1/3

Worms Forts: Under Siege

Berk Iybar
Berk Iybar 3.06.2010 - 12:31
Geçmişten Geleceğe uzanan bir dilimde en sıkı Kurtçuk savaşı karşımızda
Platformlar PC
Worms Forts: Under Siege
Merlin Puanı 72
Artılar İlk kez devreye giren binalar, komik silahlar
Eksiler Uzun görevler, stratejinin eğlencenin önüne geçmesi

Dünya ikiye ayrılacak: Worms’un üç boyutlu haline alışanlar ve buna alışacak olanlar. İddialı bir cümle olabilir. Ancak worms severler için durum böyle. Hatta bazılarına göre malesef böyle. Üç boyuta geçiş denemesini ilk kez bir önceki oyun Worms3D’de deneyen yapımcı firma Team17, 2D’ye geri dönüş yapmak yerine, yeni başlattığı akımda ilermeye devam ediyor. Günümüz ilerleyen teknolojisi iki boyut grafiklerini deyim yerindeyse katledip, tüm sistemleri çizim yerine render ve animasyon tekniklerine zorunlu olarak bıraktı. Commodore, Amiga, Neo-Geo gibi sistemlere alışık olan oyuncular ise geçiş döneminde oldukça bocaladı. Çoğu bol efektli, görsellik ağırlıklı sistem canavarı yeni oyunlar oynamak yerine eski tüfeklerini cilalamayı tercih ediyordu. Örneğin bir çok arkadaşım Fifa oynamak yerine Sensible’ı tercih ederken, bazıları da Doom oynamak yerine yine eskilerden Chaos Engine’i onların da hatırlayamadığı bir sayıda bitirmeyi yeğliyordu.

Durumların bazılarımız için bu denli hassas olduğu 3D’ye geçiş döneminde -ki artık geçiş tamamlandı ve 2D nostaljiden ibaret oldu- başa gelebilecek en kötü durum sevilen eski bir yapımın genetik bir canavar gibi her özelliğinin değişip adeta tekrardan hortlamasıdır. Kısaca, sevdiğiniz, zamanınızı geçirdiğiniz ve göz bebeğiniz bir oyun, eleştirdiğiniz, beğenmediğiniz ve bayağı gördüğünüz tarafa sizin gözünüzde “teslim” olmuştur. Dövüş oyunlarının medarı iftarı Street Fighter, Tekken tarzı üç boyuta geçtiğinde oyunun fanları tarafından terk edilmişti. Aynı şekilde Warcraft’ın özellikle ikincisine hayran olanlar geliştirilmiş WarcraftIII’e biraz mesafeli yaklaşmışlardı.

Alışılması Zaman Alan Devrimler

Eski oyunların gölgesinde kalan yeni sürümleri, ister istemez kullanıcılarda olumsuz bir önyargıya neden oldu. Artık bir devam oyunu veya yenilenmiş bir oyun adı duyduğunuzda tüyleriniz ürperir ve bünyeniz kabul etmez hale gelmişti. Bu önyargıyı aşıp biraz daha geniş açıdan incelediğimizde bazı yapımların da başarılarını gözardı etmemek gerekir. Örneğin Prince of Persia: Sands of Time, her ne kadar bazılarının eleştirilerine maruz kalsa da oyunun platform ve puzzle harmanlaması ve yüksek oynanabilirlik özellikleri yeni standartları belirliyordu. Sonuç olarak unutmamak gerekir; yenilikler ilk başta her zaman zor kabul edilir.

Oyun Adı Sistem Yayıncı Tarih

Worms

Amiga

Ocean

1995

Worms

PC

MicroProse

1996

Worms: The Director's Cut

Amiga

Team 17

1996

Worms 2

PC

MicroProse

1997

Worms Armageddon

PC

MicroProse

1999

Worms World Party

PC

Team 17

2001

Worms Blast

PC

Team 17 /Sega

2002

Worms 3D

PC/MAC/Konsollar

Team 17/Sega

2003

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×