1/2

Worms Reloaded

Anıl Kalkan 13.09.2010 - 10:13
Solucanların dönüşü muhteşem oldu
Platformlar PC
Worms Reloaded
Merlin Puanı 85
Artılar Mükemmel oynanabilirlik, sesler ve çoklu oyuncu
Eksiler Kısa campaign ve yapay zekadaki bazı eksiklikler
Bazı oyunlar vardır ki, insanı bir anda büyüler. Kimi zaman muhteşem grafikleriyle, kimi zaman yapay zekasıyla, kimi zaman ise sunum şekliyle... Bitirene kadar saatlerce oynar, her anında, son derece gerçekçi grafikler ile karşılaşırız. Ama bazen de bu yapımlar bize oyunların asıl amacını unutturur. Peki oyunları neden oynarız? Eğlenmek için mi, yoksa grafik tutkumuzdan mı?

Böylesine ilginç bir giriş yapmamın amacı, eğlence kelimesi ile bütünleşmiş, Worms’u daha iyi anlatabilmem aslında. İlk geliştirildiğinde tabii ki bu kadar tutulması beklenmiyordu. 1995 yılında çıkan ilk bölüm, sıra tabanlı bir strateji-aksiyon oyunuydu, ama diğer örneklerinden farkı minik, ama bir o kadar da tehlikeli solucanların savaşıyor olmasıydı. Bu oyun bize "salt" eğlence sunuyordu, grafik kaygısından uzaktı.

Bu sevda bitmez

Sevilen bir oyunun devam etmesi olmazsa olmazlardandır. Serinin yeni oyunları da daha gelişmiş ve güzel oluyordu. Özellikle Worms Armageddon bir devrimdir, kendini hala oynatabilmektedir. Zaten Armageddon ile birlikte artık Worms fanatikleri doğmaya başlamıştı. Neyse, gel zaman git zaman Team17 yanlış kararlar da almadı değil. Minik solucanlarımızı üçüncü boyuta soktu. Worms 3D, Worms 4 gibi oyunlar çıktı, ama başarısız oldu. Firma yanlışını görmüş olacak ki, yeni Worms oyununu iki boyutlu olarak çıkardı. Evet, nihayet yıllar sonra PC platformunda yeni bir Worms oyununa kavuştuk, bakalım muhteşem solucanlarımızın son numarası neymiş...

Worms Reloaded
Daha önce hiç Worms çılgınlığına bulaşmamış olanlar için kısaca oyunun genel amacından bahsetmek istiyorum, ama ne desem bilmiyorum, çünkü Worms'de bir amaç yok. Kısaca kimse mantıklı bir senaryo beklememeli. Genelde bir takım halinde oynuyoruz, kırmızı ve mavi takım olmak üzere. Yapılması gereken tek şey ise diğer takımı yok etmek. Basit ve sıkıcı gözüküyor olabilir, ama asıl eğlence zaten "yok etme" yöntemlerinde saklı. Oyun sıra tabanlı olarak işliyor ve geniş bir silah yelpazesi var. Düşmanlarımızı uzi'yle taramak veya kafasına füze yağdırarak öldürmek bizim elimizde. Zaten önceki oyunları oynamış olanlar kısa sürede alışacaktır çünkü silahlar, sesler, menüler, haritalar kısacası her şey tanıdık. Hazır silahlardan bahsetmişken, evet önceki oyunlardaki silahların büyük bir kısmı korunmuş fakat bazı sevilen silahlar bu oyunda yer almıyor. Örneğin; yaşlı kadın, yay gibi silahlar yok. Ama bunun yanında yeni eklenen silahlar da fazlasıyla güzel.

Bol içerik

Oldukça kalabalık bir menü ile karşılaşıyoruz, ama kesinlikle karışık değil. Kısaca menülerden ve oyun modlarından bahsedeyim. Öncelikli dikkatimi çeken "Achievements" ve "Shop" kısımları oldu. Achievements, Team17'nin söylediğine göre sürekli güncellenecek bir kısım. Shop yani marketi ise tahmin edenler olacaktır. Kazandığımız altınları harcadığımız bir bölüm burası. Takımdaki solucanlara yeni aksesuarlar vs. alabiliyoruz, güzel olmuş.