1/2

Winning Eleven 7: Intenational

Berk Iybar
Berk Iybar 3.06.2010 - 12:31
Görsel beklentileri, eski oyunların üst düzey oynanabilirliğiyle birleştiren firma, Konami.
Platformlar PC
Winning Eleven 7: Intenational
Merlin Puanı 92
Artılar Müthiş bir tutku!
Eksiler Henüz İnternet üzerinden diğer oyuncularla oynayamıyoruz.

Bugüne kadar Playstation 2 sahiplerinin yanında boynu bükük kalan PC kullanıcıları nihayet muradına erdi. Artık PC sahipleri de günümüzün en önemli futbol oyunlarından biri olan Winning eleven 7’yi, hakkını vererek oynayabilecekler.

Günümüzün en önemli futbol oyunlarından biri...dedik. Aslında dünümüz de vardı. Örneğin Commodore64’lerimizde oynadığımız Emily Hughes Soccer pek çoğumuzun ilk göz ağrıdır. Rıdvan’lı Aykut’lu milli takımımızla oynamak, orta sahadan aşırtma gol atmak o günün sisteminde bizleri çok mutlu ediyordu. Daha sonra gelen Microprose Soccer ise futbol oyunlarında kendine has oyun tarzıyla büyük sükse yaratmıştı. Amiga’nın yaygınlaştığı ve hatta yaygınlaşmasına neden olan Kick Off dediğimde yine pek çoğumuzun yüzünde gizli bir tebessüm oluşmuştur. Yapılan ortaya rövaşatadan gol atmanın zevkine bu oyunla varmıştık. Ardından çıkan Sensible World Of Soccer ise benim bugün bile büyük keyifle oynadığım olağan üstü bir oyundur. Falsolu ortalar, kariyer, geniş veritabanı, ileri derecede taktik yönetimi bu oyundan itibaren olmazsa olmaza dönüşmüştü. 

Her oyun türünde olduğu gibi belli tarz oyunlardan beklentiler aşamalı olarak artmaktadır. 90’lı yılların sonlarına doğru ortaya çıkan Electronic Arts firmasının Fifa serisi ise yukarıda bahsi geçen oyunlardan üç boyutlu olması açısından oldukça farklılık gösteriyordu. Fifa serisiyle birlikte futbol oyunlarında iki boyutun pabucu dama atılmış, onun yerine görsel zenginliğin önplanda tutulduğu bir anlayış hakim olmuştu.

Yeni Bir İdol’ün Sırrı: Geçmiş ve Günümüzü Harmanlamak

Zaman ne olursa olsun oyun severler için her dönem yukarıda örneklediğim gibi bir futbol klasiği çıkageliyor. Bu efsaneler her ne kadar oynanış, sistem özellikleri ve çağ farkına sahip olsalar da hepsinin asıl ortak noktası oyun severlerde bıraktığı doyumsuz taddır. Güzel olan, örneğin Sensible’ı oynarken onun üzerine bir oyunun yapılamayacağını düşünmenizdir. Bu tarz en ufak bir kaçamak düşünce sızıntısı, sizde aşık olduğunuz oyuna karşı onu aldatmışsınız hissini uyandırır. Ancak firmalar bu tutkuyu iyi bildiklerinden, oyuncuların bağlanacakları yeni bir futbol oyununu mutlaka geliştirmektedirler.

Bir oyun firması devi olan Konami ise temel olarak zekice bir hamleyle geçmiş ve günümüzün harmanını ortaya çıkarmayı hedeflemiş. Fifa’yla günümüze aşılanan görsel beklentileri, onun eksiklerini çok iyi etüd ederek eski oyunların üst düzey oynanabilirliğiyle birleştiren firma, Winning Eleven’ı futbol oyunlarında standartları belirleyen yeni bir idol haline getirmiş bulunmakta. 

İyi Bir Futbol Oyunu İçin İki Kriter: Saha ve Top!

Winning Eleven’ı oynamaya başladığınızda diğer 3D futbol oyunlarında yaşayamayacağınız yoğunlukta çim sahada bulunma duygusunu hissedeceksiniz. Fifa’daki cam üzerinde kayıyormuş hissinin aksine WE’de futbolcuların sahada gerçekten adım attığını ve topun gerçek bir sahadaki gibi hareket ettiğini hissedebilirsiniz. Değişik stadyumlarda farklı hava koşullarıyla şekillenen bu özellik oyunun en çarpıcı öğelerinden biri. Ayrıca oyundaki topu alma, pas atma, koşma esnasında oluşan karakter animasyonları ise gerçekten büyüleyici bir özellik taşıyor 

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×