1/3

X-Box dedikleri

Ceyhun Altıok
Ceyhun Altıok 3.06.2010 - 12:31
Televizyonlarymyza ba?layyp ba?yna saatlar hatta günlerce gömüldü?ümüz ?u aletlerin en yenisi.
Konsollar'ın babası geliyor...

Oyun konsolları, televizyona bağlanarak çalıştırılan, kullanımı son derece kolay, elektronik eğlence araçlarıdır.Seksenli ve doksanlı yılların başlarında piyasanın revaçta oyun konsolları genelde kartuş adı verilen, önceden programlanmış romlar ile çalışırdı. Konsol kullanıcıları oynamak istedikleri oyunun kartuşunu gerekli yuvaya yerleştirip makinayı açtıklarında hemen oynamaya başlayabilirlerdi. Sonraları cdrom teknolojisiyle beraber konsollar da kartuş yerine cd'lerdeki romlarla çalışmaya başladılar.

Seksenli yıllarda Atari 2600, doksanlarda ise Sega Satürn, Nintendo 64 ve Sony Playstation ile evlerimize giren konsol teknolojileri bu günlerde de bir hayli ilgi çekici hale geldi. Günümüzde oyun potansiyelinin yüzde yetmişini oluşturan konsol pazarında hayli ilginç gelişmeler yaşanmakta. 1999'un kasım ayından itibaren hakkında söylentiler duyduğumuz Microsoft'un "X-Box" adlı oyun konsolu, 9 mart 2000 günü Bill Gates tarafından tanıtıldı.

Biraz da X-Box'ın duyurulan teknik özelliklerine bakalım: İlk bakışta üzerinde Pentium III 600, 64 Mb ram ve 8 Gb sabit disk olan bu aletin pc oyunlarını çalıştıracağını düşünsek de Microsoft bu dizaynın pc uyumlu olmayacağının altını çiziyor. Nvidia'nın bu konsol için geliştireceği grafik işlemcinin de pc lerle uyumlu olmayacağı söyleniyor. X-Box'ı geliştiren takımın başında bulunan Seamus Blackley, bu cihazla sadece oyun oynanmayacağını, televizyon izleme, tv programlarını sabit diske kaydetme ve dvd seyretmenin de mümkün olacağını belirtiyor. Ayrıca X-Box kullanıcıları internette surf yapabilecek, online oyun oynayabilecek, X-Box oyunlarının demolarını indirip deneyebilecek ve kendi mp3 arşivlerini oluşturabilecekler. Microsoft'un duyurduğu, hedeflenen sistem özellikleri şunlar :

  • İntel Pentium III 600 Mhz işlemci ve Simd eklentisi.
  • 64 Mb 200 Mhz ddr bellek, 8 Mb rom (kernel için).
  • Nvidia'nın X-Box için özel geliştireceği grafik işlemci.
  • 8 Gb sabit disk.
  • Dolby surround sound ses sistemi.
  • 4 usb kontol girişi.
  • 4 x dvd rom.
  • 100 Mps ethernet çıkışı ve isteğe bağlı olarak modem.
Bir konsol için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta grafik performansıdır. Nvidia'nın "xchip" kod adlı işlemcisi, saniyede 300 milyon kaplamalı, 150 milyon aydınlatılmış ve dönüştürülmüş poligon çizimiyle bir hayli etkileyici görünmekte. Aynı anda üst üste 4 doku kullanabilme (multitexturing),tam ekran anti-aliasing (düz çizgi ve eğrilerin ekran çözünürlüğü nedeniyle basamaklı ve kırık görüntüler vermesi probleminin, kenarlarının uygun renkler ile kapatılarak yumşaklaştırılmasıyla çözülmesi),8:1 oranında doku sıkıştırma (texture compression) bu işlemcinin ilk bakışta dikkat çeken en önemli özellikleri. Televizyona, hdtv veya plazma ekranlara bağlanarak kullanılacak olan konsolun çıkabileceği en yüksek ekran çözünürlüğü 1920x1080 olarak belirtildi.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×