Worldwide Soccer Manager 2007

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
PSP'de menajerlik olur mu?
Platformlar PSP
Worldwide Soccer Manager 2007
  • Yapımcı - Yayıncı Sports Interactive - Sports Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor,Spor
Merlin Puanı 70
Artılar Multiplayer desteği. Daha fazla lig seçeneği.
Eksiler Seslerden yoksun. 2D maçlar yok.
Futbolu oynamakla yetinmedik, PC ve konsollarımızda da yeşil sahalarda top koşturmak istedik. Ancak buda bizleri yeterince tatmin etmedi ve biraz daha derinlemesine bu işe bulaşmak istedik. En nihayetinde futbol menajerlik oyunları imdadımıza yetişti. Artık taraftarı olduğumuz takımı en ince detaylarına kadar müdahale edebiliyorduk. Tüm bunları PC’de gerçekleştirmek bir nebze daha kolaydı, peki ya portatif konsolumuz PSP’de?

Hazır çim

Worldwide Soccer Manager 2007, toplamda on farklı ülkenin (Sırasıyla Avustralya, Belçika, İngiltere, Fransa, Almanya, Hollanda, İtalya, Portekiz, İskoçya, İspanya) futbol kulüplerinin yönetimini sizlerin eline bırakıyor. Genellikle kısa zaman aralıklarıyla çıkan futbol menajerlik oyunları birbirlerinden çok da farklı yapıya sahip olmuyorlar. Daha ziyade yeni lig, sezon ve futbolcu güncellemeleri yapımlara hakim oluyor. Bu bakımdan yaklaştığımızda WSM 07 için de büyük beklentilere kapılmak doğru olmayacaktır. Her zaman olduğu gibi ilk olarak bir takım seçerek işe başlıyoruz. Popüler ve büyük kulüpleri üst sıralara çıkartmak ya da bulundukları konumda tutmak kolay görülebilir, ancak bu takımların yönetiminde çok daha büyük bir sorumluluk altına girildiği de unutulmamalı. Sıralamada ya da büyüklük bakımından daha alt bir takımı, zafer basamaklarına tırmandırmak için çok daha fazla çaba ve emek harcayacağınız da bir gerçek. Ancak bu defa olumsuz bir tablo ile karşılaşıldığında çöküşünüz o kadar yankı uyandırmayacaktır. İşte takım seçimi bu noktada biraz kritik bir önem taşıyor. İyi bir takımın sorumluluğunu üstlenecek ya da daha alt basamaklardaki bir takımı yukarı çıkartmak için çaba sarf edeceksiniz. Seçim sizin…

Takım seçimi ardından zamanımızın büyük bölümünü geçireceğimiz ana ekrana ulaşıyoruz. Ekranın sol kısmında bilgi, erişim ve yönetim için gerekli olan menü ve alt menülerini barındıran bölüm bulunuyor. Ekranın kalan kısmında ise bizleri olup bitenden haberdar etmek üzere hazırlanmış bilgi servisimiz var. Bu kısımda haberler, spekülasyonlar, söylentiler, sakatlanmalar, casus raporları gibi işimize yarayan güncel bilgilere ulaşıyoruz. Yapım temel olarak Text tabanlı olduğundan daha çok eskiden oynadığımız menajerlikleri hatırlatıyor. Zira herhangi bir resim ya da artık PC’de görmeye alışık olduğumuz iki boyutlu maçlar PSP’de bulunmuyor. Yazıları okumak ve yönetim dışındaki tek atraksiyonunuz, maçlar sırasında topa hakim olan takımın yüzdelerinin gösterildiği ve skoru gördüğünüz animasyon ekranı. Bu bakımdan sürekli yazılar ile haşır neşir olarak PSP’yi ne kadar süre elinizde tutabileceğiniz göreceli bir kavram. Bu kadar çok okuyacak şey varken sesler ve müzikler bakımından da oyunda tam anlamıyla hiçbir şey bulunmuyor. Wireless ve Ad-Hoc mod üzerinden Multiplayer destekleyen yapım, arkadaşlarınız ile bir araya gelerek dostluk maçları yapmanıza ise olanak veriyor. Özellikle PC’deki benzerlerinden bir hayli geride kalan Worldwide Soccer Manager 2007, bir el konsolunda ve kendi içinde değerlendirildiğinde türü severler için güzel bir fırsat.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 24.09.2021 09:06
Kalan Karakter : 300 Gönder
Worldwide Soccer Manager 2007

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×