1/3

World of Warcraft: Cataclysm

Özgür Yıldız 17.08.2010 - 16:16
Azeroth toprakları tekrar şekilleniyor

Dünyada 12 milyon oyuncuyla en fazla oynanan MMORPG, World of Warcraft, yeni ek paket Cataclysm ile bizi şaşırtmaya devam ediyor. Cataclysm, geçtiğimiz BlizzCon'da açıklanmış ve oyunculardan büyük ilgi görmüştü. Daha biz Lich King'le karşı karşıya gelemeden, Deathwing'in dönüşüne tanık olacağımız haberi bomba gibi düştü. Her ek paketle birlikte oyuncuları tekrar kendine bağlayan Blizzard, bu sefer de bizi yine kendine bağlayacak ve her ay 12,99 euroyu bizden alacak gibi gözüküyor. Cataclysm, umduklarımızın da ötesine geçmiş ve olabileceğinden daha farklı birçok değişiklikle karşımıza çıkacak.

"World"deki değişiklikler

Oyundaki en önemli ve büyük gelişme her seferinde olduğu gibi haritalarda. Daha önceki ek paketlerle gelen Outland ve Northrend gibi yeni bir kıta görmeyeceğiz. Fakat bu sefer Blizzard yine bizi şaşırtan bir hamle yapıyor ve Azeroth'u değiştiriyor, hem de bütün oyuncular için. Kalimdor ve Eastern Kingdoms kıtalarında büyük değişiklikler olacak. Orgimmar tekrar yapılanacak, The Barrens'ın ortasından geçen lav nehri yüzünden harita iki parçaya bölünecek, Thousand Needles'ı sel basacak, çöl olan Desolace ise yemyeşil bir görüntüye bürünecek. Haritadaki değişiklikler bunlarla da sınırlı değil ve genel bir değişiklik söz konusu. Son seviyelerdeki oyuncuları memnun edecek bir diğer özellik ise bütün bu haritalarda artık uçan binekler kullanabilecek olmamız. Kullanıcıların merak ettiği bir diğer konu ise klasik World of Warcraft sahiplerinin, Azeroth'taki değişikliklerden nasıl etkileneceği yönündeydi. Herkes Wrath of the Lich King'deki gibi bir fazlama (Phasing) yapılacağını bekliyordu, fakat Blizzard oyunun herkes için değişeceğini belirtti. Yani bildiğiniz Azeroth'a sonsuza dek güle güle diyeceğiz.


Yeni Dungeon ve Raid’ler

Şu an ortada dolanan söylentilere göre, Cataclysm’de yaklaşık 5 adet yeni Dungeon ve Raid bölgesi bulunacak. Ayrıca bazı eski Raid ve Dungeon'larda tekrardan dizayn ediliyor. Örneğin Blackrock Mountain'ın içine yeni bir Dungeon ve Raid eklenmesi, Deadmines ve Shadowfang Keep gibi klasik oyundan kalma Dungeon’ların Heroic modlara kavuşması bu değişikliklerden birkaçı.