1/4

World of Warcraft: Warlords of Draenor

Özgür Yıldız
Özgür Yıldız 4.12.2014 - 15:13
Geçmişi yeniden yaşamak
Platformlar PC, Mac
World of Warcraft: Warlords of Draenor
  • Yapımcı - Yayıncı Blizzard - Activision Blizzard
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: MMO
Merlin Puanı 86
11 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%75
Artılar Görev sistemi MoP'nın izinden giderek hikaye anlatımını bir üst noktaya taşıyor, Garrison muhteşem bir yenilik, Yeni modellemeler ve eklenen ses kayıtları
Eksiler İlk hafta yaşanan oyuna giriş problemleri, Ne dersek diyelim oyun yaşını belli ediyor, Garrison'da karşılaşılabilen can sıkıcı buglar
Bundan 10 sene önce nerede olduğunuzu ya da ne yaptığınızı hatırlıyor musunuz? Bazılarımız o zamanlar ilkokula, ortaokula, liseye yeni başlamış, bazılarımız üniversitede, bazılarımız ise işiyle gücüyle uğraşmaya yeni adım atmıştı. Şimdi okul okuyanlar üniversiteye gidiyor, üniversitedekleri çoktan iş sahibi olmuşlar, işi olanlar ise çoktan bir aileye ve okutacakları çocuklara sahipler. Ancak bütün bu insanları, bu 10 yıl boyunca ortak bir noktada, ortak bir dünyada buluşturan tek bir şey var. Sanal bir dünya ve bu sanal dünyadaki muhteşem hikaye.

World of Warcraft’tan bahsediyorum. Yani dünyanın en popüler MMO oyunundan. Artık oyun demek bile gelmiyor içimden. Öyle ki, World of Warcraft’ı uzun süredir oynayanlar, oyunun dünyası Azeroth’un her tepesini, her yolunu, her ağacını bilir olmuş durumdalar. Daha geçen gün Feralas’taki şelaleyi oturup izlediğim, Orgrimmar’da Auction House’un önünde toplanıp geyik yapanları dinlediğim, Add-On’lar olmadan görev metinlerinden ne yapmam gerektiğini okuduğum günler aklıma geldi.

World of Warcraft: Warlords of Draenor
İşte 10 yıllık bu serüven, ortalama bir oyuncunun geçmişinde –detayına girsem 15 sayfa yazı okuyacağınız- birçok anılara sahip olmasına neden oluyor. 10 yılın ardından geçmişe dönmek haliyle o kadar kolay değil. Ancak Blizzard hem biz WoW tecrübesine sahip oyunculara, hem de Azeroth’u ilk defa keşfedeceklere büyük bir fırsat sundu Warlords of Draenor’la. Artık geçmişe dönüp, Ork’ların yurdu, Draenei’lerin ikinci evi olan Draenor’la tanışmanın zamanı.


Geçmişi yeniden yaşamak


Draenor’un neresi olduğunu bilmeyenlere anlatmakla başlayalım isterseniz. Hem de Warcraft evreni konusundaki bilgilerimizi de tazelemiş olalım.

Draenor, Ork ırkının yuvası olan bir dünya. Her ne kadar çoğumuz Ork’ların diğer ırklarla birlikte Azeroth’ta yaşadığını biliyor olsa da, orijinalinde Ork’lar Draenor’dan Azeroth’a geliyorlar. Buranın ilk sakinleri olan Ork’lara, ardından Kil’jaeden’ın hışmından kaçan Draenei’ler katılıyor. Uzay gemilerlyie Draenor’a gelen Draenei’ler, burada şamanistik Ork’larla barışçıl bir şekilde yaşıyorlar. Ancak bu barış, Kil’jaeden’ın Draenor’u bulmasıyla sonlanıyor.

World of Warcraft: Warlords of Draenor
Warlords of Draenor’da ise bu hikaye, Mists of Pandaria’nın sonunda yakaladığımız ve mahkemeye çıkarılacak olan Garrosh Hellscream’in kaçıp, bronz ejderlerin yardımıyla alternatif bir zaman dilimindeki Draenor’a gitmesiyle değişiyor. Garrosh, Draenor’da Ork liderlerinin Mannoroth’un kanını içmesini engelliyor ve getirdiği teknolojiyle birlikte Dark Portal’ı inşa edip, yeni ordusu Iron Horde’la birlikte Azeroth’u işgal etmeye çabalıyor. WoD ise bizim bu çabayı engelleme çalışmamızı anlatıyor basit olarak.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×