World in Conflict: Soviet Assault

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Büyük savaşa Sovyet cephesinden bakış
Platformlar PC
World in Conflict: Soviet Assault
  • Yapımcı - Yayıncı Massive - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Strateji,Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 78
Artılar Kaliteli grafikler, sesler, altı yeni görev
Eksiler Yeterli bir ek paket değil
Ground Control aşağı, Ground Control (GC) yukarı derken 2000 senesinde Massive Entertainment ile tanışmıştık. Aslında daha mazisi de var, ama isimlerini asıl Ground Control ile duyduk. GC başarılı bir oyundu, aynı sene ek paketi de çıkarıldı. Dört sene sonra yapımcı firma ikincisiyle karşımıza çıktı. Neredeyse FPS’lere taş çıkartan grafikleri, iyi optimizasyonuyla Ground Control 2 harika bir devam oyunuydu. Massive bu işten anlıyor, strateji yapıyorlar demiştim, firma boş durmadı World in Conflict ile yerini iyice sağlamlaştırdı. 2007’de piyasaya sürülen oyun, o sene içinde birçok yerden yılın en iyi stratejisi Oscar ödülünü bile kaptı. Tabii ki böyle başarılı bir yapıma, klasik olarak kaliteli olan her strateji oyunu gibi bir ek paketin gelmesi lazımdı (Gerçi Ground Control 2’ye bir ek paket gelmedi!). Sonunda Soviet Assault rötarlı da olsa gelebildi.

Nereden nereye?

Soviet Assault’ta, Polkovnik (Polkovnik Rusçada Albay anlamına geliyor) Orlovsky yönetimindeki orduda, Rus Teğmen Romanov’u canlandırıyoruz. Romanov olarak emrimizdeki birliklerle canla başla savaşıp, Sovyet Ordusu’nun amacına ulaşmasını sağlıyoruz. Konusu bundan ibaret Soviet Assault aslında büyük bir modu andırıyor, hatta direk öyle de diyebiliriz. Bunun nedenine gelirsem, geçmişe dönmemiz gerekiyor. Zamanda yolculuk edip, bundan aylar öncesine gidiyoruz. Soviet Assault, aslen yeni nesil konsollardan dönme bir oyunun geri kalanı. Daha önce konsollar için geliştiriliyordu, ancak Activision’nın, Massive Entertainment’ı Ubisoft’a satması ve oyunun yapımının durdurulması gibi bazı olaylar yaşandı; ama öyle ya da böyle Soviet Assault, Ubisoft çatısı altında gelişti ve sonunda oyuncularla kavuştu.

World in Conflict: Soviet Assault
"Soviet Assault aynı grafik motorunu kullanıyor ve görsel olarak oldukça kaliteli. Kamerayı ünitelere yakınlaştırdığınız zaman detaylarını görebilirsiniz."

Durum sadece bu kadar mı? Yaşananlar sadece bu kadar, ama durumun kendisi bu kadarla sınırlı değil. Soviet Assault, ne yazık ki tam bir genişleme paketi değil. Zaten bir öncede belirttiğim gibi büyük bir mod veya eklenti diyebiliriz. Bunun en büyük nedeni sadece altı adet yeni tek kişilik senaryo görevi ve iki tane multiplayer haritasını kapsamasından ileri geliyor. Liberation, Harvest, Insurgents, Lightning Strike, For the Motherland ve Fratricide olarak adlandırılan altı adet yeni single player görevi, ana oyunun senaryosu içine işlenmiş durumda bulunuyor. Bu da durumun diğer yanlarından biri daha.

Yeni görevler zevkli, ama yeniden ana senaryoyu oynama taraftarı değilseniz, yeni görevleri unutun. Klasik olarak görev başında emrimize belirli adamlar veriliyor ve birimlerimizle görevimizi başarmaya çalışıyoruz. Tabii ki sadece başta verilen birimlerle zınk diye kalmıyoruz. Sonuçta destek birimler de oluyor, takviye filan yapılıyor.

Aynı imaj

Soviet Assault’un grafikleri gerçekten iyi, hatta şu anda en iyilerinden biri. World in Conflict çıkalı aslında ne kadar zaman oldu, ama halen görsellik yine muazzam. Kamerayı yakınlaştırdığımızda, bir askerin üstündeki üniformasını, teçhizatını, ayrıntılarını görüyoruz. Hatta kamerayı yakınlaştırıp, aralarında tur atın. Grafiklerin detaylarını iyice görebilirsiniz. Sesler konusunda da oyunun aşağı kalır yanı yok. Mesela patlama efektleri görsel olduğu kadar, işitsel olarak da bir kadar kaliteli. Müzikler ve başarılı seslendirmeleri de unutmayayım.

Soviet Assault, son dönemlerde çıkan tek başına oynanabilir (Stand-alone expansion) ek paketlerden değil. Eklentiyi oynamak için ana oyuna ihtiyacınız var. World in Conflict, oldukça kaliteli ve başarılı bir yapımdı. Soviet Assault’ta grafikler, sesler ve oynanış mekaniğini bir kenara koyup, bize neler sunduğuna bakarsak, eksik duruyor, istenilen genişleme paketi değil. Eğer World in Conflict’i çok sevdiyseniz, Soviet Assault’u oynayabilirsiniz.
Yorumlar 7
MK Okuru
MK Okuru 1.12.2021 00:43
Kalan Karakter : 300 Gönder
World in Conflict: Soviet Assault

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×