1/2

Wolfenstein RPG

Mahmut Saral 15.06.2010 - 13:56
Bir gece operasyonu. Lanetli kaleye geri dönüyoruz!
Platformlar iOS
Wolfenstein RPG
  • Yapımcı - Yayıncı id Software - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 75
Artılar Eğlenceli oynanış, mini oyunlar, mizahi unsurlar
Eksiler Bir süre sonra kendini tekrar ediyor
Saat şu anda sabahın ikisi. Eminim çoğunuz sabah işe gitmesi gerektiği için ya uyuyor, ya da uyumak üzeredir. Bir kısmınız da benim gibi hâlâ ayakta ve uyumaya da pek niyetli değil anlaşılan. Yaptığım tarama kadarıyla TV'de güzel bir programa rastlamadım, zaten ayakta olmamın amacı da TV seyretmek değil, sabahtan beri bulduğum her fırsatta oynamaya çalıştığım Wolfenstein RPG'ydi. Uzun süre önce çıkan bu yapım, benim elime henüz geçmiş bulunuyor. Geç oynadığım için hiç de üzüldüğümü söyleyemem, aksine şu zamanda ilaç gibi geldiğini söyleyebilirim. Çılgın Naziler ve ilginç deneylerine bir de iPhone ekranından bakmaya ne dersiniz?

Özlemişim bu toprakları

Bir kez daha efsane ajanımız B.J. Blazkowicz ile yollara düşüyor ve Wolfenstein kalesine gitmeyi amaçlıyoruz. Tabii ki gidince piknik yapmayacağız. Önemli Nazi profesörleri, akla hayale gelmeyecek deneyler yapıyor. "Süper asker" isteğiyle yanıp tutuşan yetkililer, ne olur - ne olmaz diyor ve onların yanında korkunç yaratıkları da toprağın altından çıkartarak diriltiyor. Böylelikle insanüstü düşmanlarımıza merhaba diyoruz. Hepsi bu mu, tabii ki değil. Nazi subayları bir kenara, suikastçı kadınları da unutmamak gerekir. Zaten oyunu bitirdikten sonra bile onları unutmak pek kolay değil, zira diğer askerlere nazaran çok daha güçlüler.

Oyunumuz, isim takısında yer alan "RPG", aklınıza bir Elder Scrolls oynanışı getirmesin. Bunu kısaca RPG öğeleri eklenmiş sıra tabanlı bir FPS oyunu olarak tanımlayabiliriz. Hamleler sırayla yapılıyor ve elinizdekileri tutumlu ve zamanında kullanarak hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. Kullanacağımız bir hayli fazla silah var; tabanca, otomatik tüfek minigun, roket atar, keskin nişancı tüfeği gibi. Mermiye gerek duymadığımız anlarda ise, tekme ve yumruklarımızla hamleler yapacağız. Görev yaptıkça seviye atlıyoruz ve başta sağlık barımız olmak üzere, birçok özelliğimizde artışlar gözleniyor.

Wolfenstein RPG


Ne varsa, eski yöntemlerde var

Wolfenstein RPG'nin ilerleyişi; "düşmanları öldür, anahtarı bul ve kapıyı aç" şeklinde hazırlanmış. Basit, ama özellikle RPG unsurlarının da sayesinde eğlenceli olduğunu söyleyebilirim. Çatışma esnasında defansif gücünüzü artırabilir, düşmanlarınızı korkutarak kaçırabilir veya nişan yeteneğinizi yüksek seviyelere getirebilirsiniz. Bunun için etraftaki raflara, masalara ve kırılması gereken kutulara dikkat edin. Mermi, sağlık çantası, yetenekler ve benzeri özellikler sizi bekliyor. İsterseniz bir resim gördüğünüzde, ona tekme değil de yumruk atın. Resimdeki adamın gözlerini pörtlediğini göreceksiniz. Hiç resim hareket eder mi? Ediyormuş demek ki.

id Software oyunlarında her zaman bir mizahi yön veya farklı bir oyuna göndermeler içeren mesajlar vardır. Bunları Wolfenstein RPG'de de görüyoruz. Örneğin mezarlık bölümü. Tüm mezar taşlarını teker teker okuyun, gülünç mesajlarla karşılaşacaksınız: "Bu adam, Doom RPG oynarken öldü." "Bu adam, bir muz yüzünden öldü." "Bu adam, kasabadaki en hızlı ikinci silahşor olduğu için öldü." "Bu adamın kısa, ama huzurlu bir hayatı olmuştu" gibi mesajlar görebilirsiniz.