Winning Eleven 6

Erdinç İyikul
Erdinç İyikul 3.06.2010 - 12:31
Futbol heyacanı Winnig Eleven serisi ile kaldığı yerden dolu dizgin devam ediyor.
Platformlar PlayStation 2
Winning Eleven 6
  • Yapımcı - Yayıncı KCEJ - Konami
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor
Merlin Puanı 90
Artılar -
Eksiler -

Tüm okurlarımıza merhabalar. Oyunu her zamanki gibi Konami firması hazırlamış. Konami firmasının ne kadar başarılı bir firma olduğunu söylememe gerek yok. Firma konsol için hazırladığı birçok oyunla adını duyurdu ve bu oyunların çoğuda birer klasik durumunda.WE serilerinin başlangıcı epey eskilere dayanmakta. Her geçen yıl gelışen bu oyunda bu senede köklü değişiklikler yapılıyor.

Oyuna çok etkılıyıcı bir demo ile giriyoruz. Geçen oyunda firma Umbro firması ıle bir anlaşma yapmıştı ve oyunda onun mazemelerını kullanmıştı. WE 6 da ise Adidas ile anlaşmış ve dünya kupasının resmı topu olan Fevernova'yı da oyuna dahil etmiş. Oyunda tek orjınal forması bulunan ülke doğal olarak Japonya milli takımı.

İlk olarak göze çarpan yeniliklerden bahsetmek istiyorum. Önceki oyuna göre en büyük yenilik taraftarlar. Artık kendı sahanızda oynadığınız maçlarda arkanızda taraftarınızın sizi itekleyen gücünü hissedeceksiniz. Aynı şekılde rakibi yıldırmak için ıslıklamalarınıda. Türk milli takımını seçerek maça başladık. Türbinden şu sesler duyulmaya başlıyor: "Saldırın saldırın saldırın bu taraftar için saldırın", "Türkiye Türkiye" ve bunun gibi Türkçe olan bir çok tezahurat oyuna eklenmiş. Tüm ülkelerin takımları içinde kendi taraftarlarının tezahuratları oyunda bulunmakta.

Oyundaki yeniliklerden biri ise artık rakibinizin formasanından çekerek yada hava mücadelesinde iterek onu durdurmanız yada fual yapmanız olmuş. Bu özellik ikili mücadelerın gerçekçiliğini arttırmış. Oyunda stad sayısıda artırılmış. WE 5' te ki stadların yanı sıra dünya kupasında da yer alan birkaç stad ve dünyaca ünlü başka stadlarda eklenmiş. Hakemler ve gol sevinçleri daha haraketlendirilmiş. Önceki oyunda hakemler bu kadar hareketli değildiler. Ayrıca soğuk havada maça çıktığımızda oyuncuların üzerınde eşofmanları bulunuyor:). Bu özellikle de gerçekçilik yönü artmış oluyor. Ayrıca 2 tane replay kamerasıda oyuna eklenmiş. Bu sayade gol gösterimleri daha güzel olmuş.

Buyuk bir yenilik daha var. Master Lig modunda yapılmış. İlk başta aralarında Galatasaray'ında dahil olduğu yeni takımlar eklenmiş. Asıl yenilik ise oyuna başladığınızda ortaya çıkıyor. Diyelim ben Celtic takımını seçtim. Celtic takımının tum oyuncuları serbest kalıyor ve ben oyuna 3. ligden başlıyorum. (Bu her takım için geçerlidir) ve bana belli miktarda bir para veriliyor bu parayı oynadığım maçlarla ya arttırabılırım yada yenilerek azaltırım. Eksilere düşerse oyun game over oluyor. Bu takımın artık adından tutun stadına ve bayrağına kadar herşeyını degiştirebilirim. Kısacası yeniden bir takım yaratabilirim. Bu takımı yaratıktan sonra oyuna kaldığımız yerden devam ediyoruz. Oyunun bu noktasından sonra gözümüze takım menejerliği yazan yer takılıyor. Orayı tıkladığımız an elimizdeki bütçe doğrultusunda istediğimiz transferleri yapıyoruz ya da oyuncu kiralayabiliyoruz. Bu işlemlerin aynısı rakıplerımızde yapabiliyor. Ayrıca oyunda aldığımız ve kadromuzda bulunan oyuncuların gelişmesinide sağlayabiliriz. Bu sayede, bu moda güçlü bir menajerlik havası verilmiş. Ayrıca sadece lig maçında oynamıyoruz. Bunun yanında kupa maçlarıda oynuyoruz. Bu sayade paramız daha hızlı şekilde artıyor. Master lig modu her futbol oyununda olması gereken bir mod.

