World Racing 2

Serkan Selim YILDIZ
Serkan Selim YILDIZ 3.06.2010 - 12:31
Demo da olsa yarışmak güzel şey
Uzun süren oyun piyasasındaki durgunluk, bu bir iki ay içerisinde çok daha yoğun, oyun dolu bir döneme girecek gibi gözüküyor. World Racing 2'nin yani yarış alanına yeni bir soluk getirmeyi planlayan oyunumuzun yapımcı sitesi, Playlogic International World Racing 2’nin oynanabilir 3. demo’sunu yayınladı. Tam sürümü çeşitli ülkelerde satışa sunulmuş olsa da, siz okuyucuların bu oyunla ilgili bir fikirleri olsun diye demo'sunu indirmeye karar verdim. Yakın zamanda World Racing’e tarz değil de, grafik teknolojisi ve oynanabilirlik açısından çok benzeyen bir oyun GT Legends’ı oynadık. Simülasyon severlerin beğenisini toplayan GT Legends’ı görüntü açısından World Racing 2’ye çok benzettim. Fakat World Racing 2’nin grafikleri ondan daha iyi geldi bana.

Oyun kapasitesi büyüklüğünde çıkan, son zamanlarda oyuncuların gözünü korkutup indiremediği demo’lara nazaran World Racing 2’nin demo’su, günümüz internet hızında gayet uygun bir büyüklükte. Sadece 63 MB büyüklüğündeki dosyayı indirdikten sonra exe’yi tıkladım ve oyuna girdim. Arkaplan da bizi çok hoş bir bayan karşılıyor hemen dikkatleri üzerine çekiyor. Menü müziği çok farklı bir melodi. Kulağa çok hoş geliyor. Fakat müziğin hiç kesilmeyişi, yani yarış dahil oyun boyunca çalması demo’nun kalitesini biraz düşürdü. Options’a girip ayarlara daldık. Dikkatimi çeken şey ekran kartı ayarlarını değiştiremiyor olmamız. Video & Audio şeklinde olan seçenekte ses ayarları mevcut olmasına rağmen ekran ayarlarını yapamadım. Fakat oyuna başladığımda detayların gayet ayarında olduğunu gördükten sonra içim rahat bir şekilde oyunu oynadım.

Menümüzde bulunan Play Demo seçeneğini tıkladıktan sonra önümüze Free Ride ve Career seçenekleri çıkıyor. Bu seçenekler tabi ki sınırlandırılmış. Career’i tıklayıp, önüme gelen button’lara hep enter’a basarak yanıt verdim. Yarış başladı. Grafikler gayet güzel. Asfaltın üzerinde güneş yansımasını görebiliyoruz. Bu günümüz shader efekti kalitesinde değil. Ne önemi var ki zaten sıkılmıştık o aşırı parlaklıktan. Çevre grafikleri biraz özensiz gibi duruyor. Boş verin biz zaten orta düzey araba yarışlarında bu kaliteye alıştık ne de olsa. Aracımızın üzerinde güneşin yansımasını görüyoruz, ayrıca gölgesi güneşin etkisiyle gerçek zamanlı olarak hareket ediyor ki, bu gerçekten gözümüzü okşuyor. Araç çizimleri de yeterli sayılabilir. Hasar modellemesi konusunda ise biraz kararsızım açıkçası. Aldığımız darbe yönleri doğrultusunda bir yaralanma pek söz konusu olmasa da, aracımızın üzerindeki hasarlı parçacıkların, rüzgardan sallanması çok hoş bir görüntü oluşturduğu için gönlüme girdi.

Sürüş tekniği ise gayet rahat. İlk başta joypad’le oynadım çok rahat geldi. Daha sonra klavye’de test ettim, onda da rahat bir sürüş keyfiyle karşılaştım. Aracımızın yol dışına çıktığı durumlardaki kontrol bozukluğunu da gayet güzel bir şekilde oyuna yansıtmışlar. Yani sürüş tekniği pek realist olmasa da, bizi eğlendirecek cinsten yapılmış. Virajlarda bulunan yön gösterici oklar daha önce hiçbir oyunda göremediğim bir animasyon ile oynanabilirlik seviyesini yukarı çekiyor. Aracımızın hızıyla orantılı olarak bu oklar renk değiştiriyorlar. Kırmızı renge gidildikçe hızımızı kesmemiz gerektiğini yansıtmaya çalışıyor. Eğer yeşil tonlarında ise virajı bu hızla rahat alabileceğimiz anlamına geliyor. Bu gerçekten çok güzel bir animasyon. Yarışı daha profesyonel tamamlamamızı, virajları daha iyi almamızı sağlıyor. Bunu, iyi sürmeyi çok istediğimiz fakat çok zor bir sürüş tekniğiyle karşılaştığımız formula oyunlarında kullansalar, gerçekten müthiş olur. Sürüş tekniğimiz bu kadar kullanışlı ama fizik motoru konusunda bu kadar rahat konuşamıyoruz. Aracımız pek gerçekçi hasarlar almıyor zaten. Ayrıca aracımızı rakip araçların üstüne sürdüğümüzde çarpışma sonucu tek zarar gören biz oluyoruz. Onları hasar vererek bir bakıma taşkınlık yaparak saf dışı bırakmamız World Racing 2’de biraz zor olacak gibi gözüküyor. Yarışımızı yaparken sadece yolumuza bakmak gerekecek sanırım. Onları görmemezlikten geleceğiz. Bunu biraz da yapay zekanın kötü olduğunu ekleyerek söylersek, daha net bir yorum olacak. Bu sınıf oyunlarda, klasik aynı şekilde; “turu tamamla” tarzında bir yapay zeka mevcut. Aslında bu yorumları oyunumuzun demo’sunda yapmak pek mantıklı gelmiyor bana. Ancak demo’da olan eksikleri de söylemek gerekir. Bunların belki bir kısmı oyunumuzun tam sürümünde mevcut olacak.

Genel olarak bakıldığında, tam sürümü oynanabilecek başarılı bir yapım World Racing 2. Benim ilgimi çekti. Gayet de eğlenceli... Sizlere de tavsiye ederim.
Yorumlar 4
MK Okuru
MK Okuru 25.09.2023 12:32
Kalan Karakter: 300 Gönder
World Racing 2
İlginizi Çekebilir