WWF Panda Junior

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Çocuklara en güzel çevre dersi.
Platformlar PC
WWF Panda Junior
Merlin Puanı 75
Artılar Çocuklara çevre ve hayvan sevgisi bilincini aşılıyor.
Eksiler Bazı bulmacaları çözmek için İngilizce çok gerekli.

İtiraf edelim çevreci bir toplum değiliz. Çoğunluğumuz çevreyi kirletmemeye özen göstersek de, kirletmekte olan birini gördüğümüzde müdahalesiz kalmamız çok daha üzücü. Etrafı kirletmenin sınırı yok; on metre ilerde çöp bidonu olsa da inadına çöpü yere atanlar mı dersiniz, pikniğe gidip çöplerini bırakanlar mı dersiniz, kendilerine racon bilip düzenli aralıklarla yere tükürenler mi dersiniz? Ne kadar olaylara müdahale etmeye çalışsak da “Ağaç yaşken eğilir” sözünde olduğu gibi çocukken öğrenilmesi gereken bu çevre bilincini sonradan öğretmek imkansız derecede zor oluyor. Teknolojinin ilerlemesi sonucunda, çocuklara sunulan eğitim araçları arasında bilgisayarlar, en güzel alternatif. İşte, “WWF Panda Junior” oyunu da çocuklar için hem eğlenceli, hem bulmacalar çözerek zihin jimlastiği yapacağı hem de çevre bilinci kazanacağı güzel bir yapım.

Afrika’ya gidelim tüm hayvanların fotoğrafını çekelim.

Panda Junior, çocukların hoşlanacağı ve sıkılmadan bulmacalarını çözeceği bir adventure oyunu. Etraftaki hayvanlarla konuşarak basit bulmacalar çözecek, çevreyi kirletenlere engel olmak için küçük tuzaklar kuracak, karşılaştığı her hayvanın resmini çekerek, küçük not defterine hayvan hakkında bilgiler yazacaklar. Oyun içerisindeki bulmacar oldukça basit. Aşağıdaki bölümde gayet anlaşılır bir dille ne yapılması gerektiği belirtiliyor. Panda Junior, az da olsa İngilizce gerektirdiğinden, yaşı çok küçük olan çocuklar ebevenylerinin yardımıyla oynamak zorunda kalacaklardır. Oyunun konusundan kısaca bahsetmek gerekirse; tatilini geçirmek üzere Afrika’yı seçen küçük karakterimizin amacı çevreyi dolaşmak ve gördüğü hayvanların resimlerini çekmektir. Ancak dolaştığı her ülkede istenmeyen görüntülerle karşılaşır. Hayvanların bazıları eziyet görmektedir. Kimi kendini bilmezler ormanlara zarar vermekte, hayvanların su kaynağı olan dereleri kirletmektedirler. Karakterlerimiz de hem hayvanları serbest bırakmak hem de hak edenlere gerekli dersleri vermek üzere işe koyulur. 

Tamamı üç boyutlu olan karakterler ve oyun içerisindeki tüm görsel öğeler, oldukça renkli ve şirin hazırlanmış. Adventure oyunu olmasından dolayı karakterin ölmesi yada zarar görmesi söz konusu değil. İnsanı çok fazla zorlayacak tarzda bir oyun değil. Tüm bulmacalar eninde sonunda çözülüyor. Karakterlerin hayvanlarla konuşabilmesi ve hayvanlarla iş birliği içinde çalışması çocukların oyundan soğumasını engelleyecektir. Oynarken nedenini çözemediğim, konuşma pencerelerinin hemen kapanması ciddi bir problem. Gerçi yapılacak her görev aşağıdaki bölümde yazıyor ama detaylı açıklamaların yapıldığı konuşma penceresi bir den kapanınca hiç birşey okunmuyor. Kontrolün oldukça basit olduğunu ve sadece mouse ile yapıldığını söyleyebilirim. Ekrandaki tüm ikonlar büyük ve kolayca anlaşılabilir yapıda.

Sonuç olarak WWF Panda Junior, çocukların kolayca oynayabileceği, oynarken birşeyler öğrenip çevre bilincini geliştirebileceği nadir bulunan oyunlardan biri. Renkli ve şirin yapısı, kolay oynanabilirliği ile çocuklar için oldukça kaliteli bir yapım diyebiliriz.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 25.09.2021 15:03
Kalan Karakter : 300 Gönder
WWF Panda Junior

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×