1/3

World Soccer Winning Eleven 9

Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
10 kere bile inceleriz, ne de olsa o Winning Eleven!
Platformlar PC
World Soccer Winning Eleven 9
Merlin Puanı 90
Artılar Gerçek bir futbol simülasyonu, futbolun her türlü öğesi burada mevcut, oyuncu animasyonları oldukça iyi
Eksiler Master League bir yerden sonra kısır döngüye dönüşebilir, hakemin bazı pozisyonlarda geç karar vermesi
Her sene olduğu gibi, bu sene de gelenekten vazgeçilmedi. Bilindiği üzere, bu muhteşem serinin Avrupa versiyonu olan Pro Evolution Soccer, yeni sene gelmeden piyasalara sürülür ve gönüllerimizde taht kurar. Futbolun bütün güzelliklerini sergileyebileceğimiz ve görebileceğimiz harika bir simülasyondur kendisi. Ondan sonra, sadece ismi değişik olan, Japon versiyonu olarak nitelendirilebilecek Winning Eleven gelir. İkisi de aynı oyun, sadece isimleri değişik. Ancak, serinin tadı sürekli ağzımızda olduğu için, isim farkına rağmen incelemesini yapmaktan kaçınmıyoruz. Ancak Japonya versiyonu olmasına rağmen, içerik tamamen İngilizce, bu yüzden bir yerde gördüğünüz zaman almak için düşünmenize gerek yok. Paranızı bu muhteşem futbol simülasyonu için gönül rahatlığıyla harcayabilirsiniz.

İkizler

Başlangıçta sadece video’nun değişmiş olduğunu görüyoruz. Açıkçası, PES 5’in başındaki video’dan daha güzeli karşımızda duruyor. Bizi gerçek bir futbol şölenine hazırlamak için ideal. Sonunda Winning Eleven 9 yazısını görüp, anonsunu duyduktan sonra, PES 5’teki alışılagelmiş ana menümüze geliyor. Buradan itibaren karşımıza çıkacak olan herşey aynı. Hiçbir yabancılık çekmeyeceğiz. Yine de, seriye yabancı olan arkadaşlarımız için yüzeysel olarak bahsetmekte fayda var. Ana menüde çeşitli oyun modlarını görebiliyoruz. Burada Match kısmında dostluk maçı yapabiliyoruz. League’e geldiğimiz zaman, dünyanın önde gelen liglerinin takımlarını alıp, bu takımların gerçek kadroları ile maçlar yapabiliyoruz. Tabii yine genel olarak, lig dışındaki ve hatta lig içerisindeki çoğu takımın da kadrolarında problemler mevcut. Yine de İtalya, İspanya liglerini gerçek kadrolar ile oynayabilmek güzel. Cup kısmında kendi kupalarımızı yaratabiliyor, ister gruplu istersek de eleme usulü ile bir sonraki turlara geçip kupaya uzanmaya çalışıyoruz. Training kısmında, oyun ve oyunun kontrolleri hakkında bilgiler edinebiliyoruz. Hatta bu bölümde futbolun kuralları bile çok güzel grafikler eşliğinde anlatılmış. Training kısmı, kendi içerisinde de bir senaryoya sahip ve çeşitli başlıkları altındaki bu senaryolarda ilerleyerek bol bol puan kazanmaya çalışıyoruz. Pas, dripling, şut gibi ana çalışmalar, kendi içlerinde bölümlere ayrılmışlar ve biz de bunlarda başarı sağlamaya çalışıyoruz.

Options menüsü içerisinde de güzel özellikler var. Museum kısmında kazandığımız kupaları görebilir, hatta arkadaşlarımıza da göstererek onlara bol bol hava atabiliriz. Bunun dışında, attığımız güzel golleri kaydetme şansımız var. Bunlara da tekrar erişmek için, Options kısmındaki Replay Playback kısmını kullanıyoruz. Bu golleri tekrar izlerken kamera açılarını değişik şekillerde ayarlamak son derece eğlenceli bir durum. En önemli ve oyunun can damarını oluşturan kısım, Master Leauge’i en sona bıraktım. Burası kapsamlı ve biraz daha uğraş isteyen bir kısım. Buraya girdikten sonra kendimize bir profil yaratıyoruz. Ondan sonra, bizden oyunun kendi takımlarıyla mı, yoksa Master League kadrolarıyla mı, ya da kendimizin takım yaratmamızı isteyip istemediğimiz soruluyor. Eğer değişik futbolcular keşfetemek ve bunları geliştirmek istiyorsanız, Master League’in kendi oluşturduğu kadrolardan devam etmenizi tavsiye ediyoruz. Master League’in ana menüsüne geldiğimizde de yapacak işlemlerimiz var ama bunlara bir süre sonra çok rahat bir şekilde alışabiliyoruz. Kadromuzu belirleyip taktik yaptığımız ekrana Locker Room’dan ulaşbilirsiniz. Ayrıca burada oyuncularımızın gelişimlerini, puan durumlarını ve takvimleri de kontrol etme şansına sahip oluyoruz.