1/6

Windows Vista Beta 2

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Vista Beta 2'nin marifetleri
Hakkındaki haber ve dedikodular bitmek tükenmek bilmeyen bir yazılımın incelemesi bu. Çıkış tarihi sürekli ertelenen, güvenlik gedikleri sürekli kapatılmaya çalışılan, kimilerine göre şişirilmiş bir balondan farkı olmayan, ancak çoğumuzun kullanmaktan vazgeçemediği Microsoft Windows’un, yeni nesil işletim sistemi Windows Vista Beta 2’nin incelemesi.

Yaklaşık 3 sene önce Windows XP’nin devamı olarak duyurulduğunda kod adı Windows Longhorn olarak belirlenmişti. Gerçek nedenini tam olarak bilemediğimiz nedenlerle adı daha sonra Windos Vista olarak değiştirildi. Çıkış tarihi sürekli ertelenerek, günümüze kadar geldi. Geçen zaman zarfında güvenlik ve yapılandan memnun olunmaması nedeni ile kodlarının %60’ı tekrardan yazıldı. Sonunda çıkış tarihi Ocak 2007 olarak bildirildi. Microsoft geleneğini yine bozmadı ve tam sürüm öncesinde daha kararlı bir yapıya sahip olan Beta 2’yi yayınladı.

Kurulum

Microsoft’tan ISO dosyası olarak indirdiğimiz işletim sistemi, 4 Gb olarak geliyor ve ancak DVD’ye yazarak yüklenebiliyor. Eskiye oranla çok daha kolaylaştırılan kurulum için, öncelikle Bios üzerinden boot sırasını değiştiriyoruz ve DVD Sürücümüzü seçiyoruz. Ardından Vista gerekli dosyaları kopyalamaya başlıyor. Dil ve klavye gibi basit bir kaç ayar ve işletim sisteminin yüklenmesini istediğiniz Hard Disk bölümünü seçerek devam ediyoruz. Hard Disk demişken; Windows Vista donanım canavarı olduğu kadar da tam bir hdd canavarı. Vista’yı kurabilmeniz için minimum 20GB’lık bir hdd’ye ihtiyacınız olacak. Zira sadece Windows 15GB yer kaplıyor. Bu bilgisayara işletim sistemi dışında programlar, araçlar ve oyunlar yükleyeceğinizi düşünürsek minimum 80GB’lık bir hdd ancak ihtiyaçlarınızı karşılayabilecektir. Kurulum için disk seçimi, format atmak, disk bölümlemek, disk birleştirmek gibi işlemler eskiye göre çok basitleştirilerek bir kaç tuşla gerçekleştirilebiliyor. Kurulum sırasında yapmanız gereken yalnızca arkanıza yaslanmak ve Vista’nın bilgisayarınıza kurulmasını beklemek. Kurulum 3 restart ve yaklaşık 1 saatlik bir bekleyişin ardından bitiyor. Malesef kurulum süresi her yeni işletim sisteminde biraz daha uzuyor. İlk zamanlar yaklaşık yarım saat alan Windows 98 kurulumunun, şuanki sistemimle yaklaşık 8 dakikada tamamlanması, eskiyen işletim sistemleri ve güncellenen sistemler için iyi bir örnek. Windows Vista Beta 2 kurulum başlangıcından, masaüstünü gördüğünüz ilk ekrana kadar geçen serüveni aşama aşama resimler bölümünden görebilirsiniz.

Masaüstü

Windows XP için makyajlanmış Windows 2000 diyenler, Vista masaüstünü gördükleri an ne diyeceklerini çok merak ediyorum. Gerçekten fazlasıyla etkileyici bir görünüme sahip bir masaüstü sizi karşılıyor. İlk dikkati çeken unsurlar arasında ekranın sağ tarafında bulunan yeni Side Bar. Resimlerde de göreceğiniz gibi, üzerinde analog saat, RSS Feed, Slide Show gibi birimler bulunuyor. Daha sonra Side Bar’a detaylı değineceğiz. Side Bar dışında dikkati çeken ikinci etken Başlat butonu. Yadigar Başlat (Start) buton yazısı kaldırılarak, yerine dairesel bir buton konulmuş ve üzerine Windows bayrağı iliştirilmiş. Başlat butonu tıklandığında açılan menüde de değişiklikler bulunmakta. Yana açılarak listelenen programlar, artık tek bir liste halinde açılıyor ve kaydırma çubuğu ile ulaşılabiliyor. Yeni uygulanan sistem, programlara hızlı erişim için zor görünüyor.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×