediyor. Fırlattığımız frizbiyi yakalayıp bize geri getiriyor.

Okçuluk: Wii Sports Resort’ta adından en çok söz ettiren oyun. Nunchuck’taki Z tuşuna basıp Wiimote’u dik tutuyorsunuz, sonra Nunchuck’u geriye doğru çekiyorsunuz. Z tuşunu bırakarak oku bırakıyoruz ve okun hangi hedefe ulaştığını görüyoruz. Bu yapımda kalibrasyon çok önemli Wiimote’u nasıl tutarsak o şekilde nişan alıyor. Bu da bize WMP’ın hassaslığını gösteriyor.

Wakeboarding: Bir hız motorunun arkasına tutunarak, sörf tahtası üzerinde dalgaların üzerinden atladığımız bir spor. Wiimote’u yan tutup, dalgaların olduğu yöne doğru çeviriyoruz. Dalgaların üzerine geldiğinde kendimize doğru çekip zıplıyoruz. Yüksek puanlar alabilmek için suya düzgün bir şekilde inebilmek gerekiyor.