1/2

Wordy

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Türk işi Wordy oynadık, yapımcısıyla konuştuk!
Bir İnternet fenomeni haline gelen Facebook, giderek gelişen içerik yelpazesine oyunları da katarak her kesimden milyonlarca insanı, aynı çatı altında toplamayı başarabiliyor. Arkadaşlarımızla yapabildiğimiz sohbetler ve paylaştığımız bilgiler dışında, ayrıca onlarla oyunlar da oynayabiliyoruz. Wordy, tamamen Türk yapımı bir kelime oyunu ve oldukça başarılı. Öyle ki, her ay yaklaşık 40 bin dolayında kişi, Wordy oynuyor.

Wordy'i oynamak için öncelikle bir Facebook hesabınızın olması gerekiyor. Yapım, hem tek başınıza hem arkadaşlarınızla, hem de diğer Facebook kullanıcılarıyla aynı anda oynamanıza imkân tanıyor. Türkçe ve İngilizceye destek veriyor. Wordy’de yedi farklı oynanabilir mod yer alıyor. Bunlara kısaca değinelim.

Hızlı Mod: Bize verilen sürede, elimizdeki harfleri kullanarak kelimeler türetmemiz gerekiyor. Zaman bitmeden tüm kutucukları doldurma zorunluluğumuz var. Eğer başarısız olursak ve tekrar denemeye kalkarsak, önceki harfler yine olacağından, bu kez daha hızlı hareket edebiliyor ve önceki oynayışımızda bulamadığımız kelimeler üzerine yoğunlaşabiliyoruz.

Normal Mod: Hızlı Mod'a göre daha uzun bir süreye sahibiz. Bu kez tüm kelime kutucuklarını doldurma zorunluluğumuz yok. Belirli sayıda kelime üretirsek, bir üst tura geçmeye hak kazanıyoruz. Her başlangıçta, yeni harflerle karşılaşıyoruz. Yani, başarısız olduğumuz turdaki aynı harfler ve kutucuklar gelmiyor.

Kelime Zinciri: En az üç harften oluşan kelimeler elde etmeye çalışıyoruz. Yan yana yer alan üç harfi de, bir kelime oluşturacak sıralamada tıklayarak kelime haline getiriyoruz. Yaptıktan sonra harfler kayboluyor ve yerine Tetris düzeneği gibi yeni harfler geliyor. Ayrıca renkli harfler ve patlayıcı harfler gibi ekstralar bulunuyor. Bu özelliklere sahip harflerle kelime kurduğumuzda daha fazla puan elde edebiliyoruz.

Wordy

Harf Çevir: Ekranda yer alan harflerin yerlerini değiştirerek, yeni bir kelime elde etmemiz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse: A-C-N düzeneğinde, C ile A harfinin yerini değiştirdiğimiz taktirde CAN kelimesini elde etmiş oluyoruz. Kaybolan harflerin yerine de yenileri geliyor.

Her modda yer alan bir de “Gizli kelime” var. Onu bulduğumuz taktirde aldığımız puanlar ikiyle çarpılıyor. Tek kişilik oyun modlarını yeterince oynadıktan sonra, Multiplayer modlara da göz gezdirmenizi kesinlikle öneririz. Asıl eğlence ve heyecan şimdi başlıyor. Tanıdığınız arkadaşlarınızı Wordy’e davet edebiliyor ve onlarla karşılıklı oynayabiliyorsunuz. Hatta yapımın online odalarında yer alan diğer Facebook kullanıcılarıyla da savaşabiliyor, sohbet edebiliyorsunuz. Bu modlardan da kısaca bahsedecek olursak:

Yelken Yarışı: Multiplayer oynanabilen modlardan biri. Öncelikle diğer oyuncuların yer aldığı odalardan bir tanesini seçiyor ve ardından yarışın başlaması için, sürenin bitmesini bekliyoruz. Yarıştığımız diğer kişiler ve biz denizin üzerinde ilerleyen bir yelkenliye sahibiz. Verilen harfleri doğru kullanarak hızlı bir şekilde kelimeler üretmemiz gerekiyor. Kim daha hızlı hareket ederse, onun yelkenlisi önde gidiyor ve süre bitene kadar bunu böyle götürmeye çalışıyor.

Kelime Savaşı: Bu seçenek, Normal Mod'un bir benzeri. Diğer kullanıcılarla aynı anda oynanıyor. Verilen sürede en fazla kelime kutucuğunu dolduran oyuncu, galip geliyor.