1/2

Wolfenstein

Nurullah Karapınar
Nurullah Karapınar 3.06.2010 - 12:31
Black Sun'ı keşfeden Naziler bu kez daha güçlü
1992 yılında piyasaya çıkan id Software imzalı 3D Wolfenstein, tarihte ilk FPS olma unvanına sahiptir. Bu tarihten önce 8 Bit Castle Wolfenstein ve Beyond Castle Wolfenstein oyunları çıkarıldı. Ama asıl dönüm noktası ilk 3D FPS Wolfenstein oldu. Üç boyutlu FPS’ler Wolfenstein’nın izinden giderek günümüzdeki son halini aldılar. Konu olarak kahraman asker ve ajan William Joseph Blazkowicz, oyuna adını veren Nazilerin ünlü kalesi Wolfenstein’da maceralara atılmıştı. O günlerden bu günlere çok şeyler değişti ancak Naziler emellerine ulaşmak için her türlü yola başvurmaktan bir an olsun geri durmuyorlar. Bu kez önemli bir buluşa imza atmışlar ve buldukları enerjiyle Almanya ve dünyanın kaderini değiştirmek üzere eylemlere geçiyorlar.

Doğaüstü olaylar

Return to Castle Wolfenstein’tan bu yana aradan sekiz yıl geçti. Raven Software ve id Software, II. Dünya Savaşı temasına farklı eklentiler yaparak değişik bir Wolfenstein hazırlıyorlar. Karanlık bir evren, değişik yaratıklar ve Naziler faaliyet gösteriyor. Naziler bu kez alışılagelmiş bir düşman kalıbının dışında olacak. Hikâyemiz gizli bir Alman şehri olan Isenstadt'ta geçiyor. Thule adında paranormal deneyler yapan Nazi topluluğu üyeleri, Black Sun adlı bir enerjiyi keşfederler. Naziler ellerindeki bu büyük gücü dünyaya yaymak için hemen işe koyulurlar. Black Sun enerjisi Nazilerin silahlarını güçlendiriyor, onların fiziki yapısını değiştirerek süper güçlü askerler haline getiriyor. Black Sun bizim dünyamızda değildir. Veil adlı paralel bir boyuttadır. Bu farklı evren koyu-parlak-mat yeşil renklerden oluşan bir atmosfere sahip olacak. Veil’de ayrıca Geist denilen mutasyona uğramış dev böcekler göreceğiz. Bu böcekler arıların çiçeklerden polen topladığı gibi Black Sun havuzlarından enerji absorbe edebiliyorlar. Nazilerin yanında bu yaratıklarla da uğraşmak zorunda kalacağız.

Alman toplumunun içinde Nazilerin bu çalışmalarından rahatsız olan ve onların karşısında olan bir örgüt vardır. Almanya’nın geleceğini şekillendirmek için aristokratların kurduğu bu örgütün ismi de Kreisau Circle’dır. Bu örgüt Nazilerin Black Sun adlı enerjiyi keşfettikleri haberini alınca gizli ajan William Joseph Blazkowicz’i (BJ) (Kontrol ettiğimiz karakter) Isenstadt'ta çağırıyorlar. Bu müttefik kuvvetlerle Nazilere karşı omuz omuza savaşacağız. Aslında onlara da çeşitli talimatlar verebiliyor olsaydık işin rengi daha da güzel olurdu. Kreisau Circle haricinde başka gruplarda oyunda mevcut ve onlarla da sosyal aktivitelere gireceğiz. Ana senaryonun dışında diğer oyunlardaki gibi Nazi altınlarını ve hazinelerini ele geçirmek için de yan görevler alabiliyoruz. Bu görevler sonunda yeteneklerimiz gelişeceği gibi silahlarımızı da geliştirebiliyoruz. Bu yetenek geliştirme işinde diğer gruplarla yapacağımız etkileşimlerde önemli etken olacak.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×