Oyundaki yenilikleri saydıktan sonra genel bakışlara geçebiliriz. Grafikler üzerinde oldukça çalışılmş. Stadların dizanynından oyuncuların suratlarına kadar grafikler süper. Seyircilerin elinde meşaleler, konfeti kağıtları gibi bir sürü stad süsü bulunmakta. Sahaların zemını ise gerçeklerinin aynısı mesala maçı Mılan ile oynuyorsunuz ve Milan'ın stadının bılındığı gıbı çatı bölümünden dolayı tribün onundekı yerlerındekı çimler soluk oluyor. Oyunda bu aynı şekılde yansıtılmış.Yağmur efekleri, yağmurlu havada topun gidişi gibi ayarlarda çok başarılı.

Ses efekleri ise yukardada belirtiğim gibi şu ana kadar bir futbol oyununda yapılan en kalitelilerinden.Yağmurlu havada farklı seslerın çıkması, güneşli havada yapılan mücadelelerde zeminden farklı sesler çıkması oyunun gerçekçilik yönünü arttırmış. Oyundaki menu müzikleri de oldukça güzel. Fazla çeşitlilik olmamasına karşın güzel muzıklerı var. Hele demoda ki ve oyunda kupa kaldırdıktan sonra çalan muziklerin birer klasık olması ınsanın gazlanmasına yetiyor. Ayrıca antreman sahasındaki sesler de çok kaliteli.

Oyunun oynanabilirliği iyi tasarlanmış. Oyunda isterseniz analoglarınızla yada yön tuşlarıyla oynayabilirsiniz. Birçok hareketın bulunduğu oyunda bunları anlatan bir kontrol bölümüde var. Bu bölüm sayesınde oyundaki birçok hareketi kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Her zaman bir futbol oyununda aranan en büyük özellik, o oyunun gerçekçilik yönüdür. WE6'yı bir klasık yapanda, bu gerçekçılık yönü. Oyun kurmadan paldur küldür atak yapıp sonuca ulaşma şansımız yok.Akıllı paslarla defansın hata yapmasını sağlamalısınız. Verdiğimiz pasların ve çekilen şutların hızını ayarlıyabiliyoruz. Bu sayede istediğimiz hareketleri yapma imkanı oyunda sunulmuş. Ayrıca oyunda her oyuncunun kendısine göre bir yeteneği var. Mesala Roberto Carlos çok iyi uzaktan şut çekerken, David Beckam da super ortalar yapıyor. Bu sayede, oyuncuların maçın skorunu etkılemesi söz konusu oluyor. Bu da süper bir gerçekçilik yönü. Kısacası oyun tam manasıyla insana futbol heyecanını yaşatıyor.

Winning Eleven serisi gene liderliği kimseye kaptırmadı. Gerek oynanışı gerek gerçekçiliği gerekse ses efekleri ile gene çok iyi bir oyun bizlere sunulmuş. Son olarak eğer elinizde bir Playstation 2 varsa ve hala futbol oyunu arıyorsanız buldunuz. Şu ana kadar yapılmış en iyi futbol oyunu olan Winnig Eleven 6 karşınızda.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 25.09.2021 03:18
Kalan Karakter : 300 Gönder
Winning Eleven 6

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×